News will be here
Trener personalny vs. online coach. Kogo wybrać?

Często osoby zajmujące się zawodowo fitnessem mają kwalifikacje do wykonywania obu zawodów. Jeśli szukasz osoby, która zaplanuje twój plan treningowy i pomoże żyć zdrowiej i zadbać o sylwetkę, masz kilka możliwości. Pomocą służą trener personalny i online coach.

Kim jest trener personalny?

Trener personalny jest ze swoim klientem podczas wykonywania ćwiczeń, co pozwala na bliższą interakcję. Podczas sesji trener może spontanicznie zmienić ćwiczenie lub poziom jego trudności, jeśli widzi, że klient nie radzi sobie lub wręcz przeciwnie - trening nie jest wystarczającym wyzwaniem. Trener personalny od razu odpowiada na pytania. Bezpośredni kontakt pozwala na dużo bliższą relację niż droga mailowa lub sms-y.

W Polsce panuje zwyczaj nazywania osób korzystających z usług trenera personalnego “podopiecznymi”, aby nacechować relacje bardziej przyjacielsko. Za granicą spotkałam się wyłącznie z określeniem “mój klient”. Trener personalny przygotowuje plan treningowy na każdą sesję ćwiczeń, czuwa nad poprawną formą, nieraz liczy powtórzenia i motywuje słownie. Uwaga trenera jest więc całkowicie skupiona na kliencie.

trener personalny online coach
Trening pod okiem specjalisty jest bezpieczny i efektywny;
źródło https://unsplash.com/

Trener personalny nie ma obowiązku układania planów odżywiania swoim klientom, ani nawet posiadania kwalifikacji do tego. Licencja trenera personalnego nie czyli do dietetykiem. Mimo to nieraz trenerzy mają szeroką wiedzę w zakresie dietetyki. Przygotowują pełne plany odżywiania lub wyliczają kalorie swoim klientom. Konkurencja na rynku fitness jest duża i każdy chce zwiększyć atrakcyjność swoich usług oferując więcej.

Usług trenera personalnego są dobrą opcją dla osób niezdyscyplinowanych. Często na siłowni słyszałam, że ludzie opłacają  trenera tylko po to, aby mieć motywację do pojawienia się o 6 rano na sesji treningowej. Poczucie, że ktoś tam czeka i serwis jest płatny, motywuje do pobudki i przyjścia do fitness klubu.

Kim jest online coach?

Online coach to z kolei opcja bardziej kompaktowa - dla osób preferujących ćwiczenia samodzielnie. Wirtualny trener może mieszkać nawet na innym kontynencie. Ty też możesz trenować w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Nie musisz spieszyć się na umówioną godzinę i stojąc w korku przeklinać, że się spóźnisz. Nie jesteś zależny od czasu i lokalizacji, a twój trener może być nawet światowej sławy emerytowanym sportowcem i trenować celebrytów na drugim końcu świata ;) Aby taka współpraca miała jednak sens, musisz mieć podstawowe pojęcie, jak wykonywać ćwiczenia poprawnie, aby nie narazić się na kontuzje. 

trener personalny online coach
Współpraca z online couchem opiera się na kontakcie zdalnym;
fot. pexels.com

Najlepsi trenerzy online mają wielu klientów i nie odpowiadają od razu na wiadomości. Musisz być cierpliwy. Treningi nie są aż tak spersonalizowane, zdarzają się plany “kopiuj-wklej”. Kontaktując się z kimś za pomocą kamery, trenerowi może być ciężej zauważyć niepoprawną pozycję. Online coach do dobra opcja dla zdyscyplinowanych osób ceniących niezależność, które podczas treningu wolą słuchać muzyki niż głosu trenera.

Zazwyczaj online coaching jest bardziej atrakcyjny cenowo niż trening personalny. W cenę wliczają się wskazówki co do odżywiania, wyliczenie zapotrzebowania kalorycznego, rekomendowane produkty lub dokładny jadłospis, plan treningów i okresowe monitorowanie rezultatów.

Zarówno trener personalny jak i online coach mają swoje wady i zalety. Musisz sam zdecydować, która z tych opcji pasuje bardziej do twojego stylu życia i osobowości. Koniecznie jednak zweryfikuj kwalifikacje i doświadczenie osoby, którą będzie twoim trenerem. Choć ładne, atletyczne ciało jest wizytówką trenera, kwalifikacje i wiedza są o wiele ważniejsze.

Pamiętaj jednak, że ani trener personalny ani online coach nie wykona treningu za Ciebie. Rezultaty zależą od Twojej realnej pracy.

Ewa Treszczotko

Ewa Treszczotko

Trenerka fitness i odżywiania, podróżniczka, latynoamerykanistka, pisarka. Absolwentka Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim i Kulturoznawstwa Ameryki Łacińskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Certyfikowany Trener Personalny American College of Sports Medicine, absolwentka American Fitness and Nutrition Academy w Los Angeles, USA. Odwiedziła 64 państwa, w tym 11 na rowerze. Mieszkała na dłużej w Hiszpanii, na Malcie, w Rio de Janeiro, w Nowym Jorku i w Los Angeles. Obecnie mieszka w Londynie, pochodzi z Podlasia.
News will be here