News will be here
EuroVelo 1 - wyzwanie dla miłośników kolarstwa

Euro Velo jest siecią długodystansowych tras rowerowych, które łączą cały stary kontynent. Mogą się nimi poruszać korzystać kolarze wyprawowi, jak i miejscowi komunikujący się podczas swoich codziennych obowiązków. Sieć składa się z 15 tras. Obejmuje ona 42 państwa i ma łącznie 70 tyś km.

Euro Velo jest siecią długodystansowych tras rowerowych, które łączą cały stary kontynent.

EuroVelo 1

Kraje, przez które przebiega trasa to Norwegia, Wielką Brytania, Irlandia, Francja, Hiszpania i Portugalia. Zaczyna się ona w Norwegii i biegnie aż do Portugalii. Jest ona nazywana także trasą wybrzeża Oceanu atlantyckiego. Podróżując nią można podziwiać najbardziej zapierające dech w piersiach krajobrazy morskie. Podczas wyprawy zobaczyć można majestatyczne fiordy, słoneczne plaże i tętniące życiem miasta portowe.

Norwegia

EuroVelo 1 zaczyna się w Bergen. Trasa prowadzi wzdłuż pięknej, norweskiej długiej linii brzegowej z fiordami, między wypiętrzeniami górzystych wysp. Do wielu z nich można dostać się za pomocą transportu wodnego. Podróżujący nią wyprawowicze mają do przebycia ogoło dwóch i pół tysiąca kilometrów, aż do samego Przylądka Północnego.

Wielka Brytania

Do Anglii szlak prowadzi przez Plymouth. Jadąc nim pokonywać będziesz tunele, stare wiadukty, a także mosty. Trasa biegnie szklakiem dawnych połączeń kolejowych, a następnie przez Park Narodowy Exmoor do Bristolu. Stamtąd, aż do Fishguard, w Pembrokeshire wyznaczona jest przez Szlak Celtycki. Kolejnym jej obszarem jest Irlandia Północna, a następnym charakterystycznym punktem sam Belfast. Stamtąd należy skorzystać wyprawy promowej, aby dostać się do wybrzeży Szkocji. W tym kraju trasa ciągnie się szlakiem Lochs i Glenns, przez Park Narodowy Loch Lomond i Park Narodowy Cairngorms do Inverness, aż do Aberdeen.

Irlandia

W Irlandii szlak rozpoczyna się w wiosce New Town Cunningham, w hrabstwie Donegal. Na mapie przecina on swoją linią ciche wiejskie drogi, stare trasy kolejowe oraz drogi regionalne i lokalne, aż do Rosslare na wschodnim wybrzeżu. Stąd kolarze mogą przeprawić się drogą morską do Walii i kontynuować podróż przez Wielką Brytanię.

Francja

We Francji trasa łączy się z trasami EV nr 3, 4 i 6. Zaczyna się ona w Roscoff, w Bretanii i ciągnie się aż do granicy z Hiszpanią w Hendaye. Całe tysiąc dwieście kilometrów ścieżki przeprowadzone jest wzdłuż wybrzeża Atlantyku. Dzikęi bliskości oceanu, podziwiać można najpiękniejsze krajobrazy tego regionu. Szorstkie skały w Bretanii i winnice z regionu Bordeaux zachęcają do odkrywania tego oszałamiającego, zachodniego wybrzeża Francji.

Hiszpania

W Hiszpanii trasa EV 1 przebiega przez dwie starożytne ścieżki. Są to Camino de Santiago, oraz Ruta de la Plata.

Portugalia

Blisko tysiąc kilometrów nadmorskich magistrali sprawi, że u najbardziej wybrednych poszukiwaczy widoków uśmiech zagości na stałe podczas tej podróży. Szlak przebiega wzdłuż wydm, skalistych zatok rozległych, otwartych plaż, oraz płytkich laguny, w których rozbijają się oceaniczne fale. W Portugalii ilość dni słonecznych stanowi ponad 80% wszystkich dni w roku, co czyni sezon rowerowy bardzo długim i zachęca do eksploracji kraju na dwóch kołach.

Eurovelo 1

Przygoda czeka! Jeśli marzysz o zrealizowaniu rowerowego trip'a, to skorzystanie z propozycji opisanej trasy, prawdopodobnie zamieni się w niezapomniane przeżycie.

News will be here