MASZ OCHOTĘ KUPIĆ TABLET? BO RESZTA ŚWIATA COŚ NIE BARDZO

tablety iPad
Swego czasu wiele mówiło się o tym, że tablety to nowa era osobistych komputerów i że te, z czasem, wyprą ostatecznie komputery osobiste z rynku. No cóż… panta rei, tablety również przestają być modne.

Swego czasu wiele mówiło się o tym, że tablety to nowa era osobistych komputerów i że te, z czasem, wyprą ostatecznie komputery osobiste z rynku. No cóż… panta rei, tablety również przestają być modne.

Specjaliści w sklepach, media, eksperci… wszyscy mówili o tak zwanej „erze post-PC”, w której to właśnie proste dotykowe komputerki, czyli tablety, będą naszym podstawowym gadżetem do cyfrowego życia. Najnowsze badania rynkowe wskazują jednak coś zupełnie innego.

Według badań IDC rynek tabletów skurczył się o 14,7 proc., jeżeli go porównamy z analogicznym kwartałem rok temu. Ten wskaźnik oznacza, że o tyle mniej urządzeń wprowadzono na rynek z uwagi na malejący popyt na te urządzenia. Swoje dostawy na rybek zmniejszyli nawet najwięksi rynku, tacy jak Apple, Samsung czy Lenovo.

Co jest nowym „bzikiem”, skoro nie tablety?

tablety Surface Pro 4

Rynek nie znosi próżni, a konsumenci nagle nie postanowili przestać robić zakupów. Co jest więc nowym, „modniejszym” urządzeniem? O dziwo, my, konsumenci, zaczynamy sięgać po bardziej praktyczne rozwiązania. Skoro komputery są dla nas zbyt skomplikowane, a tablety zbyt proste, to pozostają nam… urządzenia hybrydowe.

W tym momencie każdy większy producent oferuje tego typu urządzenie. Mamy więc iPada Pro od Apple’a, Pixel C od Google’a czy wreszcie urządzenia Surface od Microsoftu. Te urządzenia są w zasadzie tabletami z ciut wydajniejszymi podzespołami i doczepianą do nich klawiaturą. Dzięki temu mogą pełnić rolę kanapowego tabletu po pracy, a w razie potrzeby, po doczepieniu do nich klawiatury zamieniają się w pełnoprawne laptopy.

Nauczeni doświadczeniem nie nazywajmy ich jednak urządzeniami zaczynającymi jakąkolwiek erę. Jak historia nas uczy, za jakiś, być może całkiem niedługi czas, hybrydy zostaną zastąpione przez coś jeszcze nowszego, tak jak teraz tablety powolutku zaczynają być przez nie zastępowane.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Czy kupisz telewizor w cenie nowoczesnej limuzyny? Sony uważa, że tak

Sony zaprezentował swoją linię telewizorów na 2019 rok. Wśród modeli pewna niespodzianka....
Czytaj wiecej