Guggulsterony pozyskiwane są z żywicy balsamowca indyjskiego (Commiphora wightii, Commiphora mukul) znanego też pod nazwą guggul. Jest to drzewo występujące głównie w północnych Indiach. Proces wytwarzania ekstraktu zawierającego tę substancję bazuje natomiast na naturalnych, ajurwedyjskich recepturach. Stosowano go już w 600 r. p. n.e. do leczenia m.in. miażdżycy. Dziś guggulsterony są przede wszystkim popularnym składnikiem spalaczy tłuszczu, ale zakres ich wykorzystania może zaskakiwać.
Jednym z najważniejszych celów działania guggulsteronów jest pobudzanie tarczycy, odgrywającej ważną rolę w naszych procesach przemiany materii. Mówiąc oględnie, hormony tarczycy wpływają na nasz wygląd i dobre samopoczucie. Guggulsterony zwiększają natomiast wchłanialność jodu, którego ten gruczoł potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Substancja wspomaga przy tym konwersję nieaktywnej formy hormonu tarczycy (tyroksyny) w formę aktywną. Przyspieszając w ten sposób pracę tarczycy, przyspieszamy nasz metabolizm. Za sprawą ekstraktu z guggula nieznacznie podnosi się także temperatura ciała, co w połączeniu ze wspomaganiem pracy tarczycy wpływa korzystnie na utratę zbędnej wagi.
Lek na wysoki cholesterol oraz choroby skórne

Właściwości prozdrowotne guggulsteronów nie ograniczają się do naturalnego przyspieszenia pracy tarczycy. Optymalizują one również nasz profil lipidowy. Oznacza to, że zmniejszają poziom stężenia trójglicerydów i LDL ("złego" cholesterolu) przy jednoczesnym wzroście HDL ("dobrego" cholesterolu). Badania wykazały ponadto, że guggulsterony zmniejszają czas przechowywania tłuszczu w dojrzałych komórkach tłuszczowych. Dzięki temu tłuszcz szybciej się metabolizuje.
Dodatkowo guggulsterony poprawią kondycję skóry. Aktywna substancja w ekstrakcie guggul zmniejsza zaczerwienienia, obrzęki i stany zapalne. Jest to zatem dobre rozwiązanie dla osób ze skórą skłonną do wyprysków. Ekstrakt nie działa na wszystkie rodzaje trądziku, ale na niektóre z nich, dlatego warto go wypróbować.
Zalet jest jeszcze więcej!

Chociaż w medycynie ajurwedyjskiej guggulsterony są znane od dawna, w kulturze zachodniej tej substancji nie poświęca się zbyt wiele uwagi. Przeprowadzono jednak badania w kierunku wpływu guggulsteronów na utratę wagi. Ich działanie testowano najpierw z pozytywnym efektem na szczurach, a potem na ludziach. Co ciekawe, badania wykazały też, że ekstrakt z żywicy guggul działa na tarczycę równie efektywnie, co syntetycznie wytwarzane leki. Guggulsterony wpływają także na redukcję stresu i zwiększają naszą odporność. Dzięki jednoczesnemu działaniu hipoglikemicznemu i hipolipidycznemu mogą też okazać się pomocne przy leczeniu cukrzycy typu II.