Nowa normalność. Kiedy wrócą topowe ligi?

Nadchodzi czas w którym kolejne ligi ogłaszają plany powrotu do grania. Od czasu prawie całkowitego lockdownu w światowym sporcie, kibice na całym świecie wypatrują powrotu swoich ulubionych rozgrywek.

Ekstraklasa

Dziś poznaliśmy szczegółowy harmonogram dla polskiej PKO Ekstraklasy i tak po kolei: 4 maja przeprowadzone zostaną testy zawodników i członków sztabów drużyn, a następnie ruszą treningi w grupach po kilka osób. 10 maja rozpoczną się treningi w grupach kilkuosobowych. 27 maja testy zawodników i członków sztabów oraz sędziów. 29 maja liga ma wrócić do grania, a jej finał przewidziany jest w okolicach drugiej połowy lipca. Testy ma sfinansować PZPN.

Bundesliga

W Niemczech zawodnicy treningi w mniejszych grupach rozpoczęli ćwiczenia w klubach już tydzień temu. Cała Europa przygląda się Niemcom, którzy wyprzedzili resztę kontynentu. Zarządcy trzeciej aktualnie ligi Starego Kontynentu chcą zacząć mecze do połowy maja. Do tego testować zawodników pomiędzy każdą kolejką. Nic dziwnego, jeżeli kraj za naszą zachodnią granicą chce osiągnąć moc przerobową aż miliona testów tygodniowo.

NBA

Będziemy robić sport dla telewizji, jak za starych dobrych lat. Kiedy wirus zniknie, znów będziemy mieli pełne areny i będziemy mogli cieszyć się sportem, jak to powinno być. Sport tylko na ekranie to ma być etap pierwszy. W drugim, kibice mają już być wpuszczani na areny częściowo, a trzeci etap zakłada już pełne obłożenie trybun

– powiedział na briefingu Donald Trump.

Pojawił się pomysł grania meczów w Las Vegas. Miasto ma za sobą organizację letnich rozgrywek, pięć hal i możliwość rozegrania aż dwudziestu meczów dziennie, natomiast data powrotu najlepszej koszykarskiej ligi świata nie jest jeszcze jednak znana.

UFC

Na 9 maja zaplanowano galę UFC w Sao Paulo. Słychać jednak głosy za przeniesieniem rozgrywek w inne miejsce, ale organizatorzy chcą, żeby gala się odbyła, a zawodnicy przygotowują się do swoich walk. Gdzie miałoby się to wszystko odbyć? Na razie, w ramach marketingowych zabiegów, słychać o tajemniczej wyspie, ale mówi się, że w tym przypadku, również, może to być to Las Vegas.

Inne ligi

Ligue 1, a więc najwyższe piłkarska liga we Francji, zapowiada powrót w połowie czerwca, natomiast Czesi chcą grać w pierwszy weekend tego samego miesiąca. Włosi rozważają koniec czerwca i granie na południu kraju. Jest to, co prawda, o tyle problematyczne, że większość klubów jest z północy, ale bezpieczeństwo przede wszystkim. Z czołowych piłkarskich lig Europy nadal nie wiadomo, co z Hiszpanią i Anglią. Prawdopodobnie to kwestia terminów, wszyscy chcą dokończyć rozgrywki.

Kiedy granie zakończą ligi poszczególnych krajów, UEFA planuje dogranie najbardziej prestiżowych Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Sezon ma zakończyć się najpóźniej do końca sierpnia.

Kamil Jabłczyński

Kamil Jabłczyński

Redaktor warszawa.naszemiasto.pl, z EXU współpracuje od 2019 roku. Interesuje się tematyką miejską, ale nie tylko warszawską. Lubi porównywać stolicę Polski z innymi miastami – przyglądać się zmianom infrastrukturalnym, komunikacyjnym i urbanizacyjnym. Obserwuje co, gdzie i dlaczego się buduje. Oprócz tego lubi podróże małe i duże, ale też sport, film oraz muzykę. Stara się jednak nie ograniczać w tematyce swoich tekstów.