ULI – polski wynalazek do walki z COVID i smogiem

ULI to innowacyjny oczyszczacz powietrza stworzony przez naukowców z Politechniki Śląskiej. Powstał on przy współpracy z absolwentami tejże uczelni działającymi w ramach startupu WAAM. ULI będzie pomagać w eliminowaniu z powietrza drobnoustrojów chorobotwórczych wraz z cząstkami pyłu. A wszystko w taki sposób, by było tanio i efektywnie. Ta sama grupa naukowców wcześniej stworzyła już specjalną komorę dezynfekcyjną. Teraz chcą, żeby ich wynalazek służył na dużych, ale słabo wentylowanych przestrzeniach, gdzie przebywa duża liczba osób.

Urządzenie ma być wyposażone w dwa wentylatory i pulsacyjny przepływ powietrza. Do tego specjalnie zaprojektowany kanał, gdzie znajdą się lampy UVC w technologii LED. To właśnie pulsacyjny przepływ powietrza ma odpowiadać za sukces ULI. Dodatkowo czujniki foniczne umożliwią wykrycie, kiedy w pomieszczeniu znajdzie się więcej osób. Urządzenie wejdzie wówczas na wyższe obroty – na przykład, gdy dzieci w szkole wychodzą na przerwę.

Urządzenie ma dwa dolotowe kanały, którymi można zasysać powietrze np. z innego pomieszczenia lub z zewnątrz budynku, dodatkowo je oczyszczać i wtłaczać do innego pomieszczenia. Jest to bardzo ważna funkcja, ponieważ wiele placówek szkolnych czy szpitali to stare obiekty, gdzie nie można zamontować klimatyzacji.

– dr Artur Czachor (prezes startupu WAAM) w rozmowie z PAP

Pierwszy skonstruowany ULI już pracuje

Egzemplarz trafił do zabrzańskiego szpitala dzięki współpracy z Fundacją Novis Plus. Drugie takie urządzenie będzie natomiast nagrodą w konkursie Bohater Szkoły promującym szczepienia przeciw COVID-19. Urządzenia typu ULI mają mieć skuteczność prawie o 1/3 lepszą niż większość standardowych filtrów na rynku. Poza tym oprócz wydajności cechuje je niski koszt eksploatacji i serwisowania, by nie pochłaniać dużych kwot od placówek publicznych.

Jest to urządzenie wydajne i uniwersalne, ponieważ wpisuje się nie tylko w walkę z COVID-19, ale też np. ze smogiem.

– dr hab. inż. Sebastian Werle, profesor Politechniki Śląskiej

Badania nad efektywnością działania oczyszczacza powietrza WAAM ULI wykazały, że eliminował on cząstki aerozolu bakteryjnego obecne w powietrzu pomieszczenia edukacyjnego średnio o 52%. Podczas testów początkowa wartość stężenia aerozolu bakteryjnego przed uruchomieniem urządzenia oczyszczającego powietrze wynosiła 467 CFU/m3, a po jego zastosowaniu obniżała się do poziomu 227 CFU/m3 – możemy przeczytać na stronie startupu WAAM. Na razie jednak nie wiadomo nic na temat produkcji seryjnej ULI.

Kamil Jabłczyński

Kamil Jabłczyński

Redaktor warszawa.naszemiasto.pl, z EXU współpracuje od 2019 roku. Interesuje się tematyką miejską, ale nie tylko warszawską. Lubi porównywać stolicę Polski z innymi miastami – przyglądać się zmianom infrastrukturalnym, komunikacyjnym i urbanizacyjnym. Obserwuje co, gdzie i dlaczego się buduje. Oprócz tego lubi podróże małe i duże, ale też sport, film oraz muzykę. Stara się jednak nie ograniczać w tematyce swoich tekstów.