Fot. Dirk Vetter/Pixabay

Czy wakacje można spędzić w podróży pociągiem? Niektórzy uznaliby to za męczące, ale są też tacy, którzy widzą w tym świetne uzupełnienie wakacyjnych planów. Podróż nietypowym składem, z pięknymi widokami, to dobry sposób na rozpoczęcie zwiedzania, zanim jeszcze dotrzemy do celu.

Wakacje to idealna okazja na podróże. W zeszłym roku przedstawiliśmy propozycje najciekawszych tras kolejowych w Polsce, które znajdziecie tutaj. To jednak nie koniec propozycji. Pociąg jest bowiem świetnym środkiem transportu, zwłaszcza poza granicami naszego kraju, gdzie sieć torowisk jest znacznie lepiej rozwinięta. Warto też spojrzeć na połączenia międzynarodowe, zwłaszcza że w Polsce w tym sezonie pojawi się wyjątkowa gratka. Sprawdźcie, gdzie warto pojechać... by przejechać się pociągiem.

Pociągiem z Polski do Wiednia pięknym wagonem

Wagon panoramiczny, który sprawi, że podróż pociągiem stanie się przeżyciem sama w sobie, seat61.com
Wagon panoramiczny, który sprawi, że podróż pociągiem stanie się przeżyciem sama w sobie, fot. seat61.com

11 czerwca, wraz z niedzielną zmianą rozkładu jazdy, w składzie pociągu IC Porta Moravica pojawiło się połączenie zawierające szwajcarski wagon panoramiczny. O sprawie poinformował Rynek Kolejowy. Co ciekawe, wagon trafi do międzynarodowego pociągu Graz–Przemyśl za sprawą ustaleń pomiędzy... Austriakami a Szwajcarami. Do składu kursującego przez południową Polskę przechodzą bowiem wagony z pociągu Zurych–Graz.

Dzięki temu pociągiem na przykład z Krakowa w tym przepięknym wagonie z niesamowitymi widokami dojedziemy w kilka godzin do Wiednia. Warto jednak pamiętać, że będzie to wagon pierwszej klasy. Jako że mowa o przejeździe pociągiem IC, z odpowiednim wyprzedzeniem można natomiast zakupić bilet w dość przystępnej cenie. Ta może wynieść nawet 136 zł, choć o bilety będzie niezwykle trudno. Miejsce wybierzemy natomiast za pomocą graficznej rezerwacji w systemie PKP IC.

Najbardziej urocze połączenie kolejowe?

Hello Kitty Shinkansen kursujący po Japonii, fot. nippon.com

Tak mówi się o japońskim pociągu Shinkansen z motywem... Hello Kitty. To jednak niejedyny pociąg specjalny, który kursuje po Japonii. W tamtejszej tradycji kolejowej było ich bowiem wiele i wciąż spora część tematycznych składów kursuje po kraju. Jeśli zdecydujemy się na podróż tym pociągiem (podobnie jak z IC Porta Moravica możemy go znaleźć dzięki dokładnemu rozkładowi), czeka na nas nie tylko pomalowany z zewnątrz skład, ale też przyozdobione w niezwykły sposób dwa pierwsze wagony.

Klasyczny Orient Express

Jedno z najsłynniejszych połączeń świata, niezwykle prestiżowe i luksusowe, lecz – jeśli chodzi o ceny – przeciwność przytoczonego biletu z Polski do Wiednia. Zapytania na Orient Express trzeba wysyłać z długim wyprzedzeniem, ceny wynoszą nawet około trzech tysięcy funtów, ale wszystko zależy od trasy i wariantu. Wszystkie możecie znaleźć tutaj. Znajdziemy tam połączenia z Londynu do Wenecji przez Paryż czy z Paryża do Stambułu.

Najpiękniejsze połączenie mostowe, które przejedziemy pociągiem?

Most nad Sundem, Kasper Holl, Wikimedia Commons
Most nad Sundem, fot. Kasper Holl/Wikimedia Commons

Trzyipółkilometrowy, podwodny tunel Drogdentunnelen, sztuczna wyspa Peberholm i wreszcie słynny most nad Sundem, czyli drugi co do długości most na świecie łączący dwa kraje. To niezwykłe połączenie kolejowo-drogowe między Danią i Szwecją pozwala na podróż pociągiem z Kopenhagi do Malmö w czterdzieści minut. Dech w piersiach zapiera podróż przez środek morza, pozwalająca na podziwianie widoków i rozwiązań inżynieryjnych. Ceny biletów nie są wysokie, za to siatka połączeń bogata, dzięki czemu warto rozważyć organizację city breaku do obu krajów.

Oczywiście to nie jedyne wyróżniające się połączenia, choć w mojej opinii najciekawsze. Warto pamiętać także o francuskim klasyku – TGV, superszybkich kolejach w Chinach (Szanghaj), ale też o oryginalnych połączeniach afrykańskich. Do tematu można wrócić jeszcze nie raz, by odkrywać kolejne wspaniałe połączenia pociągiem.

Kamil Jabłczyński

Kamil Jabłczyński

Redaktor warszawa.naszemiasto.pl, z EXU współpracuje od 2019 roku. Interesuje się tematyką miejską, ale nie tylko warszawską. Lubi porównywać stolicę Polski z innymi miastami – przyglądać się zmianom infrastrukturalnym, komunikacyjnym i urbanizacyjnym. Obserwuje co, gdzie i dlaczego się buduje. Oprócz tego lubi podróże małe i duże, ale też sport, film oraz muzykę. Stara się jednak nie ograniczać w tematyce swoich tekstów.