T-shirt – tłumacz, czyli niezbędny gadżet w podróży

Foto: IconSpeak
Foto: IconSpeak
Oto IconSpeak - genialny w swojej prostocie pomysł. Koszulki, które pozwalają porozumieć się w każdym miejscu na świecie. Nawet jeśli nie znasz języka. To prostsze niż nawet dogadywanie się na migi.

Oto IconSpeak – genialny w swojej prostocie pomysł. Koszulki, które pozwalają porozumieć się w każdym miejscu na świecie. Nawet jeśli nie znasz języka. To prostsze niż nawet dogadywanie się na migi.

Za pomysłem stoją trzy osoby. George, Steven i Florian – którzy po kilku drinkach i przygodzie z zepsutym motocyklem w środku Wietnamu, postanowili znaleźć sposób barierę językową.

Foto: IconSpeak
Foto: IconSpeak

Co stało za pomysłem? Oczywiście – potrzeba

  • Próbowaliśmy różnych metod. Jedynym sposobem na porozumienie się było rysowanie na skrawkach papieru, czasem na mapie – opowiadają.

Pomyśleli, że wspaniale byłoby dysponować przygotowanym zestawem najpotrzebniejszych symboli.

  • Wyciągnęliśmy notatnik i zaczęliśmy zapisywać naszym zdaniem najbardziej przydatne w czasie drogi znaki – tłumaczą.
Foto: IconSpeak
Foto: IconSpeak
Foto: IconSpeak
Foto: IconSpeak

Taki zestaw powinien spełniać jeszcze kilka warunków. Przede wszystkim powinien być na tyle wygodny w użytkowaniu, by mieć go zawsze przy sobie. Najlepiej jeszcze, by niełatwo było go zgubić. Stąd pomysł na koszulki.

IconSpeak to koszulki z nadrukowanymi symbolami. Zamieszczone na nich znaki są z założenia uniwersalne, czytelne dla ludzi na całym świecie.

Foto: IconSpeak
Foto: IconSpeak
  • Marzyłem o takiej koszulce, kiedy byłem w Afganistanie. Przebywałem wtedy w okolicy Kandaharu i nie miałem ze sobą nic ponad minimalną porcję jedzenia – opowiada jeden z zadowolonych właścicieli.

  • Robiłem się głodny, ale w okolicznych wioskach nikt nie mówił po angielsku. Dopiero po kilku dniach zdołałem porozumieć się z żołnierzami Afgańskiej Armii Narodowej głównie za pomocą… rysunków. Gdybym miał ze sobą koszulkę IconSpeak, uniknąłbym kilku dni głodówki – dodaje.

W pełnej wersji na klatkę piersiową trafia zestaw 40 najpotrzebniejszych obrazków, które pozwolą porozumieć się w podróży. W jakiej sytuacji? Na przykład, gdy nie władamy językiem miejscowych lub akurat zapomnieliśmy jak się mówi… „Zepsuł mi się gaźnik”.

Foto: IconSpeak
Foto: IconSpeak

Idea nawiązuje do narzędzi komunikacji alternatywnej i wspomaganej (AAC).

Osoby, które z różnych powodów nie mogą posługiwać się mową werbalną, korzystają z tablic komunikacyjnych, zestawów symboli zawieszanych na szyi, czy też kamizelek komunikacyjnych.

Foto: IconSpeak
Foto: IconSpeak

Czemu więc nie rozszerzyć użyteczności tych dobrodziejstw na sytuacje typowo podróżnicze?

Sam pomysł wydaje nam się genialny. Wykonanie – porządne. Na koszulkową komunikację zdecydowalibyśmy się jednak w ostateczności.

Źródło: Boredpanda.com

Tagi wpisu
, ,
Autor artykułu
More from Krzysiek Bukowski

Kup sobie pałac w Mławie

Jakiś czas temu pisaliśmy o niezwykłym „pałacowm” mieszkaniu wystawionym na sprzedaż w...
Czytaj wiecej