Przyszłość mobilności to dwa wyświetlacze. Oto nowy telefon i tablet Microsoftu

surface neo surface duo
Microsoft na swojej corocznej konferencji sprzętowej zaprezentował odświeżone urządzenia z linii Surface. Firma jednak zaskoczyła wszystkich i pokazała dwa zupełnie nowe produkty. Które mają ponoć wyznaczać przyszłe trendy.

Linia Surface Pro od Microsoftu już raz zmieniła świat elektroniki użytkowej. Wprowadziła do niego nowy rodzaj urządzeń, jakim są tak zwane hybrydy. Dziś niemal każdy producent ma w swojej ofercie tablety transformujące się w laptopy przez wymyślne stojaki czy doczepiane klawiatury – a także laptopy z wyświetlaczami dotykowymi, z których można korzystać jak z tabletu.

Teraz Microsoft ma nową wizję. Choć, trzeba przyznać, mniej oczywistą i nieco kontrowersyjną. Zdaniem twórców linii Surface naszą produktywność w istotny sposób zwiększą podwójne wyświetlacze. Z tą myślą powstały tablet Surface Neo oraz telefon Surface Duo.

Surface Duo, czyli telefon Microsoftu z dwoma wyświetlaczami i Androidem. Tak, serio.

W swoim pierwszym od bardzo długiego czasu telefonie Microsoft nie zdecydował się na wykorzystanie Windowsa. Urządzenie pracuje pod kontrolą Androida, i to tego prawdziwego, z zaszytymi usługami Google’a. Nie to jednak jest w tym urządzeniu najciekawsze, a jego forma.

Wspomniany telefon ma bowiem formę małego zeszytu, który możemy schować do kieszeni. Gdy go otworzymy naszym oczom ukażą się dwa powiązane ze sobą pulpity Androida. Dzięki temu możemy w wygodny sposób umieścić obok siebie dwie różne aplikacje. Jeżeli nam ten bajer jest w danej chwili niepotrzebny, wystarczy obrócić dalej wyświetlacz tak, by zetknął się z tym pierwszym. Tak jak trzymamy złożony na zewnątrz zeszyt.

Surface Neo, czyli tableto-komputer z Windowsem i dwoma wyświetlaczami.

Neo, podobnie jak Duo, składa się jak zeszyt. Jest jednak znacznie większy: każdy z jego ekranów ma przekątną 9 cali. Nie schowamy więc Surface Duo do kieszeni, a raczej do torby lub plecaka. Zresztą nie jest ono telefonem, a komputerem zamkniętym w tej przedziwnej tabletopodobnej formie. Po rozłożeniu urządzenie ma 5,6 mm grubości, waży ono raptem 655 g.

Powierzchnię Surface Neo pokrywa szkło Gorilla Glass, a jego wyświetlacze zostały wykonane w technologii LCD. Microsoft twierdzi, że są to najcieńsze panele tego typu, jakie kiedykolwiek stworzono. Za wydajność Surface Neo odpowiada procesor Intela przyszłej generacji, samo urządzenie obsługuje też interakcję za pomocą rysika. Można też doczepić do niego klawiaturę lub przeznaczyć jeden z jego wyświetlaczy jako wirtualną powierzchnię do pisania. Sprzęt pracuje pod kontrolą systemu Windows 10X.

Obie innowacje dopiero za rok. Surface Neo i Surface Duo na święta 2020 r.

To właśnie dlatego nadal nie mamy zbyt wielu informacji technicznych na temat obu urządzeń – na przykład nie wiemy co potrafi aparat wbudowany w telefon Duo. Nie znamy też ich ceny, choć spodziewamy się, że tanie – jak to w przypadku urządzeń z linii Surface – niestety nie będą.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

ASUS ZENBOOK 3, TAJWAN POKAZAŁ APPLE’OWI GDZIE RAKI ZIMUJĄ

Możemy lubić sprzęt Apple’a lub nie, ale trzeba przyznać, że jest on...
Czytaj wiecej