Choć coraz częściej mówi się o wracaniu do normalności po pandemii, nie ma co liczyć na rychły powrót imprez masowych... A takimi – wbrew statystykom dotyczącym czytelnictwa w Polsce – są przecież wszelkie targi czy festiwale książki. Nie czekając na rozwój wydarzeń i dzień, w którym ponowne będzie można zorganizować tego typu wydarzenie w realu, Empik zaplanował więc swoje pierwsze Wirtualne Targi Książki. Może to nie to samo, ale i tak zapowiada się ciekawy tydzień!
Premiery, spotkania autorskie, rabaty na książki

Patrząc na ogólny zarys imprezy, Wirtualne Targi Książki Empiku nie różnią się jakoś znacząco od tego, co zobaczylibyśmy na żywo... Nie ma jedynie tłumów. By wziąć w nich udział, wystarczy natomiast wygodnie rozsiąść się na kanapie w swoim salonie i odpalić internet. Jest w tym coś niebezpiecznie rozleniwiającego, ale ten problem odłóżmy na przyszłość "po pandemii".
Książka wciąż rośnie w siłę, co bardzo nas cieszy. W ciągu minionych dwunastu miesięcy klienci księgarni Empik, Livro, Mole Mole oraz sieci sklepów Papiernik by Empik kupili aż 23,8 mln egzemplarzy książek! Podczas kwarantanny zanotowaliśmy też dziesięciokrotny wzrost zainteresowania e-bookami i pięciokrotny audiobookami. Widzimy więc, że czytelnicy coraz chętniej sięgają również po tę formę konsumpcji literatury.
– Michał Tomaniak, dyrektor działu Książka w Empiku
By zorganizować Wirtualne Targi Książki, Empik zaprosił do współpracy wielu wydawców. Niemal czterdziestu z nich właśnie w trakcie tego wydarzenia zaprezentuje swoje premiery, jak "Jadłonomię po polsku" Marty Dymek (Wydawnictwo Marginesy) czy kryminał "Teściowe muszą zniknąć" Alka Rogozińskiego (Wydawnictwo W.A.B.). Nie zabraknie też atrakcyjnych rabatów na książki, sięgających nawet 65%. Do każdego dokonanego podczas WTK zamówienia powyżej 69 zł za symboliczną złotówkę dołączona zostanie książka "Żyj z pasją"; po przekroczeniu 30 zł otrzymamy też kod na darmowy trzydziestodniowy dostęp do audiobooków w ramach Empik Go.
Co jeszcze oferują Wirtualne Targi Książki Empiku?

Oczywiście Wirtualne Targi Książki nie byłyby prawdziwymi targami książki, gdyby nie możliwość porozmawiania z autorami – i tutaj Empik nie zawodzi. Między 20 a 26 maja zobaczymy ponad trzydzieści spotkań autorskich, prowadzonych na dwa sposoby. Część z nich w ramach studia festiwalowego transmitowana będzie za pośrednictwem Facebooka; inne, niczym telewizyjne "wejścia na żywo", zobaczymy na Instagramie, gdzie pojawią się między innymi zapowiedzi przedpremierowe ogłoszone bezpośrednio przez autorów. Media społecznościowe umożliwią nam także zadawanie pytań, a w niektórych przypadkach nawet zdobycie książki z autografem.
Na liście autorów, których będziemy mogli posłuchać, są choćby: Marta Dymek, Andre Aciman, Regina Brett, Piotr Szmidt (Ten Typ Mes), Manuela Gretkowska, Janina Bąk, Adam Wajrak, Paulina Młynarska, Graham Masterton, Aleksander Rogoziński, Marek Krajewski, Nela (Mała Reporterka), Janusz L. Wiśniewski, Brandon Mull czy Andrew Sean Greer (zdobywca Pulitzera z 2018 roku).