Takeaki Kato. Tak wygląda praca głównego inżyniera Lexusa.

Modele Lexusa, jakie możemy podziwiać na drogach, to tysiące roboczogodzin i praca zespołu z całego świata.

Szef Inżynierów Lexusa, Takeaki Kato, jest przeważnie bardzo zajętym człowiekiem. Znajduje jednak czas, aby w ciągu niespełna pół godziny opowiedzieć o swojej pracy. Jak na niego to zaskakująco spokojne 30 minut.

Modele Lexusa, jakie możemy podziwiać na drogach, to tysiące roboczogodzin i praca zespołu z całego świata. Ale zawsze jest jedna osoba, która proces nadzoruje od pierwszego dnia, zaangażowana na każdym etapie kreacji, znająca każdy detal rozwoju nowego modelu – to główny inżynier. To on decyduje o tym, jak ostatecznie będzie wyglądał samochód, jak będzie jeździł, jak będą go postrzegać, prowadzić przyszli odbiorcy marki.

Jak to bywa z każdym nowopowstającym modelem, Lexus NX narodził się jako idea, ale to dzięki Kato, ta idea szybko nabrała kształtu. Dzięki zaangażowaniu i pracy zespołowej, NX jest dzisiaj jednym z najpopularniejszych SUVów.
Proces tworzenia pojazdu, zaczyna się na długo przed tym, jak pierwszy egzemplarz zjedzie z taśmy produkcyjnej – wyjaśnia Kato. W przypadku NXa pracę nad modelem rozpoczęliśmy w 2009 roku. Trwało to pełne 5 lat, zanim trafił do sprzedaży. My nie tylko decydujemy o tym jak auto ma wyglądać, ale też między innymi, jakie będzie mieć zawieszenie, jaki rodzaj silnika.
2_Takekaki_Kato__Lexus
Kato swoje inspiracje czerpie nie tylko ze źródeł, które wydają się być oczywiste dla branży. Jest posiadaczem krajowej licencji upoważniającej do startu w wyścigach. Przez okrągły rok bierze udział w wyścigach wytrzymałościowych, co pozwala na zdobycie praktycznych doświadczeń i wiedzy na temat wydajności samochodów, trwałości, przekraczania limitów, granic technologicznych i inżynieryjnych. Ale to nie wszystko – co zaskakujące, jego inspiracje pochodzą też z produkcji filmowych – telewizyjnych dramatów. Jak to komentuje Kato?: Produkcje te składają się ze scenariusza, pisarza, który za tym stoi, reżysera, producenta, aktorów. Jakże podobne są te role do tych, które mamy w zespole tworzącym nowy model samochodu.
Główny inżynier określa poszczególne elementy samochodu – powstają zespoły. W przypadku NXa team składał się z 30 różnych departamentów, a co za tym idzie tysięcy ludzi. Każdy z nich zajmuje się innym aspektem procesu powstawania auta: projektowanie, inżynieria, montaż, PR, marketing. Zadaniem Kato jest obranie właściwego kierunku osób zaangażowanych w projekt, co oznacza, że rzadko bywa przy biurku. Kiedy akurat nie jest w podróży służbowej, przeprowadza jazdę testową, komunikuje się z dealerami, dystrybutorami z całego świata, spotyka się z szefami działów, odwiedza japońskie urzędy – to wszystko sprawia, że należy do najbardziej „ruchliwych” i wielozadaniowych osób w firmie.
3_Takekaki_Kato__Lexus
Wiele elementów pojazdu jest opracowywane jednocześnie, więc biegam z jednego spotkania na drugie, aby mieć pewność, że projekt idzie we właściwym kierunku. Przykładowo, gdy nadzoruję rozwój silników turbodoładowanych, chcę jednocześnie odwiedzić studio projektowe i dołożyć swoje doświadczenie do stylizacji NXa. W innym czasie, chciałbym spędzić wiele godzin na torze testowym, upewniając się, że dynamika pojazdu jest właściwa.
Rola Kato jako głównego inżyniera, nie kończy się z chwilą dostarczenia pierwszego samochodu do salonu. Nieustannie testujemy model, szukamy elementów do poprawy, odpowiadamy na pytania mediów. Proces pracy nad autem – nawet tym, które już trafiło na drogi – to proces ciągły.
Źródło: lexus-int.com
Autor artykułu
More from Dominika Telega

Czy w Genewie zobaczymy produkcyjną wersję Lexusa UX?

Przyszłoroczne targi motoryzacyjne w Genewie mogą stać się miejscem premiery kompaktowego crossovera...
Czytaj wiecej