News will be here
Bieżnia elektryczna (i mechaniczna) – zalety i wady

Na początku rozróżnijmy, czym różni się bieżnia elektryczna od mechanicznej. Chodzi o sposób napędu. W modelach elektrycznych to silnik sprawia, że taśma rusza. W systemach mechanicznych natomiast, taśmę w ruch wprawia sam biegacz siłą swoich nóg. Tyle o nazewnictwie.

Bieżnia elektryczna - zalety

Bieżnia to wygoda. Nie musimy wychodzić z domu, jeśli dysponujemy takim sprzętem na miejscu. Poza tym, bieganie w zamkniętym pomieszczeniu to naturalna ochrona przed wszechobecnym na zewnątrz smogiem (szczególnie dokuczliwym w okresie zimowym), o ile w pomieszczeniu tym jest bardzo dobra wentylacja bądź filtry powietrza.

Stacjonarna bieżnia zyskuje na popularności zimą również z tego powodu, że pozwala uniknąć mrozu, śniegu, oblodzonych chodników, a co za tym idzie – umożliwia wykonanie szybszego treningu. Przy wymagającej zimowej aurze zrobienie wielu jednostek treningowych na dworze jest niemożliwe.

Bieżnia stacjonarna to świetne rozwiązanie dla biegaczy w trakcie zimy;
źródło: unsplash.com

Z bieżni będą też zadowolone osoby, które mają problem z utrzymywaniem równego tempa podczas biegu. Ustawiając konkretną prędkość, z jaką będzie pracowała taśma, mamy pewność, że wykonamy trening w zakresie tempa, które nas interesuje.

Biegając po bieżni możemy jednocześnie słuchać muzyki (co jest oczywiście też możliwe podczas treningu na świeżym powietrzu), ale też oglądać ulubiony serial czy film (tego już nie zrobimy na dworze). Własna bieżnia w domu jest świetną alternatywą dla mam zajmujących się małym dzieckiem, które chcą pogodzić opiekę nad maluchem z zadbaniem o kondycję.

Jakie natomiast są wady?

Bieżnia – elektryczna czy mechaniczna, to spory wydatek. Dlatego większość osób wybiera ofertę klubów fitness i dostępne tam urządzenia. Wiąże się z to z kosztem finansowym (jednorazowo małym), ale też z poświęceniem czasu (do klubu trzeba dojechać itd.).

Każdy, kto kiedykolwiek ćwiczył w zamkniętym pomieszczeniu, wie doskonale, że typowe dla takich miejsc jest suche powietrze, które nie służy wysiłkowi, podrażniając drogi oddechowe. Wyższa niż na dworze temperatura powietrza również może nasz trening utrudniać, przyśpieszając przegrzewanie się organizmu.

Bieganie na bieżni może sprawiać trudność początkującym;
źródło: pixabay.com

Biegania na bieżni trzeba się w pewnej mierze nauczyć. Pierwsze kroki stawiane na przesuwającej się taśmie będą niepewne i niezgrabne. Zanim opanujemy urządzenie i nabierzemy pewności podczas biegu – może upłynąć sporo czasu.

Idealnie płaska nawierzchnia bieżni zabiera biegaczowi typowe dla naturalnych warunków nierówności terenu. Oczywiście w urządzeniu możemy manewrować ustawieniem nachylenia, tak, aby imitowało warunki podbiegu. Weźmy jednak pod uwagę, że nigdy nie będziemy w stanie wytworzyć przełajowych wyzwań, które stawiają przed biegaczem – las, parki, czy pola. Osoby dbające o prawidłową technikę biegu powinny również pamiętać, że przesuwająca się pod stopami taśma nie stanowi wyzwania dla mięśni nóg, szczególnie w fazie tzw. tylnego odbicia.

Krzysztof Brągiel

Krzysztof Brągiel

Biegam, bo muszę. Bezruch niechybnie kazałby mi oszaleć. W bieganiu najbardziej lubię tę przerwę na zrobienie sobie selfie i kiedy deszcz z bezchmurnego nieba zaskoczy mnie w środku lasu, 10 kilometrów od domu.
News will be here