Ludzki organizm odnajduje wiele sposobów, żeby zakomunikować nam, że coś jest nie tak. Gdy tylko zauważymy niepokojące zmiany, powinniśmy zareagować albo skonsultować się ze specjalistą. Jednym z takich komunikatów są zmiany pojawiające się na skórze. Jakie choroby lub problemy możemy rozpoznać w ten sposób?
Problemy z tarczycą
Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale osoby, u których występują problemy z nadmiernym wydzielaniem hormonów tarczycy, mają delikatną, ciepłą skórę (tzw. skóra aksamitna), która w związku z nadmierną potliwością jest stale wilgotna. Oprócz tego występuje coś w rodzaju skóry, na której można pisać. Mocniejszy dotyk pozostawia na skórze zawsze wyraźny ślad. Oprócz tego mogą wystąpić rozdwajające się paznokcie, łamliwe i wypadające włosy.
Niedoczynność tarczycy będzie z kolei charakteryzować się przyrostem masy ciała i pojawianiem się brzęków na skórze. Skóra u takich osób będzie blada, może być zimna i łuszcząca się w niektórych miejscach, takich jak łokcie czy kolana. Czasami w tych miejscach jest też tzw. brudna skóra, a więc po prostu mająca ciemniejszy kolor. Chorzy mniej się pocą. Charakterystyczne jest także zmatowienie i łamliwość paznokci. Włosy są pozbawione połysku, trudne do ułożenia i skłonne do wypadania.
Anemia – zmiany na skórze
Chociaż nie jest to stricte choroba, a raczej zespół niedoboru różnych elementów w naszym organizmie, prowadzić do innych chorób. W przypadku anemii skóra robi się sucha i szorstka, naskórek traci elastyczność i jędrność, stając się przesuszony. Podobnie jak w przypadku problemów z niedoczynnością tarczycy pojawiają się łamliwe paznokcie, na których zauważymy podłużne linie, a płytka paznokcia staje się wręcz wklęsła z wygiętymi do góry brzegami. Osoby z anemią mają także zimne, zmarznięte dłonie. W dłoniach może pojawiać się mrowienie. Bywa też, że w innych częściach ciała pojawia się uczucie kłucia czy drętwienie albo właśnie mrowienie. Anemia może bowiem prowadzić do uszkodzenia nerwów obwodowych.
Plamy wątrobowe
Nazywane są także plamami starczymi i wynikają z nadmiaru melaniny w naszym organizmie. Najczęściej pojawiają się po czterdziestym bądź pięćdziesiątym roku życia. W miejscach powstania plam skóra nie ulega zniekształceniu ani zrogowaceniu. Jeżeli jednak tak się dzieje, powinniśmy się skontaktować z dermatologiem. W tym przypadku na szczęście są to wyłącznie skutki natury estetycznej. Jeśli nie chcemy ich na swojej skórze, wskazany będzie kontakt z lekarzem, bo można się ich pozbyć. Oprócz maści wybielających można zdecydować się na zabieg dermabrazji (starcia naskórka) lub laseroterapii (zniszczenia komórek produkujących melatoninę).
Jeśli jednak z wątrobą jest coś nie tak, może to zakomunikować w inny sposób. W przypadku marskości wątroby na skórze dłoni może pojawić się rumień, któremu towarzyszy nadmierne ocieplenie. Dochodzi także do uwypuklenia i zgrubienia płytki paznokciowej. Pojawia się jej podłużne pobruzdowanie i białe zabarwienie. Mogą pojawiać się również guzki na dłoniach i palcach, a z czasem może dojść do zgięcia palców w kierunku wewnętrznej strony dłoni.
h3>Łuszczycowe zmiany na skórzeZazwyczaj pierwszymi objawami łuszczycy są czerwonobrunatne grudki owalne lub okrągłe, do tego płaskie i wyraźnie odgraniczone od otaczającej skóry. Najczęściej pojawiają się na kolanach, łokciach, w okolicy krzyża, na stopach i dłoniach oraz owłosionej skórze głowy. Powierzchnia tych zmian pokryta się srebrzystą warstwą zwaną właśnie łuską lub blaszką łuszczycową.
Zmianom skórnym i pojawiającym się grudkom może towarzyszyć także łuszczyca paznokci, która charakteryzuje się zmianami w płytce paznokciowej. Pojawiają się tam wgłębienia – relatywnie duże, głębokie, nieregularnego kształtu, bezładnie zlokalizowane na płytce paznokciowej. Zjawisko obserwuje się głównie w obrębie palców rąk, rzadko na palcach u stóp.
Grzybica
W przypadku grzybicy zauważymy zaczerwienioną, suchą, łuszczącą się skórę. Pojawia się także uczucie pieczenia i świąd. Zmiany dotykają często palców u stóp czy dłoni, tym samym doprowadzając do grzybicy paznokci. Grzybica bywa mylona ze zwykłym przesuszeniem skóry, charakterystyczne jest jednak właśnie pieczenie i świąd. Na pojawiających się pęknięciach na skórze widoczna jest biała obwódka. Może ona być wilgotna lub opuchnięta.
Półpasiec i ospa wietrzna
Bolesne pęcherzyki na skórze pojawiają się natomiast w przypadku półpaśca, który jest także mocno zaraźliwy. Zazwyczaj pojawiają się po jednej stronie naszego ciała i nie przekraczają linii środkowej. Najczęściej można je zaobserwować pod żebrami. Wywoływany jest przez wirus ospy wietrznej i półpaśca (VZV). Wirus po wyzdrowieniu z ospy pozostaje uśpiony w organizmie.
Jak powszechnie wiadomo jedną z najpopularniejszych chorób, którą możemy rozpoznać po zmianach na skórze, jest ospa. Początkowo pojawiają się gorączka, bóle mięśniowe czy głowy, a więc podobnie jak w przypadku grypy. Po jakimś czasie na ciele zobaczymy wykwity w postaci małych czerwonych plamek na skórze i twarzy, a nawet na owłosionej skórze głowy. Część znika, a pozostałe przechodzą przez kolejne fazy rozwoju – od różowej plamki, przez grudkę, aż do pojawienia się delikatnego pęcherzyka otoczonego czerwoną obwódką. Oczywiście nie należy ich zdrapywać, bo pozostawiają blizny.