SUV-y Lexusa kupiono w Europie już ponad 500 000 razy!

Najpopularniejsze SUV-y Lexusa, fot. Lexus Europe
Najpopularniejsze SUV-y Lexusa, fot. Lexus Europe
Koniec 2019 roku to pasmo ciekawych osiągnięć Lexusa. Kolejnym ważnym, wartym odnotowania wydarzeniem w historii japońskiej firmy jest z pewnością przekroczenie bariery pięciuset tysięcy sprzedanych SUV-ów na rynku europejskim.

Pół miliona sprzedanych egzemplarzy to dużo i niedużo. Dla masowych wytwórców z branży motoryzacyjnej to niewiele, ale wśród producentów samochodów luksusowych osiągnięcie europejskiego oddziału japońskiej firmy robi wrażenie. SUV-y Lexusa są dostępne na Starym Kontynencie od roku 2000, zatem dotarcie do tego pułapu zajęło aż dziewiętnaście lat. O tym, jak trudne to zadanie, wie jednak każdy potencjalny konkurent Japończyków. Który model jest najpopularniejszy, a który cieszy się szczególnym uznaniem wśród fanów hybryd?

Luksusowe SUV-y Lexusa konkurencją same dla siebie

Deska rozdzielcza Lexusa RX 450h F-Sport, fot. Lexus International
Deska rozdzielcza Lexusa RX 450h F-Sport, fot. Lexus International

Działalność w branży luksusowych marek motoryzacyjnych nie jest łatwa, o czym z pewnością wiedzą włodarze Lexusa. Firma należąca do koncernu Toyoty świętuje w tym roku trzydziestolecie istnienia, udowadniając, że wizja i odważne decyzje konstruktorskie popłacają. Oczywiście kluczowa w dorobku japońskiej marki jest limuzyna LS, która zapoczątkowała jej drogę na szczyt. Niemniej ważne są też kultowy supersamochód LFA czy jego duchowy spadkobierca – coupé LC. Nie można jednak zapominać, że także SUV-y Lexusa zapisały się w historii motoryzacji. W końcu to Japończycy wprowadzili “miejskie terenówki” na salony, a potem pokazali, że i one mogą z powodzeniem korzystać z napędów hybrydowych.

Hybryda zdaje się słowem-kluczem, kiedy mówimy o sukcesie japońskiej marki w Europie. Europejczycy, w przeciwieństwie do Amerykanów, nie gustują w wielkich samochodach. Mimo to SUV-y Lexusa zdołały ich do siebie przekonać, a statystyki dobitnie pokazują, jak to się stało. W Europie japońska marka debiutowała modelem RX 300 – pierwszym luksusowym SUV-em na świecie. Napęd hybrydowy po raz pierwszy wykorzystano natomiast w kolejnej generacji tego modelu – wprowadzonym do sprzedaży w roku 2005 Lexusie RX 400. Do dziś RX jest najpopularniejszym “dużym” modelem Japończyków, a hybrydy stanowią niemal połowę wszystkich sprzedanych w Europie SUV-ów japońskiej marki.

Jak sprzedają się SUV-y Lexusa? Oto garść statystyk

Najpopularniejszy SUV Lexusa – model RX w wersji 450h F-Sport, fot. Lexus International
Najpopularniejszy SUV Lexusa – model RX w wersji 450h F-Sport, fot. Lexus International

W tej kategorii Lexus oferuje pięć różnych modeli, pośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Do koneserów trafiają największe SUV-y Lexusa: usportowiony, nadający się do off-roadu GX (14 053 sprzedane egzemplarze) oraz wielki, luksusowy LX (55 187 sztuk). Bezsprzecznym liderem jest natomiast model RX, który w ciągu dziewiętnastu lat kupiło 274 116 osób. To ponad połowa wszystkich przeszło 500 000 sprzedanych egzemplarzy! Co ważne, na ten świetny wynik złożyło się aż 125 724 hybryd.

Drugim najpopularniejszym modelem jest do niedawna najmniejszy Lexus NX, który znalazł 139 831 nabywców. Na jego wersję hybrydową zdecydowało się aż 97 174 z nich, co wyznacza pewną tendencję. Wśród 18 700 sprzedanych sztuk miejskiego modelu UX, który zadebiutował na rynku zaledwie kilkanaście miesięcy temu, aż 16 975 stanowią natomiast hybrydy. Między innymi ten wynik przekłada się na statystyki, które mówią, że w 2019 roku na technologię hybrydową zdecydowało się aż 96% klientów Lexusa w Europie Zachodniej (63% na całym Starym Kontynencie). Ogólnie rzecz biorąc, pośród pół miliona sprzedanych SUV-ów aż 239 873 egzemplarzy stanowiły hybrydy. Wachlarz możliwości poszerzy natomiast wprowadzenie w przyszłym roku elektrycznego (BEV) Lexusa UX 300e oraz kolejne zmiany wynikające ze strategii Lexus Electrified.

Ładowny bagażnik Lexusa RX 450h, fot. Lexus International
Ładowny bagażnik Lexusa RX 450h, fot. Lexus International
Autor artykułu
More from Damian Halik

Daisy Ridley promuje “Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi”, budując Sokoła Millennium z LEGO

Daisy Ridley – jedna z gwiazd "Przebudzenia mocy" – zaangażowała się w...
Czytaj wiecej