News will be here
SkinLogic – polski wynalazek ratujący przed astmą

SkinLogic służy do precyzyjnej i automatycznej analizy skórnych testów alergicznych. To system sztucznej inteligencji medycznej wykorzystujący techniki multispektralnego (wielowidmowego) obrazowania medycznego za sprawą widma w dalekiej podczerwieni (LWIR). Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji sensory znajdujące się w urządzeniu dokładnie szacują nasilenie alergii, zmniejszając zarazem ryzyko błędnego rozpoznania. Przy klasycznych metodach takie ryzyko było znacznie większe.

Wynalazcy nazywają to przełomem, ponieważ urządzenie ma umożliwiać wykrywanie nawet minimalnych i subminimalnych (czyli jeszcze mniejszych) zmian. Dzięki temu niezwykle precyzyjnie identyfikuje nowe typy reakcji alergicznych na skórze. SkinLogic jest też w pełni kompatybilny ze wszystkimi dostępnymi na rynku zestawami do testów skórnych. Zarówno tych punktowych, jak i płatkowych.

Badania kliniczne objęły bazę ponad tysiąca pięciuset obrazów skórnych odczynów alergicznych

Warto podkreślić, że projekt SkinLogic stanowił część większego programu badawczego dotyczącego wykorzystania sztucznej inteligencji do celów zautomatyzowanego przetwarzania obrazowych danych medycznych – IRFAN-Allergoscope. Odpowiada za nie multidyscyplinarny zespół, na którego czele stał prof. Robert Nowak z Instytutu Informatyki Politechniki Warszawskiej. Oprócz niego w zespole znaleźli się też między innymi prof. Jacek Stępień ze spółki Milton Essex i prof. Karina Jahnz-Różyk z Wojskowego Instytutu Medycznego, a także eksperci od multispektralnego obrazowania medycznego i lekarze.

Nasze badania znalazły uznanie w oczach międzynarodowych recenzentów i zostały uznane za wyniki na światowym poziomie.

– twórcy SkinLogic w komunikacie przesłanym PAP

Lekarze zaprezentowali już wynalazek światu

SkinLogic w formie skanera SkinSense pojawiło się w listopadzie 2021 na międzynarodowych targach MEDICA’21 w Düsseldorfie. Rejestracja urządzenia nastąpi wkrótce, po czym trafi ono na rynek. Ma wziąć udział między innymi w pilotażowym programie, którego celem jest wczesne wykrywanie alergii wziewnych przyczyniających się do rozwoju astmy.

Należy podkreślić, że mowa o schorzeniu, które doprowadza na świecie do około czterystu sześćdziesięciu tysięcy zgonów rocznie. Polski sposób wykrywania alergii, które mogą wywoływać astmę alergiczną, może więc znacznie zmniejszyć tę liczbę i przyspieszyć wstępną diagnozę nawet dziesięciokrotnie!

Dzisiaj w wielu przypadkach możliwe jest przerwanie marszu alergicznego prowadzącego do rozwoju astmy dzięki zastosowaniu nowoczesnej immunoterapii odczulającej, jednak do tego wymagana jest precyzyjna i obiektywna diagnoza identyfikująca potencjalne źródła uczulenia.

– podkreślają autorzy SkinLogic

Kamil Jabłczyński

Kamil Jabłczyński

Redaktor warszawa.naszemiasto.pl, z EXU współpracuje od 2019 roku. Interesuje się tematyką miejską, ale nie tylko warszawską. Lubi porównywać stolicę Polski z innymi miastami – przyglądać się zmianom infrastrukturalnym, komunikacyjnym i urbanizacyjnym. Obserwuje co, gdzie i dlaczego się buduje. Oprócz tego lubi podróże małe i duże, ale też sport, film oraz muzykę. Stara się jednak nie ograniczać w tematyce swoich tekstów.
News will be here