News will be here
Kaucja na butelki plastikowe w Polsce już wkrótce. Jak jest za granicą?

Dziś w Polsce obowiązuje kaucja na butelki szklane - głównie te, w których sprzedaje się piwo. To się jednak zmieni. Kaucja za butelki plastikowe jest nieunikniona i przyjęta jeszcze przez poprzedni rząd. Już w przyszłym roku wchodzą w życie nowe przepisy, chociaż jeszcze nie znamy ich szczegółów.

Kaucja za butelki plastikowe? Od 2025 roku będzie obowiązywał w Polsce nowy system kaucyjny, który obejmie znacznie więcej opakowań niż dotychczas. Takie rozwiązania stosuje się już w Europie. Ma to zachęcić to zwiększonego udziału pojemników czy butelek w recyklingu. Wygląda na to, że wkrótce będzie można zbierać plastikowe butelki.

Wprowadzony zostanie system, w którym będzie obowiązywać kaucja na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra. To jest takie, w jakich kupujemy soki, mleko, napoje gazowane etc. Polski system czeka zatem nie mała rewolucja. Ma być jednak przede wszystkim prokliencko. Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska kaucja będzie łatwa do odzyskania. Nie trzeba będzie okazywać paragonu, potwierdzającego jej wcześniejsze zapłacenie.

Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania. Pozostałe placówki handlowe (o mniejszej powierzchni) będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności. Co oznacza, że łatwiej, bo ze stu procentową pewnością, będzie można zrobić to w dużych sklepach. Będzie tego zapewne sporo i może dlatego ustawodawca uznał, że kaucja będzie łatwiejsza do uzyskania w dużych sklepach. Choć jak dzisiaj wiemy ze szklanymi butelkami bywa to różnie. Najbardziej prawdopodobna wydaje się forma automatów. Będziemy prawdopodobnie wkładać plastikowe butelki do przygotowanych maszyn by zwrócona nam została kaucja.

Nowe rozwiązanie zwiększy poziom selektywnego zbierania

W efekcie zwiększy on także poziom recyklingu odpadów opakowaniowych i zmniejszy zaśmiecenie środowiska - argumentuje ministerstwo. Taki system funkcjonuje już chociażby u naszych zachodnich sąsiadów, ale też na Słowacji czy w Chorwacji. W Chorwacji kaucja wynosi 0,07 euro za opakowanie, w Niemczech - 0,25 euro dla wszystkich rodzajów opakowań, a na Słowacji 0,15 euro.

Chociażby w Niemczech popularne są właśnie wspomniane automaty, które wydają kaucję. Można to też w niektórych miejscach zrobić przy kasie. Automaty w Polsce powinny zacząć pojawiać się za około rok. Kaucja będzie bowiem pobierana od 1 stycznia 2025, a co za tym idzie musi być możliwość jej odzyskania. Automaty powinny posiadać możliwość zwrotu także na karty płatnicze. Najbliższe miesiące pokażą, jak będzie to wyglądać w rzeczywistości.

Kamil Jabłczyński

Kamil Jabłczyński

Redaktor warszawa.naszemiasto.pl, z EXU współpracuje od 2019 roku. Interesuje się tematyką miejską, ale nie tylko warszawską. Lubi porównywać stolicę Polski z innymi miastami – przyglądać się zmianom infrastrukturalnym, komunikacyjnym i urbanizacyjnym. Obserwuje co, gdzie i dlaczego się buduje. Oprócz tego lubi podróże małe i duże, ale też sport, film oraz muzykę. Stara się jednak nie ograniczać w tematyce swoich tekstów.
News will be here