News will be here

Walled Off Hotel to najnowszy projekt artystyczny Banksy'ego, który ponownie chce zwrócić uwagę na konflikt izraelsko-palestyński, ale też umożliwić zbliżenie się do sztuki "zwykłym" ludziom.

Banksy słynie z tworzenia "zaangażowanego graffiti", a ostatnio postanowił zrobić coś naprawdę dużego. Najwidoczniej Brytyjczykowi nie wystarczają już pojedyncze prace, bo wraz z Samim Musą i Dominique Pétrin postanowili otworzyć... Walled Off Hotel. Ma on pozwolić na znalezienie się wśród sztuki ludziom, którzy na co dzień nie mają takiej możliwości. Projektowi przyświecają słowa Diane Arbus: "życie wśród sztuki jest czymś innym, niż dostrzeganie jej kątem oka". Tyle teorii, a o co tak naprawdę chodzi Banksy'emu? Oczywiście o rozgłos w słusznej sprawie. Choć oficjalne otwarcie nastąpi 11 marca, już teraz można nadać mu tytuł "hotelu z najgorszym widokiem na świecie". [caption id="attachment_8549" align="aligncenter" width="1200"]Graffiti w jednym z pokoi Walled Off Hotel, fot. Banksy Graffiti w jednym z pokoi Walled Off Hotel, fot. Banksy[/caption] Banksy postanowił umiejscowić Walled Off Hotel w Betlejem, przy Caritas Street 182 – tuż obok muru granicznego, oddzielającego Autonomię Palestyńską od Izraela. To oczywiście niepierwsza wycieczka brytyjskiego grafficiarza do Palestyny. Jakieś dziesięć lat temu na wspomnianym murze powstała jedna z najsłynniejszych prac guru street artu. Ba, macie szansę zobaczyć ją z okien jednego z pokoi Walled Off. W trzypiętrowym hotelu znajduje się dziesięć pokoi, ręcznie ozdabianych przez Banky'ego, Musę i Pétrin. Artyści spędzili nad tym czternaście miesięcy! Ceny za noc zaczynają się od trzydziestu dolarów, trzeba jednak pamiętać, że pokoje w znacznym stopniu różnią się standardem. Możemy wybierać między dormitarzem, wykończonym sprzętem z izraelskiego demobilu, budżetowymi sypialniami bądź apartamentem "prezydenckim". Projekt ma na celu dwie rzeczy: po pierwsze jest to rodzaj "protestu" przeciw wojnie, po drugie zaś – Banksy wspiera w ten sposób lokalnych artystów, którzy w Walled Off nie tylko będą mogli promować swoją twórczość, ale i otrzymają pracę, o którą tak ciężko w tym regionie. Więcej zdjęć oraz informacji o hotelu i możliwości rezerwacji pokoi, znajdziecie na oficjalnej stronie Banksy'ego. [gallery columns="2" link="none" size="large" ids="8550,8552,8553,8551"]
Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here