News will be here
Ceremonia zamknięcia III Igrzysk Europejskich, fot. organizatora

Ile Polska wydała na Igrzyska Europejskie? Czy gra była warta świeczki? Niektórzy mogli nie zauważyć, ale jest już po zawodach. W niedziele odbyły się ostatnie konkurencje, a my podsumowujemy imprezę, która miała wypromować Kraków i nasz kraj. Czy tak faktycznie było?

Wielkie święto sportu czy wydmuszka i gorący kartofel? Miało być z pompą. Chcieliśmy pokazać, że potrafimy organizować duże i poważne imprezy w różnych dyscyplinach sportu. Tymczasem Igrzyska Europejskie zakończyły się wczoraj po cichu. Mało kto będzie o nich pamiętać, nie miały wyrazistych bohaterów a Kraków czy Polska nie zyskały wizerunkowo statusu świetnych organizatorów - chociaż chyba też nie zawiedliśmy.

Czy ktoś wie za ile te igrzyska?

Przed rozpoczęciem imprezy w Radiu ZET prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, na pytanie ile kosztuje organizacja igrzysk wypalił, że nie ma takich informacji. Bo odpowiedzialna jest za to specjalna spółka. Pierwotnie miało to być 400 milionów złotych (100 mln miasto, 100 mln województwo, 200 skarb państwa). Dalej dziennikarka zapytała po co miastu i Polsce ta impreza, czy uda się wypromować region. Radny małopolski alarmował bowiem, że zainteresowanie nie powala.

Tak zresztą było, nie brakowało po prostu pustych aren podczas zawodów. Mało tego w głównych kanałach TVP nie transmitowano zawodów. Odbywało się niemal tylko podsumowanie dnia (wyjątkiem konkurs skoków na skoczni normalnej). Nawet w Polsce igrzyska miały zatem problem z przebiciem się. - Według szacunków przyjedzie do Krakowa na tę imprezę 20 tysięcy osób. To w zasadzie tyle, co podczas wakacyjnego weekendu - mówiła do prezydenta Majchrowskiego Beata Lubecka. Ten jednak tylko się uśmiechał i odpowiadał: zobaczymy.

Kraków na plus, zapewnia prezydent

Zapewniał, że Kraków zyska, bo otrzymał łącznie 500 milionów złotych m.in. na inwestycje infrastrukturalne. Tyle tylko, że nie podał źródła dochodu. To zapewne skarb państwa, a więc nasze podatki. Czy budżet państwa zarobi? Bardzo wątpliwe. Trzeba było wydać zatem dodatkowe dziesiątki milionów na organizacje takiej imprezy, żeby Kraków zyskał infrastrukturalnie i sportowo.

Igrzyska Europejskie nasi sportowcy zakończyli zdobywając łącznie 50 medali. Szóste miejsce w klasyfikacji medalowej. Brzmi to jak świetny wynik. Ale podejdźmy to z drugiej strony. Kogo z medalistów, poza Dawidem Kubackim, wymieni zwykły Kowalski? Nawet ja musiałem posiłkować się wynikami i sprawdzać. Złota wywalczyli m.in. kajakarki, lekkoatleci, kanadyjkarze czy floreciści. Ranga imprezy nie sprawiła jednak, żebyśmy o zwycięzcach rozmawiali, podawali dalej w social media ich wizerunki czy nagrania z sukcesów. Jeśli jednak chcecie poznać wszystkich laureatów to znajdziecie ich tutaj.

Obrazkiem podsumowującym polskie igrzyska był niestety finał strzelectwa we Wrocławiu

Igrzyska Europejskie zostały, brzydko mówiąc, odhaczone. Do zapomnienia, a powinny pojawić się pytania o dokładne kwoty, bilans zysków i strat. Wiele rzeczy, które można zorganizować brzmi prestiżowo. Warto jednak być też mądrym zawczasu czy w ogóle warto się po nie zgłaszać.

Kamil Jabłczyński

Kamil Jabłczyński

Redaktor warszawa.naszemiasto.pl, z EXU współpracuje od 2019 roku. Interesuje się tematyką miejską, ale nie tylko warszawską. Lubi porównywać stolicę Polski z innymi miastami – przyglądać się zmianom infrastrukturalnym, komunikacyjnym i urbanizacyjnym. Obserwuje co, gdzie i dlaczego się buduje. Oprócz tego lubi podróże małe i duże, ale też sport, film oraz muzykę. Stara się jednak nie ograniczać w tematyce swoich tekstów.
News will be here