Owoce świeże przez 2 tygodnie? Jest na to sposób!

Naklejka Stixfresh; źródło: https://www.stixfresh.com/
Czy wiecie, że w trakcie transportu do sklepów marnuje się ponad połowa przewożonych owoców i warzyw? Jak z tym walczyć? Malezyjska firma znalazła sposób! Sprawdźcie, jak działa naklejka StixFresh.

Jemy codziennie – to jedna z naszych podstawowych potrzeb. Zajrzenie do lodówki, robienie zakupów, lekkie śniadanie, czy kolacja ze znajomymi – to zupełna normalność. Każda z tych czynności wiąże się jednak z jedzeniem. Co więcej, sumując te czynności okazuje się, że wypełniają one znaczną część naszego czasu. Pomimo tego nikt z nas na co dzień nie zastanawia się nad tym, skąd pochodzi to, co mamy na talerzu. Jaką drogę musiały przejść produkty, które są dla nas dostępne w sklepie? Ile trwało, nim trafiły na sklepowe półki? Często dłużej, niż moglibyśmy sobie wyobrazić.

Szczególnie warto zastanowić się chwilę nad świeżymi produktami, czyli warzywami i owocami. Od zerwania ich na polu lub uprawie do momentu zakupu przez klienta mijają często tygodnie.

Szacuje się, że w procesie transportu do supermarketów aż 52% świeżych owoców i warzyw idzie na marne, zanim trafią do konsumenta (dane ze Stanów Zjednoczonych)!
I jak tu walczyć z marnowaniem jedzenia?

Problemem tym postanowił zająć się Zhafri Zainudin – malezyjski przedsiębiorca. Jego misją stała się zmiana branży rolniczej. Wprowadził on na rynek naklejkę StixFresh. Pewnie zapytacie, w czym może pomóc naklejka… A jednak coś w niej jest! Naklejka ta sprawia, że świeżość i okres przydatności do spożycia niektórych rodzajów owoców zostają wydłużone.

Jak to działa?

W składzie naklejki znajduje się mieszanina zjonizowanego chlorku sodu i wosku pszczelego. Substancje te pomagają spowolnić aktywność bakterii w owocach. To z kolei wpływa na opóźnienie procesu dojrzewania owoców oraz zapobiega rozwojowi pleśni. Działanie naklejki StixFresh najlepiej obrazuje poniższy filmik:

Na początku firma StixFresh skupiła się na testowaniu naklejki na owocach mango. Po pierwszych sukcesach okazało się, że naklejka podobnie działa również na inne rodzaje owoców, które mają zbliżony rozmiar i inne podobieństwa, takie jak faktura skóry czy wrażliwość na dane choroby.

Naklejki StixFresh używane są więc teraz na owocach mango, awokado, papai, smoczego owocu, pitai, jabłek i gruszek.

Naklejka StixFresh; źródło: https://www.facebook.com/stixfresh/

Według zespołu StixFresh naklejki są tak bezpieczne, że można je nawet jeść! Ale co warto również dodać – naklejki są tylko jednorazowego użycia – po oderwaniu tracą swoją skuteczność.

Malezyjska firma ze swoim innowacyjnym produktem odnosi coraz większe sukcesy. W 2017 roku zaczęli od działaniu na rynku azjatyckim, a w listopadzie 2018 roku otworzyli biuro w Stanach Zjednoczonych.

Twórcy StixFresh mają wielkie ambicje, aby zobaczyć, jak ich produkt trafia na rynki Europy, Afryki, Azji i kontynentu amerykańskiego. Co więcej, ich celem jest wprowadzenie nowej koncepcji dla mniejszych owoców o miękkich skórkach, takich jak np. owoce jagodowe. Kolejnym wyzwaniem, o którym też myślą, są warzywa.

Nie pozostaje nam nic, jak tylko gorąco kibicować i śledzić dalsze sukcesy firmy! Takie rozwiązania mogą być przyszłością dla ochrony naszego środowiska.

Autor artykułu
More from Natalia Maciejewska

V edycja Żółtego Przewodnika Gault&Millau

Już za chwilę, bo 26 listopada 2018 r., odbędzie się Wielka Premiera...
Czytaj wiecej