News will be here
Cuckoo blocks – kukułka z wielkiej płyty

Każdy wie, czym jest zegar z kukułką, choć widuje się się coraz rzadziej. Kiedyś zegar ścienny, kieszonkowy czy naręczny był obowiązkowy. Obecnie, dzięki nowym technologiom, godzinę możemy odczytać wszędzie: w telefonie, na ekranie komputera, na wyświetlaczu samochodu. Zegary ścienne chyba najbardziej ucierpiały na cyfrowej rewolucji. Miejsce klasycznych nakręcanych lub wahadłowych czasomierzy przejęły te kwarcowe i elektroniczne, często bardzo designerskie. Niemniej jednak coraz rzadziej w domowych wnętrzach widać zegar powieszony na ścianie. W starych domach można było często znaleźć taki, który nierzadko był meblem – albo stojącym, albo szafkowym albo właśnie takim niewielkim z kukułką wyskakującą z okienka nad tarczą, która swoim głosem obwieszczała każdą pełną godzinę.

Niemiecki artysta Guido Zimmermann wprowadza klasyczny zegar z kukułką na wyższy poziom.

Nieco przaśne babcine obudowy słynnych szwarcwaldzkich urządzeń z nieodłącznymi szyszkami w postaci odważników zamienił na miniaturowe makiety... bloków mieszkalnych. To właśnie Cuckoo Blocks. Klasyczny mechanizm z wahadłem jednak pozostał, tak jak sympatyczny ptaszek, który tym razem wyskakuje z okna lub głównego wejścia do budynku i po staremu obwieszcza nadejście pełnej godziny. Zegary są w tej samej skali, każdy z nich ozdobiony jest inną grafiką. Inne są również widoczne przez okna mieszkania czy wyposażenie budynku. Łączy je jedno – sentyment za blokami, tymi klasycznymi, graniastymi brutalistycznymi bryłami z surowego betonu. Niegdyś, zwłaszcza po wschodniej stronie żelaznej kurtyny były cudem techniki i remedium na chroniczny niedobór mieszkań. Potem jednak stały się niechciane jak trabanty, syreny, buty typu Relaks i tym podobne.

Po latach okazuje się, że tak jak do wybranych pozytywnych rzeczy z tamtych lat pojawił się do nich sentyment. Zbudowany w Londynie dla średnio zamożnych mieszkańców Glenkery House okazuje się teraz być jednym z najmodniejszych adresów w stolicy Zjednoczonego Królestwa. Podobnie Cuckoo Blocks okazują się być dziełem sztuki łączącym trzy epoki. Dopełnieniem genialnych zegarów są wykonane przez Zimmermanna budki lęgowe w identycznym stylu, porozwieszane na drzewach.

Zdjęcie tytułowe pochodzi ze strony Guido Zimmermanna:
https://www.guidozimmermann.art/ Można tam bliżej się przyjrzeć tym genialnym zegarom.

News will be here