News will be here
8 pozytywów izolacji społecznej. Wykorzystaj ten czas!

Nawet dla introwertyków obecny stan to wyzwanie. Każdy ma jakąś rutynę, z której musiał nagle zrezygnować. Większość zawodów wymaga wyjścia z domu i kontaktu z drugim człowiekiem. Z innej strony właśnie teraz nadarza się unikalna okazja, aby zająć się sprawami, na które nie było wcześniej czasu, rozwinąć pasje, poznać lepiej samego siebie i zrobić “reset”. To, czy czas samoizolacji będzie dobrze wykorzystany czy stracony, zależy od ciebie.  Kiedy życie daje ci cytryny, zrób z nich lemoniadę.

Oto 8 pozytywów płynących z przymusowej izolacji społecznej w czasie COVID-19:

Refleksja nad sobą.

Czy jesteś zadowolony ze swojego życia, miejsca zamieszkania, wyglądu, relacji towarzyskich czy partnerskich i osiągnięć? Czy spełniłeś swoje noworoczne postanowienia, a może codziennie realizujesz cudze, a nie swoje marzenia?Czujesz się szczęśliwy? Odłączenie się od świata zewnętrznego pomaga połączyć się ze światem wewnętrznym. Ludzie robią to, co grupa, do której przynależą, bo są pod ciągłym wpływem otoczenia. Prowadź podczas samoizolacji dziennik przemyśleń zamiast sprawdzać w mediach społecznościowych, co robią internetowi influencerzy, a możesz dojść do wartościowych wniosków.

Zadbaj o swoją jaskinię.

Miejsce, gdzie codziennie nocujesz i trzymasz swoje rzeczy powinno być twoją strefą komfortu i bezpieczeństwa w sensie emocjonalnym i materialnym. Często wolimy pójść do baru albo na siłownię, aby po prostu nie być w domu, nie rozmawiać z domownikami, nie patrzeć na starą szafkę czy ścianę, którą trzeba przemalować. Warto chociażby spróbować zmienić pokój lub mieszkanie w przyjazne miejsce, przearanżować przestrzeń i wyeksponować ulubione rzeczy. Niech będzie to miejsce, do którego chcesz wracać, a nie z niego uciekać. Dyplomatyczna, pokojowo nastawiona rozmowa z domownikami o codziennych nawykach może pomóc.

Izolacja społeczna
Miejsce, gdzie codziennie nocujesz i trzymasz swoje rzeczy powinno być twoją strefą komfortu;
źródło: pexels.com

Plan życia.

Niestety wielu ludzi idzie przez życie bez planu, licząc na zbiegi okoliczności i fart. Bez planu można zabłądzić, rozmienić się na drobne, zaczynać nowe projekty bez kończenia starych albo co gorsza nieintencjonalnie nie wykorzystać własnego potencjału. Nawet spontaniczni ludzie potrzebują planu na siebie, aby nie podejmować ważnych decyzji pod wpływem emocji. Teraz, będąc sam na sam ze sobą, zrób plan na kolejne lata, aby wiedzieć, że twoje cele wykraczają poza kolejne parę tygodni lub miesięcy.

Nowe sposoby na życie towarzyskie.

Zmysły wzroku i słuchu wciąż mogą być stymulowane. Możesz robić video spotkania, te zawodowe jak i prywatne. Namiastką gry w piłkę nożną lub lekcji sztuk walki może być gra na konsoli, w której uczestniczy kilku graczy. Teraz możesz również ściągnąć nową aplikację towarzyską i zacząć znajomości, które będą miały ciąg dalszy na żywo. 

Hobby.

Często hobby to artystyczne zajęcia, które środowisko postrzega jako bezużyteczne, albo zainteresowania, które nie mają zastosowania praktycznego w naszym codziennym życiu. Teraz jest czas, aby odkryć w sobie malarza, pisarza albo modelarza samolotów. To czas na naukę języka, czytanie książek i oglądanie filmów o wartości czysto rozrywkowej.

Izolacja społeczna
W trakcie samoizolacji możesz z powodzeniem zająć się realizacją dawnej pasji lub zapomnianego hobby; fot. unsplash.com

Większa kreatywność.

Przedsiębiorcy, którzy odnieśli spektakularny sukces, zaczynali od wielu samotnych godzin spędzonych na budowaniu marki, robieniu projektów czy pracy umysłowej. Nawet w świecie wirtualnym, bez kontaktu z drugim człowiekiem można stworzyć własny biznes, wypromować go, zainwestować czas i pieniądze, a potem na tym zarobić.

Eliminacja energetycznych wampirów.

To największy plus. Każdy ma coś, co robi z przymusu lub przebywa z osobą, której sama obecność obniża nastrój. Pora odciąć się od tego, co niepotrzebne, opuścić wyścig szczurów, nastawienie ”work hard, play hard 24/7”, religijne celebracje, które nie są zgodne z własnymi przekonaniami, ale “wypada pójść”. Dużo ludzi i technologii pochłania czas i energię, a nie daje w zamian nic pozytywnego. Naprawdę, nie musisz odpowiadać na wiadomość z tańczącym kotem czy memem, który wcale cię nie śmieszy.

Aktywność fizyczna i troska o wygląd.

W zdrowym ciele, zdrowy duch. Szczególnie teraz ćwiczenia i zdrowa dieta są bardzo ważne. Jeśli odpuścisz sobie i zaniedbasz się fizycznie, wpłynie to na samoocenę i siły witalne. Zamknięta siłownia to dziecięca wymówka. Zaadoptuj zdrowy styl życia do warunków domowych, a możesz za parę miesięcy być szybszy, silniejszy, lepiej rozciągnięty lub lżejszy o kilka kilo tłuszczu.

Ewa Treszczotko

Ewa Treszczotko

Trenerka fitness i odżywiania, podróżniczka, latynoamerykanistka, pisarka. Absolwentka Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim i Kulturoznawstwa Ameryki Łacińskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Certyfikowany Trener Personalny American College of Sports Medicine, absolwentka American Fitness and Nutrition Academy w Los Angeles, USA. Odwiedziła 64 państwa, w tym 11 na rowerze. Mieszkała na dłużej w Hiszpanii, na Malcie, w Rio de Janeiro, w Nowym Jorku i w Los Angeles. Obecnie mieszka w Londynie, pochodzi z Podlasia.
News will be here