News will be here
Odeszli w ostatnim roku – wybitni sportowcy

Zaduszki zbiegają się zazwyczaj z ludowymi uroczystościami ku czci zmarłych, wywodzącymi się jeszcze z czasu wierzeń pogańskich i obrzędowości przedchrześcijańskiej. Choć w przeciwieństwie do Wszystkich Świętych nie są one dniem wolnym, są niemniej istotne w naszej kulturze. W ten dzień wspominamy między innymi znanych ludzi sporu, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku.

Na początku tego roku pożegnaliśmy wybitnego polskiego mistrza kolarskiego – Ryszarda Szurkowskiego

Ryszard Szurkowski, Piotr Kucza, Fotopyk, Newspix
Ryszard Szurkowski, fot. Piotr Kucza/Fotopyk/newspix.pl

Czesław Lang nazwał go polskim kolarzem wszech czasów. Czterokrotnie wygrywał Wyścig Pokoju: w 1970, 1971, 1973 oraz 1975 roku. Pomiędzy drugim a trzecim zwycięstwem w Wyścigu Pokoju Ryszard Szurkowski zdobył też srebrny medal (drużynowo) na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium. Wraz z kolegami obronił srebro cztery lata później w Montrealu.

Był częścią najmocniejszych polskich reprezentacji na Igrzyskach. Polska kończyła je odpowiednio na siódmym i szóstym miejscu w klasyfikacji medalowej – najwyższym w swojej historii. Dopóki mógł poruszać się na rowerze, starał się robić to na tyle często, na ile pozwalało mu zdrowie. Zawsze sprawiało mu to radość, nawet już wiele lat po zakończeniu kariery. W 2019 roku zorganizowano Tour de Pologne amatorów z dedykacją dla Ryszarda Szurkowskiego. Zmarł 1 lutego 2021. Sylwetkę mistrza znajdziecie się tutaj.

Prawie rok temu, 25 listopada 2020 roku, zmarł Diego Maradona

Co sprawiło, że Maradona został być może największą legendą w historii futbolu? Osobiście nie mam wątpliwości. Oprócz umiejętności były to kontrowersje. Wygrywał? Tak, ale nie on jeden. Przecież nie był żadnym rekordzistą. Zdobył mistrzostwo świata, ale mundial trzy razy jako jedyny wygrał Pele. Pucharu Europy, a więc obecnej Ligi Mistrzów, Maradona nie zdobył w ogóle, a z Barceloną nie potrafił sięgnąć nawet po mistrzostwo Hiszpanii. Jako piłkarz bez wątpienia był wybitny.

Człowiekiem był jednak bardzo zagubionym. Niektórzy mówią, że popełniał świadomie bardzo długie samobójstwo. Jedno jest pewne – 25 listopada nie sprzyja tym, którzy oprócz geniuszu piłkarskiego uwielbiali korzystać z życia. Maradona na pewno zmienił piłkę nożną. Zmienił jej postrzeganie, przyczynił się do popularyzacji, a z drugiej strony jego przykład pokazał, że nikt nie jest bezkarny. Stał się jednak jej symbolem niczym biała piłka w czarne łaty.

Oprócz niego odeszli także inni mistrzowie świata: Paolo Rossi oraz Gerd Muller

Gerd Muller, fot. Transfermarkt

Oni również byli mistrzami świata, a dodatkowo także królami strzelców na najważniejszej imprezie piłkarskiej. Rossi do kadry narodowej dołączył w ostatniej chwili dzięki skróceniu do dwóch lat kary dyskwalifikacji za udział w Totonero ("Czarny totek") – aferze korupcyjnej we włoskiej piłce. To okazało się zbawienny. Zdobył sześć goli, z czego dwa w półfinale z Polską i jeden w finale z Niemcami.

Legendarny Gerd Muller natomiast, czyli ten, za którego rekordem tak długo gonił Robert Lewandowski, zmarł po długiej walce. W ostatnich latach cierpiał na chorobę Alzheimera, wcześniej alkoholizm i depresję. W ostatnim czasie nie pokazywał się już publicznie, miał też problemy z poruszaniem się i mówieniem.

18 listopada 2020 roku zmarł natomiast Adam Musiał

Legendarny Wiślak uważany jest za jednego z najlepszych lewych obrońców w historii polskiej reprezentacji. Należał do Orłów Górskiego, a więc drużyny, która pod wodzą Kazimierza Górskiego zajęła trzecie miejsce na mistrzostwach świata w RFN w 1974 roku. W gronie znanych sportowców, którzy odeszli znalazł się też Wojciech Zabłocki. Brał udział w czterech igrzyskach olimpijskich, na których zdobył trzy medale – dwa srebrne i brązowy. Zdobył dziewięć medali mistrzostw świata, a także pięć tytułów mistrza Polski.

2 listopada to dobra okazja, żeby wspomnieć także innych sportowców, którzy odeszli nie tylko w ciągu ostatniego roku. Dzięki swoim osiągnięciom w dalszym ciągu pozostają w naszej pamięci.

Kamil Jabłczyński

Kamil Jabłczyński

Redaktor warszawa.naszemiasto.pl, z EXU współpracuje od 2019 roku. Interesuje się tematyką miejską, ale nie tylko warszawską. Lubi porównywać stolicę Polski z innymi miastami – przyglądać się zmianom infrastrukturalnym, komunikacyjnym i urbanizacyjnym. Obserwuje co, gdzie i dlaczego się buduje. Oprócz tego lubi podróże małe i duże, ale też sport, film oraz muzykę. Stara się jednak nie ograniczać w tematyce swoich tekstów.
News will be here