Owoce świeże przez 2 tygodnie? Jest na to sposób!

Naklejka Stixfresh; źródło: https://www.stixfresh.com/
Czy wiecie, że w trakcie transportu do sklepów marnuje się ponad połowa przewożonych owoców i warzyw? Jak z tym walczyć? Malezyjska firma znalazła sposób! Sprawdźcie, jak działa naklejka StixFresh.

Jemy codziennie – to jedna z naszych podstawowych potrzeb. Zajrzenie do lodówki, robienie zakupów, lekkie śniadanie, czy kolacja ze znajomymi – to zupełna normalność. Każda z tych czynności wiąże się jednak z jedzeniem. Co więcej, sumując te czynności okazuje się, że wypełniają one znaczną część naszego czasu. Pomimo tego nikt z nas na co dzień nie zastanawia się nad tym, skąd pochodzi to, co mamy na talerzu. Jaką drogę musiały przejść produkty, które są dla nas dostępne w sklepie? Ile trwało, nim trafiły na sklepowe półki? Często dłużej, niż moglibyśmy sobie wyobrazić.

Szczególnie warto zastanowić się chwilę nad świeżymi produktami, czyli warzywami i owocami. Od zerwania ich na polu lub uprawie do momentu zakupu przez klienta mijają często tygodnie.

Szacuje się, że w procesie transportu do supermarketów aż 52% świeżych owoców i warzyw idzie na marne, zanim trafią do konsumenta (dane ze Stanów Zjednoczonych)!
I jak tu walczyć z marnowaniem jedzenia?

Problemem tym postanowił zająć się Zhafri Zainudin – malezyjski przedsiębiorca. Jego misją stała się zmiana branży rolniczej. Wprowadził on na rynek naklejkę StixFresh. Pewnie zapytacie, w czym może pomóc naklejka… A jednak coś w niej jest! Naklejka ta sprawia, że świeżość i okres przydatności do spożycia niektórych rodzajów owoców zostają wydłużone.

Jak to działa?

W składzie naklejki znajduje się mieszanina zjonizowanego chlorku sodu i wosku pszczelego. Substancje te pomagają spowolnić aktywność bakterii w owocach. To z kolei wpływa na opóźnienie procesu dojrzewania owoców oraz zapobiega rozwojowi pleśni. Działanie naklejki StixFresh najlepiej obrazuje poniższy filmik:

Na początku firma StixFresh skupiła się na testowaniu naklejki na owocach mango. Po pierwszych sukcesach okazało się, że naklejka podobnie działa również na inne rodzaje owoców, które mają zbliżony rozmiar i inne podobieństwa, takie jak faktura skóry czy wrażliwość na dane choroby.

Naklejki StixFresh używane są więc teraz na owocach mango, awokado, papai, smoczego owocu, pitai, jabłek i gruszek.

Naklejka StixFresh; źródło: https://www.facebook.com/stixfresh/

Według zespołu StixFresh naklejki są tak bezpieczne, że można je nawet jeść! Ale co warto również dodać – naklejki są tylko jednorazowego użycia – po oderwaniu tracą swoją skuteczność.

Malezyjska firma ze swoim innowacyjnym produktem odnosi coraz większe sukcesy. W 2017 roku zaczęli od działaniu na rynku azjatyckim, a w listopadzie 2018 roku otworzyli biuro w Stanach Zjednoczonych.

Twórcy StixFresh mają wielkie ambicje, aby zobaczyć, jak ich produkt trafia na rynki Europy, Afryki, Azji i kontynentu amerykańskiego. Co więcej, ich celem jest wprowadzenie nowej koncepcji dla mniejszych owoców o miękkich skórkach, takich jak np. owoce jagodowe. Kolejnym wyzwaniem, o którym też myślą, są warzywa.

Nie pozostaje nam nic, jak tylko gorąco kibicować i śledzić dalsze sukcesy firmy! Takie rozwiązania mogą być przyszłością dla ochrony naszego środowiska.

Autor artykułu
More from Natalia Maciejewska

Triumf Skandynawii na Bocuse d’Or 2019

Bocuse d'Or uważane jest za najważniejszy konkurs kulinarny na świecie. Zdobycie tej...
Czytaj wiecej