Dla zabicia czasu Lexus poleca Takumi Origami Challenge

Takumi Origami Challenge, fot. Lexus International
Takumi Origami Challenge, fot. Lexus International
Kawałek papieru, dziewięćdziesiąt sekund i możliwość użycia tylko jednej dłoni – tej niedominującej, by złożyć kota z origami. Tak brzmi pozornie proste wyzwanie Lexusa.

Takumi Origami Challenge nie jest raczej propozycją kolejnego, wiralowego fenomenu, ale w czasie, gdy niemal połowa ludzkości objęta jest ograniczeniami w przemieszczaniu się, z pewnością zainteresuje osoby poszukujące “czegoś do roboty”. W propozycji Lexusa do złożenia mamy jeden z najprostszych wzorów, przypominający kocią głowę. Ot, kilka zagięć w odpowiednich miejscach i gotowe… To, co wydaje się banalne, wcale nie musi być proste do wykonania, przekonuje specjalista od origami Mark Bolitho.

W czym tkwi trudność Takumi Origami Challenge?

Origami to sztuka składania papieru, zatem już na tym etapie osoby o kiepskich zdolnościach manualnych mogą mieć problem. Kot jest jednak jednym z najprostszych wyzwań – porównywalnym z samolocikami, jakie za dzieciaka chyba każdemu zdarzyło się składać z papieru. Ograniczenie czasowe, a więc wspomniane dziewięćdziesiąt sekund nie powinno stanowić problemu… Ale. Największym problemem okazuje się oczywiście konieczność posługiwania się wyłącznie jedną, do tego słabszą ręką. W połączeniu z limitem czasowym ta niedogodność czyni Takumi Origami Challenge niemal niemożliwym do ukończenia za pierwszym podejściem. Czy tak właśnie wygląda idealny sprawdzian dla każdego, kto pretenduje do miana Mistrza Takumi?

O Mistrzach Takumi pisaliśmy już nieraz – to najlepsi z rzemieślników, którzy doskonaleniu umiejętności wymaganych w swoim fachu poświęcili dziesiątki tysięcy roboczogodzin. LATA praktyki. Mark Bolitho jest więc poniekąd mistrzem Takumi w swoim fachu, bo origami to od dawna jego etatowa praca. Tysiące papierowych figur, niesamowicie złożone modele – jego dorobek jest imponujący. Challenge nawet jemu sprawił jednak pewne trudności.

To kwestia zmiany zasad – nawet mistrz potrzebuje bowiem chwili, by przystosować się do nowych reguł. Na co dzień wykorzystując obie ręce, Bolitho jest nie do pokonania. W sytuacji, gdy zegar tyka, a ty może skorzystać tylko z jednej dłoni, na niewiele zdaje się doświadczenie.

Oczywiście Mark Bolitho po kilku próbach zdołał wyrobić się w dziewięćdziesięciosekundowym limicie, ale te zmagania potwierdziły, że Takumi Origami Challenge to ciekawe wyzwanie. Co prawda za jego wykonanie nie otrzymacie nagrody, ale zawsze możecie pochwalić się efektami, oznaczając Lexusa w mediach społecznościowych. Oto mała podpowiedź dla śmiałków – instrukcja złożenia kota z origami.

Instrukcja składania kota w ramach Takumi Origami Challenge, fot. Lexus International
Instrukcja składania kota w ramach Takumi Origami Challenge, fot. Lexus International

Kwadratowy kawałek papieru składamy na pół – wzdłuż jego przekątnej. Powstały w ten sposób trójkąt składamy w trzech miejscach: kąt prosty wyginamy w dół, by jego wierzchołek dotykał dolnej krawędzi; boki wyginamy natomiast do góry – tak powstają uszy kota. Kartkę obracamy, następnie zaginamy jej spiczasty fragment dwukrotnie, by uzyskać pyszczek i charakterystyczny “nosek”. Prawda, że proste?

Dobrze, że nie poproszono nas o złożenie bardziej skomplikowanej figury…

Autor artykułu
More from Damian Halik

Lexus Performance Driving School 2019 ruszy niebawem

Mogłoby się zdawać, że ubiegłoroczna edycja szkoły jazdy wyczynowej Lexusa ledwo dobiegła...
Czytaj wiecej