News will be here
Retencja wody w organizmie, czyli sekret ekspresowych diet

Jeśli chcesz zobaczyć szybko spadające liczby na wadze, zacznij manipulować spożyciem sodu i węglowodanów, szczególnie cukrów prostych. Retencja wody gra kluczową rolę w szybkiej utracie kilogramów. Do tego nie stresuj się, ćwicz regularnie i popijaj wodę zanim poczujesz pragnienie. Rezultaty gwarantowane!

Człowiek w 45-75 % składa się z wody, zależnie od wieku, płci i stylu życia. Szybko spadające kilogramy to nie tłuszcz, ale nadmiar płynów. Bardzo łatwo zweryfikować, czy retencja wody w ciele jest spowolniona. Jeśli nosisz obcisłą odzież, na przykład skarpetki, po ich zdjęciu będziesz miał odbite ślady na ciele.

Spożycie węglowodanów ma wielkie znaczenie.

Glikogen - wielocukier, którego dostarczamy ciału, spożywając węglowodany - “chłonie” wodę. Na 1 gram spożytego glikogenu ciało zatrzymuje 2-3 gramy wody. Zakładając, że nie spożywamy samego glikogenu, 1 gram spożytych węglowodanów powoduje “wchłonięcie” 5 gram wody. Nagła eliminacja z jadłospisu węglowodanów, na przykład pieczywa, makaronów, słodyczy i owoców, skutkuje bardzo szybkim spadkiem wagi. Trzeba pamiętać, że to woda, a nie tłuszcz. Po kolejnym węglowodanowym posiłku kilogramy wrócą jeszcze szybciej. Jeśli eliminując te produkty, ogólnie zmniejszysz dotychczasowe spożycie kalorii, wtedy zaczniesz tracić materiał zapasowy w postaci tkanki tłuszczowej.

retencja wody
Nie liczą się tylko kalorie, ale dobór makroskładników i zawartość sodu;
źródło https://unsplash.com/

Sód a retencja wody

Sód też ma wpływ na zatrzymanie wody. Nie chodzi o spożycie soli (chlorku sodu), ale przetworzonych produktów zawierających bardzo duże ilości sodu dla wzmocnienia smaku. Należy wiedzieć, że nie tylko słona żywność przetworzona to “bomba sodowa”. Na przykład majonez i ketchup zawierają dużo sodu, a nie mają słonego smaku. Zarówno zbyt wiele, jak i zbyt mało sodu w diecie wpływa na zatrzymanie wody. Przy niedoborze tej substancji, organizm w ramach obrony też zatrzyma wodę. Manipulując spożyciem sodu można pozbyć się nadmiaru wody, szczególnie jej podskórnej warstwy, w efekcie czego mięśnie będą bardziej widocznie.

Picie wody przyspiesza przepływ minerałów;
źródło: https://unsplash.com/

Paradoksalnie, aby pozbyć się nadmiaru wody, należy... pić więcej wody.

Gdy organizm jest odwodniony, zaczyna się bronić i zatrzymywać ją. Opuchnięta twarz to ostatnia obronna reakcja przed utratą wody. To znak, że twoje ciało desperacko błaga o wodę. Nie ignoruj tego.

Deficyt minerałów również spowalnia retencję wody w organizmie.Ważną rolę pełni magnez i potas. O ile większość ludzi ma właściwy poziom potasu, o tyle tylko ¼ populacji nie boryka się z deficytem magnezu. Wskazane jest także picie naparów z roślin o moczopędnych właściwościach, jak mniszek lekarski i pokrzywa. Innym czynnikiem jest poziom kortyzolu, hormonu stresu. Nadmierny stres może szybko rozregulować organizm, a tym samym retencję wody.

Ćwiczenia także przyspieszają pozytywne zmiany. Aktywność fizyczna angażująca największe mięśnie w ciele, na przykład dwugłowe i czworogłowe ud, jak spacer czy jazda rowerem, w dużym stopniu wspomaga retencję wody. Mimo tego, że ciało wypaca wodę, zwiększa się też jej przepływ, co powoduje szybszy transport minerałów.  

Gospodarka wodna organizmu wpływa na sylwetkę, kondycję skóry i samopoczucie. Pozbycie się nadmiaru wody bez doprowadzenia do niezdrowego odwodnienia spowoduje, że będziesz wyglądać świeżo i energicznie.

Ewa Treszczotko

Ewa Treszczotko

Trenerka fitness i odżywiania, podróżniczka, latynoamerykanistka, pisarka. Absolwentka Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim i Kulturoznawstwa Ameryki Łacińskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Certyfikowany Trener Personalny American College of Sports Medicine, absolwentka American Fitness and Nutrition Academy w Los Angeles, USA. Odwiedziła 64 państwa, w tym 11 na rowerze. Mieszkała na dłużej w Hiszpanii, na Malcie, w Rio de Janeiro, w Nowym Jorku i w Los Angeles. Obecnie mieszka w Londynie, pochodzi z Podlasia.
News will be here