News will be here
Singapur: gdzie spotykają się kultury, religie i pasje
Merlion na Górze Faber. Autor: Paris Chia Photography dla Singapore Tourism Board

Miasto Lwa

Chociaż zapiski historyczne o miejscu, gdzie teraz znajduje się Singapur sięgają aż III wieku, ta mała, ale strategicznie położona wyspa zyskała swoją nazwę w wieku XIV.  Według legendy, Sang Nila Utama, książę z Palembang, zauważył  podczas polowania zwierzę, jakiego nigdy wcześniej nie widział. Uznając to za dobry znak, właśnie w tym miejscu, założył miasto, nazywając je „Miastem Lwa” lub Singapurą, od sanskryckich słów „simha” (lew) i „pura” (miasto). W XX wieku mieszkańcy Singapuru stworzyli nowy symbol miasta – Merliona, postać z głową lwa i ciałem ryby. Merlion jest hołdem dla oryginalnej nazwy Singapura, wziętej od legendarnego lwa, oraz dla morza, z którym miasto jest bardzo silnie związane.

Zdjęcie wnętrza Centrum Dziedzictwa Chinatown, rekonstrukcja prywatnych kwater mieszkalnych, zlokalizowanych w Chinatown.
Centrum Dziedzictwa Chinatown - rekonstrukcja prywatnych kwater mieszkalnych.

Etniczny Singapur

Współczesny Singapur został założony w XIX wieku dzięki polityce, handlowi i człowiekowi zwanemu Sir Thomas Stamford Raffles. Szukając dla imperium brytyjskiego portu w tym regionie, Raffles wylądował w Singapurze 29 stycznia 1819 r. Po tym jak wynegocjował traktat z lokalnymi władcami, miasto szybko rozwinęło się jako centrum handlu, przyciągając imigrantów z Chin, Indii, Archipelagu Malajskiego i nie tylko.
Raffles, aby rozwiązać problem rosnącego nieładu w kolonii, w 1822 r. wdrożył plan miasta dzieląc je na cztery etniczne obszary. Europejskie Miasto miało mieszkańców składających się z europejskich kupców, Eurazjatów i bogatych Azjatów, podczas gdy etniczni Chińczycy znajdowali się w dzisiejszym Chinatown i południowo-wschodniej części rzeki Singapur. Etniczni Indianie mieszkali w Chulia Kampong na północ od Chinatown, a Kampong Glam składał się z muzułmanów, etnicznych Malezyjczyków i Arabów, którzy wyemigrowali do Singapuru.

  • Widok budynków różnych grup etnicznych zamieszkujących Singapur

Tutaj znajdziesz informacje o najpopularniejszych dzielnicach i miejscach w Singapurze.

Różnorodność Singapuru jest jego siłą

Jako naród, który jest domem dla wielu kultur, grup etnicznych i religii, liczne wspólnoty miasta mogą mieć własne uroczystości, tradycje i praktyki. Jednak wszyscy mieszkańcy świętują jako jeden naród. A od 1965 roku Singapur jest ich niepodległym państwem.

Języki

Dekoracje z latarni w Chinatown. Zdjęcie: Afur Wong dla Singapore Tourism Board

Podczas gdy niektóre z tych grup etnicznych nadal mówią w swoim ojczystym języku, większość mówi po angielsku. W rzeczywistości większość singapurczyków posługuje się potocznym językiem angielskim, zwanym Singlish, aby porozumiewać się ze sobą. To połączenie singapurskiego slangu i angielskiego. Nie można znaleźć lepszego miejsca by posłuchać Singlisha niż centra dla straganiarzy, gdzie różne grupy etniczne zbierają się podczas posiłków.

Lokalne jedzenie

Podobnie jak etniczna różnorodność, „singapurskie jedzenie” obejmuje wiele kuchni, których wszystkich możesz skosztować pod jednym dachem w centrum dla straganów.
Te kuchnie pochodzą głównie ze społeczności malajskiej, chińskiej i indyjskiej, począwszy od skromnych potraw jak roti prata (tradycyjnych indyjskich płaskich chlebków) po ogniste malajskie curry i słynnego hajnańskiego kurczaka z ryżem. Możesz nawet znaleźć połączenie tych tradycyjnych kuchni: na przykład chińska restauracja Fifth Season Tangra przygotowuje indyjsko-chińskie dania, takie jak curry w stylu syczuańskim i smażony ryż basmati. Dwa inne kamienie węgielne singapurskiego jedzenia należą do Eurazjatów i Peranakanów*. Ich kuchnie to mieszanka tradycji azjatyckich i europejskich - będziesz się delektować pikantnym gulaszem i pieczonym mięsem w eurazjatyckiej jadłodajni, a duszonym mięsem i curry w peranakańskiej.

Sztandarowy przysmak Eurazjatów, diabelskie curry lub „kari debal”, to pikantne curry o smaku tungu molukańskiego i octu. Oryginalnie robiony z resztek świątecznych, takich jak szynka i kiełbaski. Uzupełnione pikantnym imbirowym smakiem oraz cierpkością, które pochodzą z mieszanki cebuli, trawy cytrynowej, kurkumy, tungu i galangalu.
Z kolei, jeżeli chcielibyście spróbować ulubionego dania bezpośrednich potomków Chińskich mieszkańców, zamówcie Babi Pongteh – gulasz wieprzowy z fermentowaną soją.
*Peranakan jest powszechnie znany jako „urodzony lokalnie” lub „lokalny potomek” i jest używany w odniesieniu do bezpośrednich potomków Chińczyków, którzy osiedlili się w Azji Południowo-Wschodniej.

  • Stragan z hajnańskimi kulkami ryżowymi z kurczakiem przy Dickson Road w Little India
  • Stragan w centrum straganów Geylang Serai

Aby spróbować najlepszych pernakańskich potraw na świecie, zrób rezerwację w Candlenut, jedynej na świecie restauracji peranakańskiej nagrodzonej gwiazdką Michelin.

Religie

W Singapurze również wiele religii współistnieje w harmonii. Według badań Pew Research Center z 2014 roku Singapur jest najbardziej zróżnicowanym religijnie krajem na świecie. Tutaj ludzie wszystkich wyznań mieszkają, pracują, a nawet wspólnie świętują.
Wystarczy, że udasz się na Waterloo Street lub South Bridge Road, a znajdziesz wiele różnych miejsc kultu - takich jak świątynie, meczety i synagogi - obok siebie.
Miejsca kultu mogą pochwalić się także najbardziej oszałamiającą architekturą w Singapurze. Na przykład neogotycka iglica katedry św. Andrzeja wydaje się przebijać niebo nad dzielnicą miejską, a wspaniałe, złote kopuły Meczetu Sułtana, które wznoszą się nad sklepami Kampong Glam, są oszałamiające.

Święta i festiwale

Niezależnie od tego, czy jest to Lunarny Nowy Rok, Hari Raya Aidilfitri, Deepavali, Vesak Day czy Boże Narodzenie, wszystkie narodowości i religie, które nazywają miasto swoim domem, świętują razem, jak Singapurczycy.
Zanurz się w dobrej atmosferze podczas świątecznych wydarzeń, takich jak River Hongbao, ramadanowy bazar Geylang Serai. Spędź Boże Narodzenie na Great Street, gdzie jedzenie, występy i gry czynią je idealną okazją dla rodzin do spędzenia wspólnie czasu w Singapurze.
A jeśli jesteś w mieście podczas Deepavali, to Little India jest miejscem, w którym zobaczysz monumentalne instalacje, warte Instagrama dekoracje i rozświetlone ulice (w końcu Divali to „Festiwal Światła”, triumf dobra nad złem). Zanurzysz się w zapachu kwiatowych girland i kadzideł, przeglądając stragany z biżuterią ze złota, tradycyjnymi przekąskami, haftowanym sari i ozdobnymi dekoracjami. Posłuchasz muzyki pod gwiazdami i zrobisz skomplikowany tatuaż henną.

Oprócz tradycyjnej kultury, w Singapurze, jest również doceniana popkultura. Tutejsza scena artystyczna kwitnie, a wiele wystaw, koncertów i festiwali - takich jak Singapore Art Week i  Singapore Writers Festival - pobudzi Twoją wyobraźnię.

Nawet mniejsze subkultury znalazły swój zakątek w Singapurze. Wielbiciele anime gromadzą się na C3AFA Anime Festival Asia, maniacy komiksów wymieniają się fanowskimi teoriami podczas singapurskiego Comic Conu i zapaleńcy komedii szaleją podczas wielu nocnych imprez w mieście, takich jak Comedy Masala.

  • Laneway Festival nad Marina Bay

Jeżeli jeszcze nie zachęciliśmy Cię do zarezerwowania najbliższego lotu do Miasta Lwa, zapraszamy do śledzenia serii naszych artykułów o Singapurze.

Źródło:  www.VisitSingapore.com

News will be here