News will be here
VR, czyli od gier wideo do ratowania życia

Nie mam wątpliwości, że pomimo mnogości zastosowań VR, większości użytkowników ta technologia kojarzy się głównie z grami na konsole. W końcu PlayStation 4 i Xbox One jako pierwsze urządzenia zaczęły wykorzystywać na szeroką skalę tzw. wirtualną rzeczywistość. Jej zastosowań jest jednak znacznie więcej.

Rynek medyczny związany z VR w 2020 roku osiągnie wartość 3,8 mld dolarów

Wirtualna rzeczywistość przede wszystkim umożliwi niedługo zajrzenie w głąb ludzkiego organizmu. To zaś pozwoli na dokładne przeanalizowanie i omówienie wśród adeptów medycznego rzemiosła poszczególnych narządów. Obecnie poza możliwościami teoretycznymi, najczęściej tego rodzaju zajęcia mogą odbywać się w niewielu miejscach np. prosektorium. To jednak również ogranicza w niektórych kwestiach. Nieżywy organizm nie będzie bowiem reagował na bodźce.

Tego rodzaju symulacje można przeprowadzić właśnie za pomocą VR. Zwłaszcza chirurdzy, w których przypadku zdobywanie praktyki na reagującym organizmie jest niezbędne, mogą przed kontaktem z pacjentem szkolić się i wprawiać z pomocą wirtualnej rzeczywistości. Chirurgia jest tą dziedziną, w której margines błędu jest najmniejszy, bo równy zeru i każdy błąd może doprowadzić do tragedii.

Technologia VR może okazać się niezbędna w badaniach

Obecnie trwają prace nad stworzeniem wiernych modeli oka, serca czy mózgu ludzkiego, które umożliwią przyjrzenie się ich elementom składowym, dokonywanie dokładnej analizy i diagnozy pacjenta oraz ograniczą potrzebę ingerencji w organizm pacjenta. W celu powstania wspomnianych modeli filmowana jest rzeczywista chirurgia w technologii 4K 360° pod wieloma kątami. Następnie dokonywane jest łączenie z modelami CGI operowanych organów. Pozwoli to w przyszłości ograniczyć liczbę operacji inwazyjnych i zwiększyć procent leczenia z wykorzystaniem alternatywnych technologii.

Lekarze poznają też niedogodności związane z chorobą z perspektywy pacjenta

Dobrym przykładem może być choroba Parkinsona. Taki rodzaj doświadczenia pomoże chociażby fizjoterapeutom. Twórcy zapewniają, że to nie jedyne zastosowania VR. Technologia umożliwi także pomoc osobom ze schorzeniami autystycznymi, a nawet zanikami pamięci. Ćwiczenia polegające na wykonywaniu pewnych czynności ze schorzeniami pacjenta mogą pomóc w reagowaniu na zmianę jego stanu zdrowia.

Chętnych do tworzenia wirtualnej rzeczywistości nie brakuje

W pracach mających na celu popularyzację i powszechne wprowadzenie do medycyny VR biorą udział między innymi Medical Realities czy Visualise. W Polsce powstał start-up Epic VR, który stworzył wcześniej interaktywne szkolenie dla przyszłych górników. Za pomocą technologii wirtualnej rzeczywistości pozwala on poczuć, jak wygląda praca pod ziemią.

Wirtualna rzeczywistość prawdopodobnie już niedługo stanie się standardem na uczelniach. Umożliwi także konsultacje na odległość, ale przede wszystkim ułatwi zdobywanie wiedzy przyszłym lekarzom. Nie popadajmy jednak w euforię. Stworzenie skutecznego narzędzia będzie wymagało dużych nakładów finansowych i czasu do jego rzetelnego przetestowania.

Kamil Jabłczyński

Kamil Jabłczyński

Redaktor warszawa.naszemiasto.pl, z EXU współpracuje od 2019 roku. Interesuje się tematyką miejską, ale nie tylko warszawską. Lubi porównywać stolicę Polski z innymi miastami – przyglądać się zmianom infrastrukturalnym, komunikacyjnym i urbanizacyjnym. Obserwuje co, gdzie i dlaczego się buduje. Oprócz tego lubi podróże małe i duże, ale też sport, film oraz muzykę. Stara się jednak nie ograniczać w tematyce swoich tekstów.
News will be here