News will be here
Biegi ultra, czyli kiedy maraton to za mało

Biegi ultra mają swoje mistrzostwa kraju, Europy i świata. Zasadniczo rozgrywa się je w dwóch formułach – biegu po asfalcie albo biegu górskiego. Zwłaszcza ultra w górskiej odsłonie zyskało w ostatnim czasie wielu zwolenników wśród amatorów biegania.

W kółko po asfalcie

Na pytanie, dlaczego akurat górskie ultra podbiły serca tłumów, a tak samo długi dystans rozgrywany po utwardzonej nawierzchni jest omijany szerokim łukiem, możemy odpowiedzieć krótko – pętle.

Bieg ultra - jak wielu mają zwolenników?;
źródło: pexels.com

Większość wielogodzinnych biegów asfaltowych na świecie rozgrywana jest bowiem na pętlach o długości od 1 do 3 kilometrów. Warto przypomnieć tu rozegrane w roku 2018 na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości mistrzostwa kraju na 100 kilometrów. Zostały one poprowadzone na terenie warszawskiego AWF-u na pętlach zaledwie 1500 metrowych. Oznacza to więc, że finiszerzy musieli pokonać ponad 66 takich okrążeń.

W ile godzin są w stanie przebiec 100 kilometrów najlepsi na świecie? Mistrzostwa Świata w 2018 roku w chorwackim Sveti Martin na Muri wygrał Japończyk Hideaki Yamauchi. Przeciął on linię mety po 6 godzinach 28 minutach i 5 sekundach. Oznacza to więc średnie tempo na poziomie 3:52/km.

Ultra przygoda

Jako że dla większości ludzi bieganie w kółko po ulicy nie jest szczególnie atrakcyjne, biegacze chętniej obierają kierunek – góry. Bliskość świata natury, zmieniające się krajobrazy, wymagający i urozmaicony teren, a dodatkowo cała otoczka biegów trailowych rozgrywanych z dala od wielkomiejskiej cywilizacji. Wszystko to przyciąga jak magnes.

Prawdziwym Świętym Graalem dla miłośników ultra-trailu są alpejskie zmagania w ramach prestiżowego festiwalu UTMB (Ultra-Trail du Mont-Blanc) w Chamonix. Poza biegiem głównym na dystansie około 170 kilometrów i sumą przewyższeń 10000 metrów, organizatorzy rokrocznie przewidują biegi dodatkowe (najkrótszy „tylko” na 53 kilometry).

Ultra-Trail du Mont-Blanc w Chamonix to jedno z największych biegowych wyzwań;
źródło: pixabay.com

Specyfiką górskich ultra jest mała dostępność miejsc dla amatorów. Organizatorzy biegów rozgrywanych krętymi i ciasnymi turystycznymi szlakami nie mogą zapewnić „miejscówki” wszystkim chętnym, jak robią to organizatorzy wielkich ulicznych maratonów dla dziesiątek tysięcy biegaczy. Żeby wystartować w zawodach ultra-trailowych trzeba mieć więc szczęście w losowaniu albo należeć do ścisłej czołówki.

5000 kilometrów?!

Za najdłuższy atestowany wyścig ultra na świecie uznaje się Międzynarodowy Festiwal Biegów Ultra w Atenach. W tym roku taką rywalizację na 2 miejscu ukończył Polak Paweł Żuk. Nasz ultramaratończyk dobiegł do mety po 49 dniach 27 minutach i 2 sekundach. O 2 dni wyprzedził Polaka Rumun - Nicolae Buceanu. Co ciekawe, biegacze pokonywali dystans na zaledwie 1 kilometrowej pętli.

Biegi ultra rozgrywa są również w innej formule, niż pokonanie konkretnego dystansu. Chodzi o biegi 12-godzinne, czy 24-godzinne. Aktualną mistrzynią świata w biegu 24-godzinnym jest Patrycja Bereznowska. W ciągu równej doby zdołała ona przebiec 259 km i 991 metrów.

Krzysztof Brągiel

Krzysztof Brągiel

Biegam, bo muszę. Bezruch niechybnie kazałby mi oszaleć. W bieganiu najbardziej lubię tę przerwę na zrobienie sobie selfie i kiedy deszcz z bezchmurnego nieba zaskoczy mnie w środku lasu, 10 kilometrów od domu.
News will be here