Tańczące roboty pobiły Rekord Guinnessa

1069 robotów Dobi pobiło Rekord Guinnessa w tańcu synchronicznym, fot. WL Intelligent Technology
1069 robotów Dobi pobiło Rekord Guinnessa w tańcu synchronicznym, fot. WL Intelligent Technology
Chiński robot Dobi i jego 1068 "braci" oficjalnie pobili Rekord Guinnessa, tworząc największy robotyczny flash mob w historii.

Może kiedyś roboty przejmą kontrolę nad światem, urzeczywistniając wizje znane z serii filmów “Terminator”, jednak jak na razie służą nam jako przewodnicy, sprzątaczki, ochroniarze czy – przede wszystkim – zwykłe zabawki. Zajmująca się na co dzień produkcją tych ostatnich firma WL Intelligent Technology, korzystając ze swego zaplecza technicznego, postanowiła wypromować swoje produkty, jednocześnie zapisując się w historii. Spółka pobiła nawet Rekord Guinnessa, jako… organizator “największego tłumu robotów, tańczących jednocześnie”. Potwierdza to oficjalna strona Guinness World Records.

Wiem, brzmi to jak głupi żart, ale Chińczycy podeszli do sprawy bardzo poważnie. Na jednym z placów w mieście Guangzhou (prowincja Guangdong) zebrana została potężna armia, prężących się w pozach na podobieństwo układu Tai Chi robotów. Niepozorne maszyny imieniem Dobi stawiły się w liczbie 1069. To wystarczyło, by za sprawą swoistego robotycznego flash mob, chińska firma trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa. Z drugiej strony, podobno żeby pobić Rekord Guinnessa, nie trzeba dysponować wyjątkowymi umiejętnościami. Wystarczy wymyślić sobie kategorię, której jeszcze nikt nie stworzył lub znaleźć coś, czego pobicie nie sprawi nam problemu. O dziwo, WL Intelligent Technology odniosło sukces na drugi z tych sposobów.

Poprzedni Rekord Guinnessa w tej kategorii także należał do Chińczyków. Nieco ponad rok temu ustanowiła go inna z tamtejszych spółek – Ever Win Company & Ltd. Podczas trwającego w Qingdao (prowincja Shandong) miejskiego Festiwalu Piwa, firma zebrała 1007 robotów o nazwie QRC-2. Był to pierwszy tego typu Rekord Guinnessa, tworzący kategorię “największego tłumu robotów, tańczących jednocześnie”. Południowcy z WL Intelligent Technology nie popisali się więc kreatywnością, jak ich koledzy ze Wschodu, jednak nie zmienia to faktu, że obecnie to właśnie spółka z Guangzhou dzierży rekord. Pytanie tylko: na jak długo?

Roboty Dobi (pełna nazwa: WLtoys F8 Dobi Intelligent Humanoid Voice Control Multifunction RC Robot), które pobiły taneczny Rekord Guinnessa, to dość proste zabawki. Poza wykonywaniem powtarzalnych ruchów, potrafią też chodzić i mówić. Każdy jest wart około 230 dolarów.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Roboty firmy Postmates wyjadą na ulice San Francisco

Urocze ze względu na swój design i niewielkie rozmiary roboty dostawcze Serve,...
Czytaj wiecej