News will be here
Stoch dał początek długowieczności?

Żaden skoczek w historii dyscypliny nie odnosił tylu sukcesów po trzydziestym roku życia, co Kamil Stoch. Za symbol długowieczności w skokach narciarskich uważany jest Noriaki Kasai, ale czy słusznie?

Skakać można długo, ale bez sukcesów

Oczywiście ogromne wrażenie robi, że 47-letni skoczek wciąż jest aktywny (chociaż w tym sezonie bez punktów Pucharu Świata), ale jeżeli spojrzymy na sukcesy, nie wygląda to już tak fantastycznie. Przez lata mówiono, że bariera 30 lat w skokach narciarskich to już przygotowanie do zakończenia kariery. Od tego czasu Kasai wygrywał czterokrotnie w konkursach Pucharu Świata, 26 razy stanął na podium, a także indywidualnie zgarnął srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku w Soczi.

Te osiągnięcia brzmiały by pewnie lepiej, gdyby nie dwa fakty.

Stoch Seefeld
Stoch ze srebrnym medalem Mistrzostw świata w Seefeld, źródło: Wikicommons

Po pierwsze, to wszystko należy podzielić przez 17 lat skakania od przekroczenia wspomnianej bariery. Po drugie, Kamil Stoch, mając 32 lata, wygrał już 11 konkursów od kiedy skończył 30 lat. Dodatkowo aż 21 razy stał na podium. Do tego dołożył złoto na Igrzyskach w Pjongczang i srebro na Mistrzostwach świata w Seefeld.

Polak ma ponad dwa razy więcej wygranych po trzydziestce niż drugi w tej klasyfikacji Robert Kranjec, mający ich pięć. Jens Weissflog, przez lata symbol długiego skakania, wygrywał w tym okresie (podobnie jak Kasai) czterokrotnie. Potrafił zwyciężyć również w Turnieju Czterech Skoczni, wygrywając w nim jeden z konkursów.

Stoch również wygrał TCS, ale w stylu, który potrafiło osiągnąć poza nim w historii tylko dwóch zawodników.

Wygrał bowiem wszystkie cztery konkursy. Adam Małysz, który przecież również skakał długo i po trzydziestych urodzinach zgarniał dwa srebra na Igrzyskach w Vancouver oraz brąz w Oslo na Mistrzostwach świata, potrafił wygrać tylko jeden konkurs Pucharu Świata po przekroczeniu magicznej granicy.

Jeden z najwybitniejszych skoczków w historii - Matti Nykanen, w wieku 30 lat wszystkie sukcesy miał już za sobą i kończył karierę zawodniczą. Wciąż jednak pozostaje jedynym skoczkiem w dziejach, który indywidualnie przynajmniej raz zdobył Puchar Świata, złoty medal igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata, mistrzostw świata w lotach oraz wygrał Turniej Czterech Skoczni.

Stochowi brakuje do tego tylko Mistrzostwa Świata w Lotach.

Te odbędą się w marcu Planicy. Polak nie wydaje się największym faworytem imprezy. Na pewno jest jednak w gronie czołowych skoczków świata przez cały sezon. Jego triumf nie byłby ogromnym zaskoczeniem, ale przeszedłby z pewnością do historii. Szybować potrafi, zresztą także na skoczniach dużych.

Pozostaje pytanie, czy Kamil Stoch to zawodnik, który zaczął na stałe przesuwanie granicy sukcesu w tej dyscyplinie powyżej 30 roku życia? Czy może to ewenement, który potrafił utrzymywać się na szczycie tak długo. Zwycięstwo w Zakopanem sprawiło, że wygrywał w dziesięciu latach kalendarzowych z rzędu. Pierwszy w historii.

Kamil Jabłczyński

Kamil Jabłczyński

Redaktor warszawa.naszemiasto.pl, z EXU współpracuje od 2019 roku. Interesuje się tematyką miejską, ale nie tylko warszawską. Lubi porównywać stolicę Polski z innymi miastami – przyglądać się zmianom infrastrukturalnym, komunikacyjnym i urbanizacyjnym. Obserwuje co, gdzie i dlaczego się buduje. Oprócz tego lubi podróże małe i duże, ale też sport, film oraz muzykę. Stara się jednak nie ograniczać w tematyce swoich tekstów.
News will be here