News will be here
Sauna a bieganie

Sauna – o co w tym chodzi?

Stare porzekadło mówi, że proste rozwiązania są najlepsze. Regeneracja z wykorzystaniem sauny (suchej zwanej fińską lub mokrej, inaczej – rzymskiej) bazuje na najbardziej elementarnym oddziaływaniu na organizm człowieka – przegrzewaniu i gwałtownym chłodzeniu. Większy bodziec termiczny zapewnia sauna sucha, w której powietrze rozgrzewane jest nawet do 100 stopni Celsjusza. Aby taki zabieg przyniósł pożądany efekt, zawsze musi składać się z 2 etapów –  pobytu w gorącej kabinie (8-12 minut) oraz schłodzenia w wannie lub pod prysznicem.

Po seansie w saunie nie powinniśmy zapominać o chłodzeniu;
źródło: pixabay.com

W górach - im wyżej, tym temperatura niższa, w saunie natomiast odwrotnie. Najlżejsze warunki panują bowiem na nisko zlokalizowanych ławkach (50 st. Celsjusza), podczas gdy przy samym suficie powietrze potrafi być nagrzane nawet do 125 st. Celsjusza. Warto o tym pamiętać i zacząć swoją przygodę z sauną od delikatnych obciążeń, żeby wraz z adaptacją organizmu podnosić sobie poprzeczkę.

Ważnym elementem sesji jest polanie gorących kamieni niewielką ilością wody. Gwałtowanie wzrasta wówczas wilgotność powietrza, z kolei spada jego ciśnienie i gęstość (warunki podobne do tych panujących na szczycie dwutysięcznika).

Sauna to świetne rozwiązanie dla biegaczy w sezonie zimowym;
źródło: pixabay.com

5 zalet sauny dla biegaczy

Dlaczego biegacze w okresie zimowym chętnie korzystają z takich zabiegów?

  1. Sauna hartuje organizm! Jest to szczególnie istotne zimą, w okresie wzmożonej podatności na infekcje dróg oddechowych. Sauna pomoże w zachowaniu ciągłości treningowej, której nie przerwą przeziębienia.
  2. Regularne korzystanie z sauny pozwoli pozbyć się zakwasów! Przyśpieszona przemiana materii sprawi bowiem, że kwas mlekowy zostanie skutecznie usunięty z mięśni.
  3. Bodźcowanie wysoką temperaturą poprawia termoregulację organizmu. Jeśli do tej pory starty w upalnych warunkach napawały cię lękiem, sauna pomoże w lepszym znoszeniu wysokich temperatur podczas zawodów!
  4. Sauna zmniejsza napięcie nerwowe i poprawia sen. Jest to świetna wiadomość dla osób żyjących w stresie, które potrzebują odrobiny relaksu i wyciszenia.
  5. Sesje w saunie wzmacniają mięśnie! Lepsze ukrwienie przyśpiesza ich regenerację.
Krzysztof Brągiel

Krzysztof Brągiel

Biegam, bo muszę. Bezruch niechybnie kazałby mi oszaleć. W bieganiu najbardziej lubię tę przerwę na zrobienie sobie selfie i kiedy deszcz z bezchmurnego nieba zaskoczy mnie w środku lasu, 10 kilometrów od domu.
News will be here