News will be here
Monohydrat kreatyny  - najbezpieczniejszy suplement na wzrost siły i mięśni

Monohydrat kreatyny jest formą kreatyny połączoną z cząsteczką wody (monohydrat). Inne, mniej popularne formy to między innymi jabłczan i chlorowodorek. To związek chemiczny naturalnie występujący w ciele, produkowany w wątrobie, a przechowywany w mięśniach, ścięgnach i tkance mózgowej. Jego główne zadanie to produkcja i odnawianie cząsteczek ATP (adenozynotrifosforan), czyli energii dostarczanej do pracujących mięśni.

Czemu warto suplementować się kreatyną? Aby dostarczyć organizmowi 5 gram kreatyny, należałoby zjeść 1,5 kg wołowiny. Dlatego łatwiej jest po prostu wziąć jedną płaską łyżkę (5 gram) czystego monohydratu kreatyny, zazwyczaj w formie białego proszku.

monohydrat kreatyny
Monohydrat kreatyny nawadnia mięśnie oraz stymuluje syntezę białek;
źródło https://unsplash.com/

Jak monohydrat kreatyny zadziała na twoje ciało?

Suplement pomaga dosłownie nawodnić mięśnie, przez co wydają się one pełniejsze. Stymuluje także procesy anaboliczne, czyli syntezę białek. Dzięki suplementacji monohydratem kreatyny możesz ćwiczyć dłużej i efektywniej. Substancja działa nie tylko na sylwetkę, dlatego też osoby nie zajmujące się sportem odczuwają korzyści z jej stosowania. Kreatyna wpływa na pracę mózgu, pamięć i koncentrację, wspomaga pracę serca, poprawia jakość snu i działa jak antydepresant. Kreatyna w połączeniu z ćwiczeniami fizycznymi może zwiększać gęstość kości, a wśród seniorów powyżej 70 roku życia pomaga zwiększać gęstość kości nawet bez ćwiczeń, ale w połączeniu ze spożywaniem produktów białkowych. 

Jak dawkować?

monohydrat kreatyny
Monohydrat kreatyny bezpiecznie pomaga zwiększyć siłę i mięśnie;
źródło https://unsplash.com/

Kreatynę można suplementować na różne sposoby: rano, przed lub po treningu, codziennie lub tylko w dni treningowe, przez cały rok lub sezonowo. Można przeprowadzać ładowania kreatyną, biorąc większą dawkę tylko przez tydzień lub cały czas utrzymywać ją na stałym poziomie, czyli między 3-10 gramów, zależnie od masy ciała. Najnowsze badania jasno pokazują, że kreatyna stosowana w rozsądnej dawce jest bezpieczna. Biorąc jej jednak za dużo, mięśnie staną się nasycone i nie będą w stanie przyjąć więcej. Wtedy mogą pojawić się problemy gastryczne lub związane z retencją wody. Należy wtedy po prostu zmniejszyć dawkę.

Monohydrat kreatyny to tani i wydajny suplement.

Badania wskazują, że działa lepiej niż o wiele droższe, reklamowane pre-workouty i “okołotreningówki”. W wypadku kreatyny marka nie gra roli, bo skład jest ten sam, jeśli wybierzesz wersję bezsmakową, czyli “100% monohydrat kreatyny”. Do opcji smakowych dodaje się aromaty i substancje słodzące. Nie ma gorszej i lepszej jakościowo kreatyny, tylko lepszy i gorszy marketing. To suplement, który można zacząć stosować bez obaw. Postępy zobaczysz już po 3-4 tygodniach, przy regularnym treningu siłowym o odpowiednio dobranym poziomie intensywności i zbilansowanej diecie, uwzględniającej wszystkie makroskładniki, szczególnie węglowodany.

Ewa Treszczotko

Ewa Treszczotko

Trenerka fitness i odżywiania, podróżniczka, latynoamerykanistka, pisarka. Absolwentka Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim i Kulturoznawstwa Ameryki Łacińskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Certyfikowany Trener Personalny American College of Sports Medicine, absolwentka American Fitness and Nutrition Academy w Los Angeles, USA. Odwiedziła 64 państwa, w tym 11 na rowerze. Mieszkała na dłużej w Hiszpanii, na Malcie, w Rio de Janeiro, w Nowym Jorku i w Los Angeles. Obecnie mieszka w Londynie, pochodzi z Podlasia.
News will be here