Sztuczna inteligencja pomoże stworzyć paliwa nowej generacji?

W pełni zautomatyzowane samochody to ciagle pieśń przyszłości, mimo, że ostatnie lata to znaczny postęp w tej dziedzinie.

Prowadzone testy pokazują, że pojazdy mogą sobie radzić na określonych prędkościach, w pewnych warunkach pogodowych, jezdni czy w określonym ruchu. Tam gdzie autonomia, sztuczna inteligencja byłaby niezbędna, to jednak trudne scenariusze dla kierowcy – by po prostu je przewidywać. Tym między innymi zajmuje się Toyota Research Institute, która w ostatnich miesiącach przeznaczyła 35 mln dolarów na projekty badawcze, mające doprowadzić do powstania nowych materiałów – wydajniejszych akumulatorów i katalizatorów do ogniw paliwowych nowej generacji. Wszystko dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i systemów uczenia się maszyn.

Pojazdy elektryczne potrzebują nowego typu baterii, które są równie skuteczne jak benzyna, proste i szybkie w tankowaniu. Obecnie technologia ogniw paliwowych wymaga metod i procesów przechowywania wodoru pod wysokim ciśnieniem, co stanowi znaczące wyzwanie dla inżynierów. I tutaj rola uczenia się maszyn, sztucznej inteligencji, nowopowstałych materiałów i nawet designu, aby te bariery pokonywać.

Projekty Instytutu będą realizowane we współpracy z ośrodkami naukowymi, badawczymi, uczelniami i przedsiębiorstwami w zakresie badań inżynierii materiałowej, którą to prowadzone prace mają zrewolucjonizować. Na liście partnerów znaleźli się Uniwersytet Stanforda, MIT, Uniwersytet Michigan, Buffalo, Connecticut i brytyjska firma Ilika. Lista nie jest oczywiście zamknięta. Tego typu partnerstwo pozwoli na połączenie teorii, obliczeń i eksperymentów z wykorzystaniem danych doświadczalnych, zaawansowanego modelowania matematycznego materiałów, systemów uczących i AI. To wpłynie przede wszystkim na czas tworzenia nowych materiałów – znacznie przyspieszy efekty. Na pracach zyska nie tylko motoryzacja, ale systemy energetyczne przyszłości czy wszelkie inne branże, które potrzebują materiałów nowej generacji.

Nowe katalizatory, a co za tym idzie pojazdy z zerową emisją dwutlenku węgla, czysta energia i finalnie realizacja celu, jakim jest zmniejszenie globalnej, średniej emisji CO2 o 90 procent do 2050 roku.

Źródło: http://corporatenews.pressroom.toyota.com, www.tri.global 

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Najgorętsze trendy w urządzaniu wnętrz na 2017 rok

Jeśli przed Tobą zmiana wystroju, zainspiruj się nadchodzącymi trendami. Houzz - strona...
Czytaj wiecej