Zielona inicjatywa

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
W pierwszej chwili wiele osób pomyśli, że brzmi to po prostu radykalnie, ale jeśli się nad tym zastanowić, to jak właściwie bronić korzystania z prywatnych odrzutowców? Czy sami z nich kiedyś skorzystamy? Czy może jednak zachowujemy się niczym w czasach feudalizmu, gdy chłop bronił swojego pana?

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
Pierwszy samochód osobowy na wodór stworzono w Japonii. Pierwsza polska lokomotywa na ten rodzaj energii też już powstała i zakończyła swoje testy, a niemieckie pociągi wodorowe już realizują przejazdy. Czy to paliwo przyszłości? Kto już korzysta z wodoru, a kto go testuje?

- napisał/a: Damian Halik
Kto by się spodziewał, że Bill Gates wykona tak ciekawy zwrot! Miliarder słynie ze wspierania licznych projektów mających uczynić naszą przyszłość lepszą, jednak ostatnio nie dość, że wytyka ekologicznym aktywistom nierealistyczne podejście do ochrony środowiska, to jeszcze znalazł się na liście inwestorów tajemniczego start-upu z branży wydobywczej.

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
Obecnie ciepłownictwo w naszych miastach w dalszym ciągu oparte jest głównie na węglu. Wkrótce ma się to zmenić. W coraz większym stopniu mają go zastąpić OZE, kogeneracja, gaz i być może atom. Jak daleka to perspektywa i co dzieje się w tej materii obecnie?

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
Kolej Dużych Prędkości to już niemal standard w innych krajach Unii Europejskiej. Jeszcze piętnaście lat temu z zazdrością patrzyliśmy na sieci drogowe innych krajów wspólnoty – dziś w ten sam sposób możemy myśleć o ich sieciach kolejowych. Kiedy doczekamy się zmian? Czy jest szansa na dobre połączenia już wkrótce?

- napisał/a: Damian Halik
Gdy mowa o uczynieniu miast bardziej zielonymi, zwykle na myśl przychodzą nam architektura bądź inicjatywy społeczne, nie powinniśmy jednak zapominać o transporcie publicznym, który stanowi element niezbędny, by zachęcić ludzi do zmiany stylu życia na bardziej ekologiczny.

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
Rower elektryczny to zdobywający coraz większą popularność środek transportu – alternatywa zarówno dla samochodu, jak i zwykłego roweru. Wielu jednak nadal traktuje go głównie jako ciekawostkę. Z czego to wynika i czy może się to zmienić? Potencjał jest ogromny!

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
Gentryfikacja to słowo doskonale znane na Zachodzie, które dotychczas było u nas mało popularne, ale niebawem może na dobre zagościć w naszych słownikach. Polskie miasta coraz częściej zaczynają mieć z nią problem. Z czego wynika to zjawisko?

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
Kiedyś auto dla wielu Polaków było tylko marzeniem. Dziś w zasadzie większość rodaków stać na samochód, problem jednak w tym, że naszych miast nie stać na to, by każdy miał gdzie zaparkować. Parkowanie może stać się towarem, a nie prawem – na Zachodzie już tak jest.

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
Nasze miasta wciąż mają zdecydowanie za mało zieleni, tymczasem zabudowę najczęściej i tak musimy jeszcze zagęszczać. Jak zatem sprawić, by żyło się przyjemniej i wygodniej, ale też w lepszych warunkach? Idealną odpowiedzią na część z tych problemów mają być parki linearne.

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
Loty krajowe zaczęły znikać we Francji. Czy to możliwe, by tym tropem podążyły inne kraje Unii Europejskiej, zastępując lotnicze połączenia krótkodystansowe dzięki szybkiej kolei, czy jest to raczej dalekosiężna wizja? Sprawdzamy.

- napisał/a: Damian Halik
Choć brzmi to jak krok wstecz, drewno pochodzące z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony może stanowić budulec przyszłości. Już dziś coraz chętniej sięga się po ten – bądź co bądź dobrze znany w budownictwie – materiał, jednak nie ze względów estetycznych, a jego właściwości, których nie mają stal czy beton.

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
Nie ma znaczenia, czy weźmiemy pod lupę rynki, czy place, ani nawet to, czy skupimy się na małych, czy dużych miastach. Niemal na pewno w tych miejscach znajdziemy bowiem to samo: pustą, betonową przestrzeń pozbawioną zieleni. To musi się zmienić! Inaczej centra będą się wyludniać, a w trakcie ciepłych miesięcy życie w miastach stanie się uciążliwe.

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
"Możesz powiedzieć, że spalarnia i elektrownia, która puszcza kółka z dymu i po której możesz jeździć na nartach, to science fiction, ale w Danii tak właśnie jest" – żartował na otwarciu CopenHill jej projektant Bjarke Ingels. Czym jeszcze zaskakuje ten niesamowity projekt?