Zielona inicjatywa

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
Gentryfikacja to słowo doskonale znane na Zachodzie, które dotychczas było u nas mało popularne, ale niebawem może na dobre zagościć w naszych słownikach. Polskie miasta coraz częściej zaczynają mieć z nią problem. Z czego wynika to zjawisko?

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
Kiedyś auto dla wielu Polaków było tylko marzeniem. Dziś w zasadzie większość rodaków stać na samochód, problem jednak w tym, że naszych miast nie stać na to, by każdy miał gdzie zaparkować. Parkowanie może stać się towarem, a nie prawem – na Zachodzie już tak jest.

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
Nasze miasta wciąż mają zdecydowanie za mało zieleni, tymczasem zabudowę najczęściej i tak musimy jeszcze zagęszczać. Jak zatem sprawić, by żyło się przyjemniej i wygodniej, ale też w lepszych warunkach? Idealną odpowiedzią na część z tych problemów mają być parki linearne.

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
Loty krajowe zaczęły znikać we Francji. Czy to możliwe, by tym tropem podążyły inne kraje Unii Europejskiej, zastępując lotnicze połączenia krótkodystansowe dzięki szybkiej kolei, czy jest to raczej dalekosiężna wizja? Sprawdzamy.

- napisał/a: Damian Halik
Choć brzmi to jak krok wstecz, drewno pochodzące z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony może stanowić budulec przyszłości. Już dziś coraz chętniej sięga się po ten – bądź co bądź dobrze znany w budownictwie – materiał, jednak nie ze względów estetycznych, a jego właściwości, których nie mają stal czy beton.

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
Nie ma znaczenia, czy weźmiemy pod lupę rynki, czy place, ani nawet to, czy skupimy się na małych, czy dużych miastach. Niemal na pewno w tych miejscach znajdziemy bowiem to samo: pustą, betonową przestrzeń pozbawioną zieleni. To musi się zmienić! Inaczej centra będą się wyludniać, a w trakcie ciepłych miesięcy życie w miastach stanie się uciążliwe.

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
"Możesz powiedzieć, że spalarnia i elektrownia, która puszcza kółka z dymu i po której możesz jeździć na nartach, to science fiction, ale w Danii tak właśnie jest" – żartował na otwarciu CopenHill jej projektant Bjarke Ingels. Czym jeszcze zaskakuje ten niesamowity projekt?

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
Czy pracodawca powinien dopłacać za dojazdy do pracy rowerem lub komunikacją miejską? Na pewno prędzej niż oddawać za paliwo. Tą drogą idą Belgowie i warto obserwować, czy zapoczątkują pewien trend, bo ich pomysł może okazać się genialny.

- napisał/a: Damian Halik
Choć kolejne pomysły naprawy świata zdają się pobudzać raczej przeciwników proekologicznych idei, niż osoby rzeczywiście zaangażowane w działalność na rzecz planety, wcale nie musimy drzeć kotów. Zmiany zawsze niosą ze sobą potencjał, który szczególnie w biznesie można wykorzystać w sposób nieoczywisty, czego dowodzi choćby firma The True Green.

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
Olbrzymi parking rowerowy powstał w Amsterdamie. W samym sercu miasta, w świetnej lokalizacji przesiadkowej. Czy taka inwestycja mogłaby zostać zrealizowana także w Polsce? Przyglądamy się wzorcom, bo budowla robi wrażenie.

- napisał/a: Damian Halik
Świat, w jakim żyjemy, jest odbiciem nas samych – i vice versa. To, jak zmieniają się nasze nawyki, bezsprzecznie wpływa na to, jak zmienia się nasze otoczenie, ale i ono potrafi wywierać wpływ na nas, nawet jeśli nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Co więcej, proces ten często przybiera formę domina, nie zawsze prowadząc do przewidywalnych efektów.

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
Wieść gminna niesie, że stare auta wyjadą z centrów polskich miast. Wiele osób jednak nie wie, co znaczy "stare". Czego się spodziewać? Jedni mówią, że trzeba mocniej przykręcić śrubę, a inni, że to dyskryminacja, choć w Europie ten trend trwa od ponad dwudziestu lat. Jak ograniczenia dla samochodów będą wyglądać w polskich miastach?

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
Transport publiczny w najbliższych latach i dekadach dla dużych miast i aglomeracji będzie niezbędny. Jedną z jego podstaw powinna być kolej. Dziś w dużych polskich miastach nie mamy jednak poważnych systemów na miarę niemieckiego S-Bahnu, który uchodzi za wzór na skalę światową.

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
Czy wiemy już, jak pokonać globalne ocieplenie? Można odnieść wrażenie, że na razie przede wszystkim próbujemy zatrzymać ten proces i znaleźć sposób na to, żeby planeta przestała się ogrzewać. Pomysłów jest jednak wiele, a część z nich sprawia wrażenie dość nietypowych.