Sven Marquardt z wystawą w Warszawie

@mixmag
Najsłynniejszy niemiecki „bramkarz” – selekcjoner z kultowego, berlińskiego klubu Berghain, przyjedzie do Warszawy ze swoją wystawą fotografii pt. "Rooms". Prace będziemy mogli oglądać od 4 do 9 września w klubie Smolna.

Sven Marquardt to fotograf, selekcjoner i ikona berlińskiego podziemia. Najbardziej znany jest z wejścia do Berghain – mekki fanów techno, jednego z najsłynniejszych klubów na świecie. To jego ekipa mówi „nie” setkom ludzi co weekend, lecz mimo to kolejki nie maleją.

Jednak Sven jest znany również ludziom spoza klubowego środowiska. Tobias Rupp, dziennikarz Spiegla, nazwał go jednym z najsłynniejszych berlińczyków. Urodził się w 1962 roku w Berlinie Wschodnim. W latach 80. był zaangażowany twórczo w środowiskach punkowych i artystycznej Nowej Fali – wtedy też zaczął robić zdjęcia. Fotografował subkultury wschodnich Niemiec i był związany z NRD-owskim pismem modowym „Sybille”. Po 1989 roku zaangażował się w dynamicznie rozwijającą się scenę elektroniczną w zjednoczonym mieście.

 

http://www.dazeddigital.com/photography/article/33011/1/berghain-s-head-door-talks-to-us-about-his-photography-sven-marquardt
Sven Marquardt

 

Od 2007 roku współpracuje również z wytwórnią Ostgut Ton, dla której projektuje stronę wizualną. W 2010 wydał swoją pierwszą książkę – ”Przeszłość przyszłość”, następnie pojawiły się kolejne: ”Zbawiciel i Skryta dzikość” oraz ”Noc jest życiem”, która jest jego autobiografią. Ta ostatnia ukazała się w polskiej wersji językowej w zeszłym roku, pod wydawnictwem Fundacja Kultural Kolektiv. Obecnie Sven jest również związany z modą – ma na swoim koncie współpracę z takimi markami jak Levi’s czy Hugo Boss. Od strony artystycznej jest wspierany przez Instytut Goethego. Od kilku lat jeździ po świecie wystawiając swoje fotografie.

 

http://ambushgallery.com/events/sven-marquardt/
Sven Marquardt

 

Twórczość Svena skupia się na ludziach, ich emocjach i historiach. Większość jego prac to portrety. Fotografuje głównie berlińczyków, ludzi ze swojego otoczenia – przyjaciół i znajomych. Jego zdjęcia są z jednej strony surowe, o ciemnym, industrialnym klimacie, z drugiej zaś delikatne i melancholijne. Pracuje na aparacie analogowym, przy naturalnym, dziennym świetle. Jego zdjęcia są w większości czarno-białe. Zapytany o powód, w jednym z wywiadów przyznał, że we wschodnich Niemczech ciężko było o kolorową kliszę, więc początkowo nie miał wyboru, później jednak pokochał taką estetykę i przyswoił jako swój sposób wyrazu.

 

 

Wystawie towarzyszyć będzie ekspozycja pt. „Lokomotywą do Blue Velvet”, opowiadająca historię polskiego clubbingu, pierwszych rave’ów i pionierów gatunku. Zobaczyć będzie można archiwalne zdjęcia i wideo z miejscówek już wpisujących się w historię polskiego techno, jako legendarne: Lokomotywa, Blue Velvet, Rhisome czy „Filtry”. Gościem specjalnym będzie Gerhard Derksen.

Jest to pierwsza wystawa fotograficzna realizowana w murach Smolnej. Zobaczyć ją będzie można od 4 do 9 września. Bilety w cenie 10 zł można zakupić poprzez internetowe platformy biletowe.

 

https://www.facebook.com/events/110482542987169/permalink/113021876066569/
Smolna
Autor artykułu
More from Justyna Mucha

Moda na luksus – Lexus LS 400

Utrzymująca się od kilku sezonów tendencja do szukania inspiracji i powracania do...
Czytaj wiecej