News will be here
Pociąg na każdą okazję – najciekawsze trasy kolejowe

Coraz mniej czasu pozostało do końca wakacji, ale ładna pogoda na razie nie opuszcza Polski. Tak może być aż do końca września, zatem wciąż mamy okazję na wycieczkę krajoznawczą – proponujemy, żeby wybrać w tym celu podróż pociągiem.

Niedawno proponowaliśmy najciekawsze w Polsce trasy rowerowe, a dziś zaproponujemy kilka pięknych i ciekawych tras kolejowych. Pociąg to coraz popularniejszy i niezwykle efektywny środek transportu. Poszczególni przewoźnicy regionalni oraz ogólnopolskie PKP Intercity wciąż dokonują rewitalizacji swojego taboru i zakupu nowych pociągów. Do tego w Polsce mamy niemało malowniczych tras.

Wrażenia estetyczne

Wiadukt kolejowy w Ludwikowicach Kłodzkich na trasie linii kolejowej nr 286, fot. Jacek Halicki

Jedna z najbardziej znanych polskich tras znajduje się na Dolnym Śląsku. Pokonując pięćdziesiąt dwa kilometry wypełnione atrakcjami, po drodze miniemy czterdzieści pięć wiaduktów i dziewięć stalowych mostów. Linia 286 została wybudowana niedługo po zjednoczeniu Niemiec, kiedy to do nich należało to terytorium. Do dziś linia jest niezelektryfikowana. Tuż po wyjściu ze stacji linia przekracza mostem Nysę Kłodzką, następnie rzekę Ścinawkę.

Na trasie znajduje się najdłuższy tunel kolejowy w Polsce liczący ponad tysiąc sześćset metrów. Niestety ze względu na dużą liczbę obiektów takich jak mosty, wiadukty, tunele oraz zapaść kolei po 1989 roku linia, a w zasadzie poszczególne jej obiekty, przez lata niszczała. Część przystanków nadal jest w remoncie. Obecnie po trasie poruszają się szynobusy, ponieważ nie jest zelektryfikowana. Czynione są jednak starania, by zelektryfikować przynajmniej części trasy.

Z Redy na Hel? Pociąg!

To jedna z najbardziej znanych i popularnych tras kolejowych w Polsce, ale trzeba jej przyznać, że jest bardzo atrakcyjna. Połączenia Reda – Hel to jedyna w naszym kraju linia normalnotorowa na mierzei. Podobnie jednak jak wcześniej opisywana linia 286, trasa nie jest zelektryfikowana, a w dodatku na całej długości pozostaje jednotorowa. Pomimo pięknych widoków powoduje to sporo problemów.

Pociągi, które poruszają się na tej trasie, jeżdżą wahadłowo, co ogranicza liczbę połączeń, które można zorganizować, a jednocześnie sprawia, że pociągi niejednokrotnie są przepełnione. Od lat mówi się o potrzebie stworzenia na trasie tzw. mijanek, które pozwolą większej liczbie pociągów się na niej poruszać i wymijać. Niemniej, jeśli nie jedziemy w ścisku, warto podziwiać widoki. Morze, zieleń i naturalne krajobrazy.

Pociąg przez całą Polskę

Najdłuższa obecnie trasa kolejowa w Polsce to pociąg kursujący na trasie Przemyśl – Świnoujście. Liczy ona sobie aż tysiąc pięćdziesiąt cztery kilometry i przebiega przez kraj z południowego wschodu na północny zachód. To zdecydowanie coś dla fanów podróży koleją. Jeśli chcemy spróbować namiastki słynnej kolei transsyberyjskiej, możemy wypróbować połączenie przez całą Polskę. Liczmy się jednak z tym, że niekoniecznie będą to luksusy niczym z Orient Ekspresu. Możemy jednak skorzystać z dość wygodnych miejsc do leżenia czy wagonów sypialnych i wagonu restauracyjnego WARS. Zobaczymy sporo nietypowych przystanków i stacji kolejowych. Trzeba jednak lubić godziny spędzane w pociągu.

W Polsce nawet i parowozem

Parowóz Ol49-69 kursujący na trasie Wolsztyn – Leszno, fot. Wikimedia Commons

Koleje Wielkopolskie mają w swojej ofercie nie lada gratkę. To u nich można przejechać się linią pasażerską obsługiwaną parowozem! Parowóz serii Ol49 lub Pt47 oraz dwa wagony pasażerskie typu 120A z końca lat 70. dostępne są na dwóch trasach. Do wyboru mamy odcinek Wolsztyn – Leszno/Leszno – Wolsztyn oraz Wolsztyn – Poznań Główny/Poznań Główny – Wolsztyn. Obecnie jednak w rozkładzie jazdy możemy odnaleźć tylko połączenia dla pierwszej z tras. To ostatnie w Europie tego rodzaju połączenie kursujące regularnie. Ostatnią regularną linię zwykłego ruchu pasażerskiego w Europie obsługiwaną przez lokomotywy parowe zamknięto 31 marca 2014. Było to właśnie połączenie Wolsztyn – Leszno, jednak już w maju 2017 roku zostało ono reaktywowane.

To tylko kilka naszych propozycji, ale malowniczych tras kolejowych jest więcej i do tematu być może jeszcze wrócimy. Pociąg to bowiem coraz modniejszy środek transportu, a inwestycji kolejowych w Polsce nie brakuje.

Zdjęcie u góry strony: Pixabay

Kamil Jabłczyński

Kamil Jabłczyński

Redaktor warszawa.naszemiasto.pl, z EXU współpracuje od 2019 roku. Interesuje się tematyką miejską, ale nie tylko warszawską. Lubi porównywać stolicę Polski z innymi miastami – przyglądać się zmianom infrastrukturalnym, komunikacyjnym i urbanizacyjnym. Obserwuje co, gdzie i dlaczego się buduje. Oprócz tego lubi podróże małe i duże, ale też sport, film oraz muzykę. Stara się jednak nie ograniczać w tematyce swoich tekstów.
News will be here