Po skórze możemy rozpoznać chorobę. Jak?

Ludzki organizm odnajduje wiele sposobów, żeby zakomunikować nam, że coś jest nie tak. Gdy tylko zauważymy niepokojące zmiany, powinniśmy zareagować albo skonsultować się ze specjalistą. Jednym z takich komunikatów są zmiany pojawiające się na skórze. Jakie choroby lub problemy możemy rozpoznać w ten sposób?

Problemy z tarczycą

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale osoby, u których występują problemy z nadmiernym wydzielaniem hormonów tarczycy, mają delikatną, ciepłą skórę (tzw. skóra aksamitna), która w związku z nadmierną potliwością jest stale wilgotna. Oprócz tego występuje coś w rodzaju skóry, na której można pisać. Mocniejszy dotyk pozostawia na skórze zawsze wyraźny ślad. Oprócz tego mogą wystąpić rozdwajające się paznokcie, łamliwe i wypadające włosy.

Niedoczynność tarczycy będzie z kolei charakteryzować się przyrostem masy ciała i pojawianiem się brzęków na skórze. Skóra u takich osób będzie blada, może być zimna i łuszcząca się w niektórych miejscach, takich jak łokcie czy kolana. Czasami w tych miejscach jest też tzw. brudna skóra, a więc po prostu mająca ciemniejszy kolor. Chorzy mniej się pocą. Charakterystyczne jest także zmatowienie i łamliwość paznokci. Włosy są pozbawione połysku, trudne do ułożenia i skłonne do wypadania.

Anemia – zmiany na skórze

Chociaż nie jest to stricte choroba, a raczej zespół niedoboru różnych elementów w naszym organizmie, prowadzić do innych chorób. W przypadku anemii skóra robi się sucha i szorstka, naskórek traci elastyczność i jędrność, stając się przesuszony. Podobnie jak w przypadku problemów z niedoczynnością tarczycy pojawiają się łamliwe paznokcie, na których zauważymy podłużne linie, a płytka paznokcia staje się wręcz wklęsła z wygiętymi do góry brzegami. Osoby z anemią mają także zimne, zmarznięte dłonie. W dłoniach może pojawiać się mrowienie. Bywa też, że w innych częściach ciała pojawia się uczucie kłucia czy drętwienie albo właśnie mrowienie. Anemia może bowiem prowadzić do uszkodzenia nerwów obwodowych.

Plamy wątrobowe

Nazywane są także plamami starczymi i wynikają z nadmiaru melaniny w naszym organizmie. Najczęściej pojawiają się po czterdziestym bądź pięćdziesiątym roku życia. W miejscach powstania plam skóra nie ulega zniekształceniu ani zrogowaceniu. Jeżeli jednak tak się dzieje, powinniśmy się skontaktować z dermatologiem. W tym przypadku na szczęście są to wyłącznie skutki natury estetycznej. Jeśli nie chcemy ich na swojej skórze, wskazany będzie kontakt z lekarzem, bo można się ich pozbyć. Oprócz maści wybielających można zdecydować się na zabieg dermabrazji (starcia naskórka) lub laseroterapii (zniszczenia komórek produkujących melatoninę).

Jeśli jednak z wątrobą jest coś nie tak, może to zakomunikować w inny sposób. W przypadku marskości wątroby na skórze dłoni może pojawić się rumień, któremu towarzyszy nadmierne ocieplenie. Dochodzi także do uwypuklenia i zgrubienia płytki paznokciowej. Pojawia się jej podłużne pobruzdowanie i białe zabarwienie. Mogą pojawiać się również guzki na dłoniach i palcach, a z czasem może dojść do zgięcia palców w kierunku wewnętrznej strony dłoni.

h3>Łuszczycowe zmiany na skórze

Zazwyczaj pierwszymi objawami łuszczycy są czerwonobrunatne grudki owalne lub okrągłe, do tego płaskie i wyraźnie odgraniczone od otaczającej skóry. Najczęściej pojawiają się na kolanach, łokciach, w okolicy krzyża, na stopach i dłoniach oraz owłosionej skórze głowy. Powierzchnia tych zmian pokryta się srebrzystą warstwą zwaną właśnie łuską lub blaszką łuszczycową.

Zmianom skórnym i pojawiającym się grudkom może towarzyszyć także łuszczyca paznokci, która charakteryzuje się zmianami w płytce paznokciowej. Pojawiają się tam wgłębienia – relatywnie duże, głębokie, nieregularnego kształtu, bezładnie zlokalizowane na płytce paznokciowej. Zjawisko obserwuje się głównie w obrębie palców rąk, rzadko na palcach u stóp.

Grzybica

W przypadku grzybicy zauważymy zaczerwienioną, suchą, łuszczącą się skórę. Pojawia się także uczucie pieczenia i świąd. Zmiany dotykają często palców u stóp czy dłoni, tym samym doprowadzając do grzybicy paznokci. Grzybica bywa mylona ze zwykłym przesuszeniem skóry, charakterystyczne jest jednak właśnie pieczenie i świąd. Na pojawiających się pęknięciach na skórze widoczna jest biała obwódka. Może ona być wilgotna lub opuchnięta.

Półpasiec i ospa wietrzna

Bolesne pęcherzyki na skórze pojawiają się natomiast w przypadku półpaśca, który jest także mocno zaraźliwy. Zazwyczaj pojawiają się po jednej stronie naszego ciała i nie przekraczają linii środkowej. Najczęściej można je zaobserwować pod żebrami. Wywoływany jest przez wirus ospy wietrznej i półpaśca (VZV). Wirus po wyzdrowieniu z ospy pozostaje uśpiony w organizmie.

Jak powszechnie wiadomo jedną z najpopularniejszych chorób, którą możemy rozpoznać po zmianach na skórze, jest ospa. Początkowo pojawiają się gorączka, bóle mięśniowe czy głowy, a więc podobnie jak w przypadku grypy. Po jakimś czasie na ciele zobaczymy wykwity w postaci małych czerwonych plamek na skórze i twarzy, a nawet na owłosionej skórze głowy. Część znika, a pozostałe przechodzą przez kolejne fazy rozwoju – od różowej plamki, przez grudkę, aż do pojawienia się delikatnego pęcherzyka otoczonego czerwoną obwódką. Oczywiście nie należy ich zdrapywać, bo pozostawiają blizny.

Kamil Jabłczyński

Kamil Jabłczyński

Redaktor warszawa.naszemiasto.pl, z EXU współpracuje od 2019 roku. Interesuje się tematyką miejską, ale nie tylko warszawską. Lubi porównywać stolicę Polski z innymi miastami – przyglądać się zmianom infrastrukturalnym, komunikacyjnym i urbanizacyjnym. Obserwuje co, gdzie i dlaczego się buduje. Oprócz tego lubi podróże małe i duże, ale też sport, film oraz muzykę. Stara się jednak nie ograniczać w tematyce swoich tekstów.