News will be here
Interaktwyny trening kolarski Online

Możliwości, jakie daje trenażer rowerowy połączony z platformą ZWIFT, doceni każdy cyklista. Teraz możesz zarówno "wyskoczyć" na krótką przejażdżkę ze znajomymi, wziąć udział w przygotowaniach do zawodów kolarskich, i w nich wystartować. Trening kolarski możesz zrealizować w każdym momencie, o którym pomyślisz!

Trenażer rowerowy (fot. bicycling.com)

Wymagania sprzętowe

Dwie najważniejsze rzeczy, których będziesz potrzebować, to rower i trenażer. Większość urządzeń treningowych kompatybilna jest zarówno z rowerami MTB, jak i szosowymi. Na rynku występują dwa rodzaje trenażerów - z połączeniem typu "direct drive" i takie, które nie wymagają demontażu tylnego koła. Te pierwsze są o wiele dokładniejsze i bardziej stabilne.

Trenażer elite direto; źródło: elite-it.com

Charakter treningu

Wielu profesjonalistów uznaje wyższość treningu na trenażerach nad treningiem w terenie. Większa intensywność pracy związana nieprzerwaną pracą nóg (tutaj nie używasz hamulca i praktycznie nigdy się nie zatrzymujesz) oraz możliwość dokładnego wdrożenia interwałów opartych na mocy nóg sprawiają, że taki trening jest bardzo efektywny.

Wszystkie urządzenia kompatybilne są z oprogramowaniem treningowym producenta. Pozwala ono na wykonanie odpowiednich testów. Stanowią podstawę do zastosowania programów treningowych, dostosowanych do możliwości i potrzeb użytkownika. Niemniej jednak największą popularnością cieszy się platforma treningowa "ZWIFT".

(fot. Zwift.com)

ZWIFT to coś więcej niż platforma do treningu. To cały kolarski półświatek online. Poza wszystkimi podstawowymi funkcjonalnościami, takimi jak testy i programy treningowe, Zwift daje rowerzystom możliwość "poczucia" trasy kolarskiej. W zależności od panujących warunków pogodowych, ukształtowania terenu, oprogramowanie wysyła informację do trenażera, który odpowiednio dozuje opór na tylnej osi. Ponadto platforma ta daje możliwość interakcji z innymi użytkownikami. Trening kolarski można wykonać wspólnie ze znajomym, który zaloguje się w tym samym czasie, a także z innymi użytkownikami. Tak, jak w grach zdobywasz doświadczenie, które zależy od ilości przejechanych kilometrów, a także intensywności wysiłków, jakie podejmujesz. Sportowe wyczyny nagradzane są poziomem doświadczenia, wirtualnymi odznakami. a także punktami, za które można kupić wirtualny sprzęt kolarski w wirtualnym sklepie.

>
fot. mambaonbike.com

Jak przygotować się do treningu?

Przygotowując miejsce, w którym będzie stać Twój trenażer, zadbaj o to, aby panowała w nim temperatura niższa od pokojowej. Ważny jest również dostęp świeżego powietrza. W zamkniętym, ciepłym pokoju po 10 minutach zrobi Ci się bardzo, ale to bardzo gorąco. Dlatego przed treningiem najlepiej wyłączyć ogrzewanie i uchylić możliwie dużą ilość okien. Trenażer łączy sie z urządzeniem, na którym zalogujesz się do platformy treningowej, za pomocą technologii bluetooth lub ant+. Istnieje wiele możliwości sprzętowych, jeśli chodzi o projekcję obrazu programu ZWIFT. Możesz połączyć trenażer z laptopem, a ten następnie podłączyć do większego monitora. Możesz też użyć tabletu lub telefonu i sparować je z rzutnikiem. Wszystko zależy od sprzętu, do jakiego masz dostęp.

Przed treningiem warto zadbać o odpowiednią ilość bidonów z napojem izotonicznym, ręcznik i matę, którą położysz pod rowerem. Wylejesz z siebie litry potu. To urządzenie to istna spalarnia kalorii, dlatego też przy dłuższych treningach przyda się dostęp do kilku żeli energetycznych. Aby nie przerywać treningu, wszystko ustaw blisko siebie - najlepiej na stojącym blisko stoliku, który będzie w zasięgu ręki.

polski team zwift na zawodach (fot. strava.com)

Trening kolarski online - koszty

Ile to kosztuje? Ceny trenażerów są różne, a koszt całości imprezy zależy od ceny roweru, który połączysz z urządzeniem. Dobry trenażer to koszt około 2500 zł. Dostęp do platformy ZWIFT wiąże się z miesięcznym wydatkiem 15 USD. Reszta kosztów zależy od tego, ile chcesz przeznaczyć na projekcję obrazu.

Tego typu trening kolarski to doskonały sposób na utrzymanie formy zimą lub wykonanie jednostki treningowej, kiedy warunki meteorologiczne nie pozwalają na jazdę na zewnątrz.

Do zobaczenia na szosie online !

News will be here