News will be here
Fot. Marcin Jóźwiak/Pixabay

Czy wiemy już, jak pokonać globalne ocieplenie? Można odnieść wrażenie, że na razie przede wszystkim próbujemy zatrzymać ten proces i znaleźć sposób na to, żeby planeta przestała się ogrzewać. Pomysłów jest jednak wiele, a część z nich sprawia wrażenie dość nietypowych.

Globalne ocieplenie to temat, który powraca zarówno przy okazji anomalii pogodowych, jak i zjawisk, które kiedyś były dla nas normą, a dziś wydają się czymś nieoczywistym. Upał w wakacje? Globalne ocieplenie! Śnieg zimą? Gdzie to globalne ocieplenie?! Zamiast jednak sprowadzać dyskusję o tym zagadnieniu do absurdu, należy poszukać dobrych rozwiązań, które mogą mu przeciwdziałać. Niektóre są bardzo nietypowe i dzisiaj się im przyjrzymy.

Chociażby Maroko utworzyło na pustyni zielony staw. Zbiornik znajduje się w pobliżu wybrzeża i pompuje słoną wodę morską, wykorzystując fakt, że jest wypełniona składnikami odżywczymi. Gdy woda przepływa przez zbiorniki i stawy, algi rosną, wychwytując CO2. Następnie glony są odfiltrowywane z wody, która wraca do oceanu. Proces ten zmniejsza ilość dwutlenku węgla w atmosferze. Glony są natomiast suszone i zakopywane pod piaskiem, gdzie wychwytywany przez nie węgiel może być trwale magazynowany w tak zwanych bioreaktorach. Co ważne, proces jest naturalny i trwa już od 2013 roku.

Spalanie śmieci też może mieć dobry wpływ na globalne ocieplenie

W 2017 roku otwarto nową spalarnię śmieci w Kopenhadze. Jest wydajniejsza i bardziej efektywna niż spalarnie budowane w przeszłości. Niegdyś uważane za kontrowersyjne, spalanie śmieci okazuje się jednak innowacyjnym rozwiązaniem. Śmieci są bowiem spalane w celu zapewnienia ciepła dla miasta, zamiast trafiać na składowiska, gdzie produkują gazy cieplarniane przyczyniające się do globalnego ocieplenia. Wspomniana spalarnia to jeden z elementów próby osiągnięcia przez miasto neutralności emisyjnej do 2025 roku. Kopenhaga ma być pierwszą taką stolicą na świecie.

Tego natomiast mogliście się nie spodziewać. Wśród kenijskiej społeczności rolniczej globalne ocieplenie spowodowało, że wielbłądy zaczęto wykorzystywać jako alternatywę dla krów – do wytwarzania produktów mlecznych. Wielbłądy zapewniają wyżywienie dla rodziny, ale też towar do sprzedaży na lokalnych rynkach. Co więcej, wraz ze wzrostem popytu na mleko wielbłądzie zarówno w regionie, jak i w kraju, rolnicy zwiększają także swoją siłę nabywczą.

Szkło może powstrzymać zmiany na biegunie?

Aline Dassel, Pixabay, Globalne ocieplenie
Fot. Aline Dassel/Pixabay

Organizacja Arctic Ice Project testuje nietypowe podejście do walki ze zmianami klimatu. Chcą zastosować cienką warstwę proszku odbijającego światło na części Arktyki. Ma to zmniejszyć ilość pochłanianego światła słonecznego i spowolnić topnienie lodu. Umieszczając materiał na wierzchu lodu, chcą też sprawdzić, czy proszek może chronić lód w miesiącach letnich i odbudowywać go z czasem. Testy przeprowadzone na jednym ze stawów w Minnesocie dały zadowalające efekty.

Oczywiście niektóre z tych sposobów to tak naprawdę jedynie spowalniacze. Rozwiązania, które mają dać trochę czasu ludzkości, by zdążyła osiągnąć neutralność klimatyczną i zatrzymać globalne ocieplenie. W innym przypadku coraz częściej będzie dochodzić do anomalii pogodowych, nagłych i silnych zdarzeń takich jak burze czy huragany albo tsunami. A to dopiero preludium nowej rzeczywistości, w której niebawem możemy się znaleźć.

Kamil Jabłczyński

Kamil Jabłczyński

Redaktor warszawa.naszemiasto.pl, z EXU współpracuje od 2019 roku. Interesuje się tematyką miejską, ale nie tylko warszawską. Lubi porównywać stolicę Polski z innymi miastami – przyglądać się zmianom infrastrukturalnym, komunikacyjnym i urbanizacyjnym. Obserwuje co, gdzie i dlaczego się buduje. Oprócz tego lubi podróże małe i duże, ale też sport, film oraz muzykę. Stara się jednak nie ograniczać w tematyce swoich tekstów.
News will be here