Dieta, czyli sposób na uniknięcie otyłości (i wielu chorób)

Święta to czas, kiedy na naszych stołach pojawia się wiele tradycyjnych potraw. Pierogi, karp, barszcz z uszkami, śledzie w różnej postaci czy bigos. Do tego ciasta i inne słodkości. Podczas zaledwie kilku dni nasza dieta może zostać kompletnie rozregulowana. Dlatego warto zachować umiar nawet w tym czasie i co warto wiedzieć o chorobach związanych z otyłością?

Przede wszystkim: zła dieta i otyłość zagrażają bezpośrednio naszemu zdrowiu i życiu

Prace wyróżniGaleria Plakatu AMS, Jedz ostrożnie!, AMS
Kilka prac wyróżnionych w 19. edycji konkursu Galerii Plakatu AMS ("Jedz ostrożnie!"), fot. AMS

Otyłość powoduje osłabienie pracy naszego serca, może też doprowadzić do cukrzycy czy chorób wątroby. Należy bowiem pamiętać, że niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby może doprowadzić nawet do zapalenia czy marskości wątroby. W Polsce przez wiele lat choroby tego narządu kojarzone były głównie z nadużywaniem alkoholu. Zła dieta może jednak mieć na niego równie zły wpływ. Co gorsza, coraz częściej zdarza się, że występuję obie te okoliczności. W 2016 roku, w El Paso w Stanach Zjednoczonych stwierdzono, że umieralność na choroby związane z wątrobą jest dwukrotnie wyższa niż w reszcie stanu.

Musimy znacznie lepiej edukować ludzi w zakresie roli, jaką odgrywają ćwiczenia fizyczne i dieta w tej chorobie. Tylko w ten sposób mamy szansę odnieść sukces.

– dr Andres Carrion, ekspert ds. wątroby w Texas Tech University Health Sciences Center El Paso

Stwierdzono nawet, że w kontekście wątroby leczenie otyłości jest trudniejsze niż alkoholizmu

W przypadku tego drugiego jednoznacznie ustalona jest przyczyna choroby, a wyeliminowanie substancji niweluje problem. W przypadku tłuszczu konieczne jest stałe przestrzeganie diety oraz ćwiczenia. Ludzie mają różne nawyki żywieniowe, smaki, tendencje do tycia czy chudnięcia. Kiedy spojrzymy na dane dotyczące Polski, także możemy stwierdzić, że są niepokojące. Otyłość to problem 28% mężczyzn i 21% kobiet. Niepokoi nasza dieta. Polacy coraz częściej jedzą fast foody i piją słodzone napoje, a zaledwie 30% z nas codziennie je warzywa. Ponadto coraz więcej badań potwierdza także, że zła dieta może przyczyniać się do powstawania nowotworów.

Aż połowa Polaków nie uprawia żadnego sportu!

Według Światowej Organizacji Zdrowia minimalna dawka ruchu dla osoby dorosłej powinna tygodniowo wynosić 150 minut. Wskazane jest też, żeby było to kilka krótszych jednostek niż jedna. Te dane pozwalają ograniczyć między innymi choroby krążenia. Żeby jednak zadbać o brak otyłości, warto poświęcić więcej czasu na aktywność.

Może to być zarówno spacer, bieganie, rower, jak i urozmaicenie zajęć ćwiczeniami siłowymi, a nawet pracami domowymi czy ogrodowymi. Jak pokazały przykłady El Paso czy Brownsville w USA, budowanie ścieżek rowerowych umożliwiających swobodne przemieszczanie się mieszkańcom zwiększyło ich aktywność. Dlatego także ważne są systemy rowerów miejskich. Na świecie z problemem walczy się na różne sposoby, niektóre kampanie bywają naprawdę drastyczne. W ciekawy sposób podeszło do tego dwa lata temu polskie Ministerstwo Zdrowia, prezentując powyższy spot.

Jednym z najmniej radykalnych, ale też niekoniecznie uświadamiających społeczeństwo sposobów walki z otyłością jest tzw. podatek cukrowy. Opłata pojawi się w Polsce już w 2021 roku. Nie każdy jednak zauważy, że cena jego ulubionych, słodzonych napojów wzrosła. A nawet jeśli, to bez poszukania informacji na ten temat mało kto połączy nieświadomie fakty. Jest to więc straszak, który nie pomaga edukować. Można się też zastanawiać, czy w tym przypadku z dodatkowej opłaty nie powinny być zwolnione produkty bez cukru – zastąpionego słodzikiem. To jednak temat na odrębne rozważania.

Kamil Jabłczyński

Kamil Jabłczyński

Redaktor warszawa.naszemiasto.pl, z EXU współpracuje od 2019 roku. Interesuje się tematyką miejską, ale nie tylko warszawską. Lubi porównywać stolicę Polski z innymi miastami – przyglądać się zmianom infrastrukturalnym, komunikacyjnym i urbanizacyjnym. Obserwuje co, gdzie i dlaczego się buduje. Oprócz tego lubi podróże małe i duże, ale też sport, film oraz muzykę. Stara się jednak nie ograniczać w tematyce swoich tekstów.