News will be here
Nowy sposób leczenia cukrzycy już w fazie testów

Jakiś czas temu informowaliśmy, że trwają prace nad metodą sprawdzania poziomu cukru w organizmie bez udziału krwi. Teraz ze świata nauki docierają natomiast sygnały, że naukowcy znaleźli nowy sposób leczenia cukrzycy. Chodzi o wykorzystanie komórek macierzystych w komórkach produkujących insulinę.

To może być szansa nawet dla osób z ostrą postacią choroby. Terapia dotyczy komórek pierwotnych, zwanych też pluripotencjalnymi. Mają one bardzo interesujące właściwości, ponieważ mogą rozwinąć się w dowolny rodzaj tkanki istniejącej w naszym organizmie. Już od jakiegoś czasu te komórki wykorzystywane są w innych rodzajach leczenia. Teraz naukowcy chcą wykorzystać je do leczenia cukrzycy.

Bioinżynieria umożliwia kontrolowanie ich wielkości, a także programowanie

W przypadku cukrzycy chodzi o prawidłowe działanie komórek odpowiedzialnych za wydzielanie insuliny obniżającej poziom cukru w organizmie. U chorych osób nie reagują one poprawnie. Komórki macierzyste miałyby zatem trafić do trzustki, zastępując komórki odpowiedzialne za produkcję insuliny. Badania w tym kierunku miały być prowadzone od lat, jednak podczas testów nie zawsze reagowały one tak, jak chcieli naukowcy. Zdarzało się, że zostawały innymi np. komórkami trzustkowymi i nie spełniały oczekiwanego celu.

https://twitter.com/NatureBiotech/status/1235965450972008450?s=20&t=KYcOJHQnOqScASLQxx5O9w

Po latach badań nad komórkami do produkcji insuliny i podaniu ich myszom w końcu spełniły założenia. Organizm myszy był w stadium przypominającym ostrą postać cukrzycy. Poziom cukru we krwi gryzonia miał być tak wysoki, że dla człowieka mógłby okazać się śmiertelny. Gdy w organizmie pojawiły się zaprogramowane komórki macierzyste, w ciągu dwóch tygodni poziom cukru wrócił jednak do normy. Stan ten utrzymywał się nawet kilka miesięcy bez konieczności podawania kolejnych komórek. Z kolei zwierzęta, którym nie podano komórek pomagających obniżyć poziom cukru, zmarły.

Wszystko dzięki nowej metodzie przekształcania komórek macierzystych w komórki beta – takie, które produkują insulinę. Naukowcy na tyle opanowali zmienianie komórek macierzystych, że udało im się uniknąć tworzenia innych typów komórek niż pożądane. Jak podaje "Nature Biotechnology": kluczowy w tym procesie okazał się cytoszkielet – wewnątrzkomórkowa struktura, która utrzymuje poszczególne części komórki w odpowiednich miejscach. Kolejnym etapem będzie oczywiście przeprowadzenie testów na ludziach.

Kamil Jabłczyński

Kamil Jabłczyński

Redaktor warszawa.naszemiasto.pl, z EXU współpracuje od 2019 roku. Interesuje się tematyką miejską, ale nie tylko warszawską. Lubi porównywać stolicę Polski z innymi miastami – przyglądać się zmianom infrastrukturalnym, komunikacyjnym i urbanizacyjnym. Obserwuje co, gdzie i dlaczego się buduje. Oprócz tego lubi podróże małe i duże, ale też sport, film oraz muzykę. Stara się jednak nie ograniczać w tematyce swoich tekstów.
News will be here