News will be here
Sport ma swoją cenę. 7 najdroższych sportów świata

Skoki narciarskie

Skoki narciarskie, Lillehammer 2016, Vegar Samestad Hansen, Wikimedia Commons
Konkurs w Lillehammer 2016, fot. Vegar Samestad Hansen/Wikimedia Commons

Na początek coś znanego i lubianego – skoki narciarskie. Samo wyposażenie nie pochłania więcej niż 2 500 dolarów. Trening, przeszkolenie, korzystanie ze skoczni i ubezpieczenie kosztują jednak krocie. Właśnie dlatego mało kto uprawia ten sport rekreacyjnie – koszty są po prostu zbyt dużym wyzwaniem dla portfela. Zawodowi sportowcy nie mają z tym problemu, ponieważ finansują ich sponsorzy.

Zawody balonowe

Niewiele osób wie, że poza świetnymi widokami balony umożliwiają też ściganie się. W tym przypadku już sam zakup balonu jest olbrzymim wydatkiem. Później przychodzi pora na napompowanie go, co kosztuje nawet 20 000 dolarów. Każda kolejna godzina przelotu to koszt około 300 dolarów. Cena treningu pilota balonu jest przy tym stosunkowo niewielka i wynosi około 3 000 dolarów.

Polo

Sport, Polo, Fot. Paul Chambers, Unsplash
Fot. Paul Chambers/Unsplash

Polo jest historycznie powiązane z tradycjami Wielkiej Brytanii. Sport kojarzy się tam z klasą wyższą i prestiżem społecznym. Potrzebny jest koń z dobrej hodowli, a jego utrzymanie, trening i transport to stały koszt. W drużynie startują cztery konie i wszystkie muszą być wyszkolone. Aby wziąć udział w turnieju polo, należy wnieść opłatę wpisową, a te wahają się między 3 500 a 150 000 dolarów. Gra w polo wiąże się też z poważnymi kontuzjami, dlatego nawet ubezpieczenie jest sporym wydatkiem.

Jeździectwo konne

Koszt utrzymania konia wyścigowego, jego treningu i uczestnictwa w zawodach to rocznie około 200 000 dolarów. Jeździectwo jest sportem dla prawdziwych pasjonatów, którzy kochają konie i rywalizację. Ta zależność sprawia jednak, że miłośnicy tego sportu są w stanie wydać fortunę na swojego podopiecznego.

Żeglarstwo

Żeglarstwo, Żaglówki, Karla Car, Unsplash
Fot. Karla Car/Unsplash

Jeśli kupisz łódź, wyrobisz potrzebne pozwolenia i znajdziesz suche miejsce do stacjonowania łodzi poza sezonem, później jest już z górki. Największy koszt ponosi się na początku. Z łodziami, jest jak z samochodami, ceny zależą od marki i standardu. Wymiana części to też spory koszt.

Formuła 1

To ekskluzywny i niebezpieczny sport. Wyścigi w ultra szybkich samochodach są zagrożone poważnymi wypadkami i kontuzjami, a co za tym idzie – drogim ubezpieczeniem. Aby ścigać się na torach wyścigowych, musisz też posiadać lub wypożyczyć samochód. Bolidy Formuły 1 to najdroższe modele na świecie, których skonstruowanie pochłania miliony dolarów. Sama organizacja pojedynczego eventu Formuły 1 to koszt 190 000 dolarów, dlatego zaangażowanie sponsorów odgrywa dużą rolę.

The Whitianga Festival of Speed

The Whitianga Festival of Speed 2010, Dennis Kuhn, Flickr
The Whitianga Festival of Speed 2010, fot. Dennis Kuhn/Flickr

Bezkonkurencyjnie najdroższy sport świata! Po raz pierwszy nietypowe zawody w niewielkim, nowozelandzkim miasteczku Whitianga zorganizowano w 2009 roku. Na czym polegała ich wyjątkowość? Wyścig odbywał się z użyciem helikoptera, motorówki, skutera wodnego, samochodów i spadochronu. Festiwal odbył się dwukrotnie – pierwsza edycja przyciągnęła około 20 000 widzów, druga aż 40 000! Co ciekawe, to dziesięciokrotnie więcej niż Whitianga liczy mieszkańców. Kupno, utrzymanie i konserwacja sprzętu potrzebnego do wzięcia udziału w tym wyścigu pochłaniały tysiące dolarów. Poza milionami na koncie śmiałkom nie mogło też zabraknąć odwagi i umiejętności.

Ewa Treszczotko

Ewa Treszczotko

Trenerka fitness i odżywiania, podróżniczka, latynoamerykanistka, pisarka. Absolwentka Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim i Kulturoznawstwa Ameryki Łacińskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Certyfikowany Trener Personalny American College of Sports Medicine, absolwentka American Fitness and Nutrition Academy w Los Angeles, USA. Odwiedziła 64 państwa, w tym 11 na rowerze. Mieszkała na dłużej w Hiszpanii, na Malcie, w Rio de Janeiro, w Nowym Jorku i w Los Angeles. Obecnie mieszka w Londynie, pochodzi z Podlasia.
News will be here