News will be here
Z boiska do sieci: co z piłką nożną?

Zaledwie dwa tygodnie temu zastanawiałem się, czy zostaną przerwane rozgrywki we Włoszech. Dziś już wiemy, że jedyną, wciąż grającą ligą w Europie, jest białoruska. Rywalizacja jak na razie możliwa jest wyłącznie w sieci.

Wiemy już, że przesunięto EURO 2020 na przyszły rok, że przesunięto o niemal miesiąc finał Ligi Mistrzów i Ligi Europy, a europejskie ligi zostały zawieszone. Kraje, które lepiej poradzą sobie z aktualną sytuacją najpewniej będą mogły dokończyć zmagania ligowe, ale czy będą to wszyscy?

Tymczasem rywalizacja przeniosła się do sieci.

W zeszłym tygodniu spotkanie w FIFA 20 pomiędzy Legią Warszawa a Wisłą Kraków rozegrali pomiędzy sobą Miłosz 'milosz93' Bogdanowski oraz Jakub "cyanide" Mikołajewski. Wszystko transmitowane było na Facebooku. Fanpage'e obu piłkarskich klubów przeprowadziły bezpośrednią transmisje z tego wydarzenia.

Streamer Ibai Llanos w porozumieniu z hiszpańską ligą zorganizował turniej w FIFA 20, w którym zawodnik każdego z klubów tamtejszej ekstraklasy reprezentował swój zespół. Wyjątkiem okazała się FC Barcelona, którą sponsoruje rywal producenta FIFY 20, wydawca gry Pro Evolution Soccer. Nie wystąpił również przedstawiciel RCD Mallorca.

W sieci najlepszy okazał się zawodnik Realu Madryt – Marco Asensio. Zdominował turniej, a w finale pokonał Aitora Ruibala z Leganes 4:2. Turniej miał charakter charytatywny i udało się zebrać 140 tysięcy euro, które zostaną przekazane hiszpańskiej służbie zdrowia.

Rywalizacja także na Twitterze.

Klub Premier League Southampton wyzwał na pojedynek w kółko i krzyżyk swojego ligowego rywala Norwich. Nie uzyskał jednak odpowiedzi, ale do meczu zgłosił się Manchester City.

Wynik meczu Southampton - Manchester City, źródło: Twitter

Podobną inicjatywę mogliśmy zobaczyć też w naszych warunkach, gdzie Górnik Zabrze zaprosił za pośrednictwem mediów społecznościowych ŁKS na pojedynek w statki. Następnie klub z Łodzi zmierzył się w literaki z Rakowem Częstochowa.

Jak dotąd dominuje kreatywne myślenie.

Przenoszenie rywalizacji do sieci i w ramach mediów społecznościowych dopiero się zaczyna. Wygląda na to, że w działach marketingu nie brakuje pomysłów i, mimo nietypowych warunków, możliwości ich realizacji.

Wiele mówi się też, że w Anglii, Niemczech czy Polsce sezony będą dogrywane bez publiczności. Kibice wielu klubów zapowiedzieli już kupowanie wirtualnych biletów w celu zniwelowania strat z tzw. dnia meczowego dla klubów. Kibice Legii Warszawa realizują w ten sposób swoje hasło „cała Legia zawsze razem”.

Kamil Jabłczyński

Kamil Jabłczyński

Redaktor warszawa.naszemiasto.pl, z EXU współpracuje od 2019 roku. Interesuje się tematyką miejską, ale nie tylko warszawską. Lubi porównywać stolicę Polski z innymi miastami – przyglądać się zmianom infrastrukturalnym, komunikacyjnym i urbanizacyjnym. Obserwuje co, gdzie i dlaczego się buduje. Oprócz tego lubi podróże małe i duże, ale też sport, film oraz muzykę. Stara się jednak nie ograniczać w tematyce swoich tekstów.
News will be here