News will be here
Aktywność fizyczna receptą na szczęście

Aktywność fizyczna nie tylko wpływa na poziom tkanki tłuszczowej. Zmienia także samopoczucie poprzez uaktywnienie procesów biochemicznych zachodzących w mózgu, które odpowiadają za uczucie szczęścia i redukcje reakcji na stres. Efekty mogą być piorunujące. Wielu psychologów uważa, że regularne ćwiczenia mogą mogą wyleczyć zaburzenia takie jak stany lękowe i depresja. Wiele badań naukowych przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich dekad wykazało bezpośrednie powiązanie między aktywnością fizyczną a pozytywnymi uczuciami. Poprawa humoru wywołana przez jedną sesję treningową może utrzymać się do 24 godzin.

Aktywność fizyczna wpływa nie tylko na wygląd, ale też psychikę
Źródło https://unsplash.com/

Dobry nastrój po wykonaniu ćwiczeń wynika paradoksalnie z tego, że są one… stresujące.

Z technicznego punktu widzenia ćwiczenia w czasie ich wykonywania powodują stres fizyczny, ponieważ aktywują one oś HPA (z ang. hypothalamic-pituitary-adrenal axis) w mózgu. HPA odpowiada za reakcje na stres i produkcję hormonu stresu, kortyzolu. Podnosi na początku kortyzol w krwi aż ten osiągnie tak wysoki poziom, że odeśle do osi HPA sygnał chęci relaksu. Proces zacznie działać wstecz i będzie wciąż aktywny po zakończeniu ćwiczeń, przez co mózg będzie odpierał inne czynniki stresogenne przez kolejne godziny. Wynika z tego, że ćwiczenia są jak tarcza ochronna przed stresem. Ochrona działa przez określony czas, dlatego, aby być pod stałą ochroną, trzeba regularnie ćwiczyć.

Ćwiczenia dają szczęście;
fot: https://unsplash.com/

Aktywność fizyczna nie tylko pomaga w zminimalizowaniu reakcji na stres w życiu. Zwiększa też poziom endokanabinoidów, cząsteczek odpowiedzialnych za zmniejszenie lęku wpływających na kanabinoiby. Nazwa podobna do Cannabis, czyli marihuany, to nie przypadek. Ćwiczenia mogą zniwelować uczucie napięcia i lęku niczym zażycie marihuany. Poziom serotoniny, potocznie nazywanej hormonem szczęścia, także wzrasta podczas ćwiczeń. Im ciężej ćwiczysz, tym więcej serotoniny produkujesz. Im mniej ćwiczysz, tym niższy jest poziom serotoniny, a niski poziom tego hormonu jest bezpośrednio powiązany z depresją i przygnębieniem. Większość leków na depresję wpływa na wzrost serotoniny. Rezultaty badania przeprowadzonego w 2011 roku przez amerykański magazyn Psychosomatic Medicine pokazały, że po 4 miesiącach ćwiczenia fizyczne są równie skuteczne co leczenie farmakologiczne w wypadku zaburzeń zdrowia psychicznego. 

Jeśli chcesz spojrzeć na świat przez różowe okulary, zacznij ćwiczyć. Nie tylko dla dobra swego ciała, ale przede wszystkim dla lepszego samopoczucia.

Ewa Treszczotko

Ewa Treszczotko

Trenerka fitness i odżywiania, podróżniczka, latynoamerykanistka, pisarka. Absolwentka Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim i Kulturoznawstwa Ameryki Łacińskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Certyfikowany Trener Personalny American College of Sports Medicine, absolwentka American Fitness and Nutrition Academy w Los Angeles, USA. Odwiedziła 64 państwa, w tym 11 na rowerze. Mieszkała na dłużej w Hiszpanii, na Malcie, w Rio de Janeiro, w Nowym Jorku i w Los Angeles. Obecnie mieszka w Londynie, pochodzi z Podlasia.
News will be here