News will be here
Tour de Pologne może ruszyć jako pierwszy po pauzie

Sezon kolarski ucierpiał, tak jak w przypadku innych dyscyplin, z powodu panującej na świecie pandemii. Chociaż strat już nie da się uniknąć to Międzynarodowa Unia Kolarska chce je zminimalizować. Liczy, że World Tour wróci na przełomie lipca i sierpnia.

Zacznijmy od wiadomości negatywnych

Nie odbędą się Mistrzostwa Europy w kolarstwie szosowym zaplanowane…na wrzesień. Przesunięto je na 2021 roku, prawdopodobnie w celu poluzowania kalendarza i możliwości odpowiedniego przygotowania się zawodników. Natomiast w Hiszpanii ciągle nie ma zgody na treningi dla kolarzy. Ta popularna dyscyplina sportu ustępuje chociażby piłce nożnej. Piłkarze wrócili do treningów.

Niemniej hiszpański związek w oparciu o informacje o wydłużenie sezonu do listopada, tłumaczy, że to właśnie wtedy zorganizuje Vuelta a España. Za tymi doniesieniami stoi hiszpańska gazeta „As”.

W artykule pojawia się polski wątek

Według gazety, Tour de Pologne będzie pierwszym wyścigiem etapowym po przerwie. Jego przebieg zaplanowano na 5-9 sierpnia.

Wszystko zależy od tego, co wydarzy się w kraju, ale to faktycznie możliwe, że TdP rozpocznie sezon po pauzie.

mówi Czesław Lang cytowany przez Przegląd Sportowy.

W tym samym czasie, 8 sierpnia, ma zostać zorganizowany klasyk Mediolan – San Remo, przekazują Hiszpanie. W tym przypadku jednak wiele zależy od tego, w jakiej kondycji będą Włochy w lipcu. Największy włoski wyścig Giro d’Italia zaplanowany został na październik.

Nie wiadomo, co z wielkim Tour de France

Kibice podczas wyścigu Tour de France, źródło: Pixabay

Francuska pętla na swojej oficjalnej stronie oraz w dokumentach podawanych przez „As” widnieje w dniach 29 sierpnia – 20 września 2020 roku. Problem w tym, że francuski rząd zablokował zawodowy sport do końca sierpnia. Z tego powodu zakończono przedwcześnie sezon Ligue 1.

Warto jednak podkreślić, że w sierpniu zaplanowano też Letnie Grand Prix w skokach narciarskich w Courchevel, którego organizacje oficjalnie odwołano w poniedziałek 4 maja. Natomiast dwa kluby piłkarskie Paris Saint-Germain oraz Olimpique Lyon wciąż grają w europejskich pucharach. Jednak w przypadku ich kontynuacji w sierpniu (jak chciała tego UEFA) nie miałyby możliwości grania meczów domowych we Francji.

Co to oznacza?

Niestety w dużym w skrócie oznacza to, że wiemy, że nic nie wiemy. Kolarze na dniach mają wrócić do treningów, a cały kalendarz World Tour rozpisany został bardzo optymistycznie.

Jeżeli przewidywania Międzynarodowej Unii Kolarskiej się sprawdzą, to w sierpniu Tour de Pologne faktycznie będzie pierwszym wyścigiem etapowym i sprawdzianem dla czołowych kolarzy. Patrząc na podejście polskiego rządu do sportu, wydaje się być to dużo bardziej realne niż obecny termin Tour de France.

Kamil Jabłczyński

Kamil Jabłczyński

Redaktor warszawa.naszemiasto.pl, z EXU współpracuje od 2019 roku. Interesuje się tematyką miejską, ale nie tylko warszawską. Lubi porównywać stolicę Polski z innymi miastami – przyglądać się zmianom infrastrukturalnym, komunikacyjnym i urbanizacyjnym. Obserwuje co, gdzie i dlaczego się buduje. Oprócz tego lubi podróże małe i duże, ale też sport, film oraz muzykę. Stara się jednak nie ograniczać w tematyce swoich tekstów.
News will be here