News will be here
Jak wykorzystać ultrafiolet dla zdrowia?

Ultrafiolet to słowo, które przez lata wywoływało u ludzi strach. W nadmiernej ilości faktycznie prowadzące do mutacji DNA i problemów nowotworowych ze skórą. Jednak odpowiednio wykorzystane może nam także pomóc, dzięki swoim innym właściwościom. Bakteriobójczym.

Koronawirus nie schodzi z czołówek medialnych. Zagrożenie wciąż istnieje, zatem należy bezwzględnie pamiętać o najważniejszych zasadach higieny, szczególnej ostrożności i dbaniu o nasze otoczenie.

Dlatego też dziś przedstawimy, jakie zastosowanie ma tu promieniowanie UV.

Dokładniej jeden z jego rodzajów: UV-C. Rozróżniany ze względu na długość fali wynoszącą pomiędzy 100 a 280 nm, a więc krótkofalowe. Co ciekawe, jest to rodzaj promieniowania emitowany również przez Słońce, ale pochłaniany prawie w całości przez warstwę ozonową i nie dociera do Ziemi. Ludzie opanowali jednak promieniowanie ultrafioletowe i poznali jego cechy. Jedną z nich, występującą właśnie u typu C są właściwości bakteriobójcze.

Jak można to wykorzystać?

Zaczęto produkować lampy emitujące ultrafiolet typu C. Należy jednak pamiętać, że nie może być ono emitowane zbyt długo, ponieważ może być też szkodliwe dla człowieka.

Niemniej tego rodzaju lampy stosowane są chociażby w szpitalach i w innych miejscach, gdzie wymagana jest sterylność, ale także niezbędna jest czystość mikrobiologiczna. O tego rodzaju czystość powinno zadbać się w aptekach czy poczekalniach, gdzie przewija się wielu chorych. Warto także uwzględnić bakteriobójcze lampy w gastronomii.

Zwłaszcza w okresie zwiększonej zachorowalności bakteriobójcze oczyszczenie będzie przydatne w naszym domu.

Pozwala ona także walczyć z nieprzyjemnymi zapachami. Dzięki promieniowaniu pozbędziemy się grzybów zarówno z wilgotnych miejsc jak łazienka, ale też chociażby z butów czy ubrań. Może być użyta również w samochodzie.

Jednym z najpopularniejszych i pierwszych tego rodzaju produktów na rynki jest lampa Verilux. Jak zapewnia producent pozwoli ona także pozbyć się w domu alergenów, co może ułatwić codzienne życie osobom uczulonym na drobnoustroje. Produkt, jak zapewnia producent, likwiduje ponad 99% bakterii. Jednak jego koszt to około 150 dolarów.

Na polskim rynku można jednak znaleźć zamienniki producentów rodzimych czy azjatyckich, których sposób działania jest analogiczny.

Kamil Jabłczyński

Kamil Jabłczyński

Redaktor warszawa.naszemiasto.pl, z EXU współpracuje od 2019 roku. Interesuje się tematyką miejską, ale nie tylko warszawską. Lubi porównywać stolicę Polski z innymi miastami – przyglądać się zmianom infrastrukturalnym, komunikacyjnym i urbanizacyjnym. Obserwuje co, gdzie i dlaczego się buduje. Oprócz tego lubi podróże małe i duże, ale też sport, film oraz muzykę. Stara się jednak nie ograniczać w tematyce swoich tekstów.
News will be here