News will be here
TTF – polski wynalazek, który ułatwi przeszczepy

Rewolucyjne wiadomości docierają do świata nauki z Gdańska. Polscy naukowcy z Pomorza opracowali bowiem innowacyjny płyn do przechowywania narządów, które mają zostać przeznaczone do transplantacji. Jak sami mówią – dzięki TTF zwiększy się skuteczność tego typu zabiegów.

Transmedium Transplant Fluid (TTF) to fachowa nazwa nowego wynalazku. Dzięki jego zastosowaniu przeszczepiane narządy będą w lepszym stanie. To z kolei poprawi skuteczność ich przyjmowania przez organizm, a więc także późniejszy komfort i jakość życia pacjenta. Na wprowadzeniu TTF do użytku szczególnie skorzystają zwłaszcza pacjenci oczekujący na transplantację nerek.

TTF lepiej zabezpiecza narząd podczas stanu hipotermii

Moment pomiędzy wyjęciem narządu z organizmu a przeszczepem jest kluczowy. To właśnie wtedy następuje niedokrwienie, a w zależności od jego czasu i stopnia narząd lepiej lub gorzej zaadaptuje się do transplantacji. Wspomniany płyn wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz ochronne. Lepiej chroni narząd w tym czasie.

TTF ogranicza niekorzystne procesy chemiczne zachodzące w tkankach przechowywanego organu, m.in. niepożądane działania toksyczne czy obrzęk komórek. Płyn TTF zapewnia także maksymalną zdolność do regeneracji komórek śródbłonka.

– prof. dr hab. n. med. Michał Woźniak, jeden z wynalazców w rozmowie z PAP

Jeśli chodzi o przytoczone nerki, to badania naukowców z Katedry i Zakładu Chemii Medycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wykazują, że nerki szybciej i sprawniej zaczynają działać po przeszczepie z zastosowaniem TTF. To natomiast szansa na zmniejszenie odsetka dializ potrzebnych pacjentom po zabiegach.

Płyn może też wydłużyć czas, jaki narząd będzie mógł oczekiwać na operację

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, JohnnyTremolo, Wikimedia Commons
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, fot. JohnnyTremolo/Wikimedia Commons

To niezwykle istotne, zwłaszcza jeśli narząd trzeba przetransportować.

Choć chirurdzy zawsze będą dążyć do skracania okresu od pobrania do wszczepienia narządu, to taka właściwość TTF daje im dodatkowy zapas czasu na nieprzewidziane sytuacje losowe.

– dr Marzena Paluch-Skowrońska

Można powiedzieć, że to nic dziwnego, że TTF zrodził się właśnie w Gdańsku. Tamtejsze Uniwersyteckie Centrum Kliniczne od 1980 roku wykonało ponad dwa tysiące przeszczepów nerek. Płyn uzyskał już patent krajowy (w polskim urzędzie patentowym) oraz międzynarodowy (European Patent Office). Oprócz wspomnianego Michała Woźniaka TTF opracowali dr n. med. Narcyz Knap oraz prof. dr hab. n. med. Ryszard Tomasz Smoleński. Wszyscy są międzynarodowymi ekspertami w dziedzinie przeszczepów oraz rozwoju nowych metod leczenia.

Kamil Jabłczyński

Kamil Jabłczyński

Redaktor warszawa.naszemiasto.pl, z EXU współpracuje od 2019 roku. Interesuje się tematyką miejską, ale nie tylko warszawską. Lubi porównywać stolicę Polski z innymi miastami – przyglądać się zmianom infrastrukturalnym, komunikacyjnym i urbanizacyjnym. Obserwuje co, gdzie i dlaczego się buduje. Oprócz tego lubi podróże małe i duże, ale też sport, film oraz muzykę. Stara się jednak nie ograniczać w tematyce swoich tekstów.
News will be here