News will be here
Skan siatkówki oka może ratować życie?

Może się okazać, że rozwój nauki faktycznie już wkrótce pozwoli, by zaledwie skan siatkówki oka wystarczył do zbadania, co nas czeka. Nową metodę opracował międzynarodowy zespół składający się między innymi z naukowców chińskich, australijskich, brytyjskich czy niemieckich. Zgodnie z przekazanymi przez nich informacjami skan siatkówki w porównaniu do dotychczas znanych metod diagnostycznych jest prostszy i nieinwazyjny. Oprócz tego jest także dokładniejszy.

Naukowcy podkreślają przy tym, że ich pomysł nie zrodził się z fascynacji fantastyką naukową. Faktem jest, że siatkówka jest bardzo wrażliwa na uszkodzenia wynikające ze starzenia się organizmu. Jest więc doskonałym materiałem do oceny wieku biologicznego, a co za tym idzie także oceny ryzyka przedwczesnej śmierci.

Nasze odkrycia wskazują, że luka wieku siatkówki może być potencjalnym biomarkerem starzenia, który jest ściśle związany z ryzykiem zgonu, co wskazuje na potencjał skanu siatkówki jako narzędzia przesiewowego do oceny tego ryzyka.

Badacze opracowali także algorytm, który szacuje wiek osoby jedynie na podstawie obrazu dna oka. Obraz dna okaz z kolei to proste badanie. Dzięki niemu możemy ocenić stan siatkówki czy naczyń krwionośnych. Co więcej, badanie znamy od lat i powszechnie stosujemy w okulistyce. W ramach badań przeanalizowano próbki od prawie czterdziestu siedmiu tysięcy pacjentów. Pochodziły one sprzed kilku lat, dzięki czemu już teraz można było zweryfikować wyniki badań z informacjami na temat chorób i śmiertelności wśród pacjentów.

Spośród czterdziestu siedmiu tysięcy badanych w tym czasie zmarły niemal dwa tysiące

Zdecydowaną większość stanowiły osoby, u których wiek siatkówki, według algorytmu, był wyższy niż kalendarzowy. Według naukowców każdy rok różnicy między wiekiem naturalnym a biologicznym o 2% zwiększa prawdopodobieństwo szybszej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny, a w przypadku innym niż sercowo-naczyniowe i nowotworowe wzrost wynosił 3%. Doniesienia przywołuje portal Focus.

Skąd ta różnica? Otóż choroby sercowo-naczyniowe są dość dobrze i szybko diagnozowane, dlatego nie ma tutaj zależności. To też element kolejnego wniosku, że na razie odkrycie naukowców dotyczące siatkówki oka jest obserwacyjne. Nie znamy jednak relacji przyczynowo-skutkowej. To znaczy: nie wiemy, co dokładnie wpływa na wiek biologiczny. Na pewno będą to dieta, uprawianie sportu czy geny, ale dokładnych zależności jeszcze nie znamy.

Kamil Jabłczyński

Kamil Jabłczyński

Redaktor warszawa.naszemiasto.pl, z EXU współpracuje od 2019 roku. Interesuje się tematyką miejską, ale nie tylko warszawską. Lubi porównywać stolicę Polski z innymi miastami – przyglądać się zmianom infrastrukturalnym, komunikacyjnym i urbanizacyjnym. Obserwuje co, gdzie i dlaczego się buduje. Oprócz tego lubi podróże małe i duże, ale też sport, film oraz muzykę. Stara się jednak nie ograniczać w tematyce swoich tekstów.
News will be here