Tandem japońskich gigantów

Rosną szanse na to, że dwa wielkie japońskie koncerny, Toyota i Panasonic, już niedługo zrewolucjonizują rynek samochodów hybrydowych i elektrycznych.

Podpisano porozumienie w sprawie badania opłacalności wspólnej produkcji pryzmatycznych baterii litowo-jonowych, mających zasilać tego typu pojazdy. Planowana inwestycja ma pomóc w walce z zanieczyszczeniem środowiska i być odpowiedzią na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego przy jednoczesnym wykorzystaniu nowych źródeł energii. Sygnatariusze przewidują, że powołanie wspólnej, wyspecjalizowanej firmy produkcyjnej, zapewniającej najlepsze rozwiązania w tej dziedzinie, przyczyni się do wzrostu zainteresowania samochodami elektrycznymi zarówno Toyoty, jak i innych producentów. Dodajmy, że japońscy giganci współpracują ze sobą w zakresie wzajemnego doskonalenia zdolności produkcyjnych już od 1953 roku i żadna z firm nie jest na rynku debiutantem.

Panasonic od dawna dostarcza producentom aut akumulatory trakcyjne własnej produkcji, stale zwiększając zarówno ich pojemność jak i bezpieczeństwo. Obecnie posiada aż 29% udziału w światowym rynku akumulatorów do pojazdów zelektryfikowanych. Są one wysoko cenione w branży technicznej i wykorzystywane w hybrydowych modelach Toyoty.

Doświadczenie Toyoty w produkcji oraz komercjalizacji zelektryfikowanych aut obejmuje 20 lat nieustannej pracy nad pojazdami przyjaznymi środowisku. Począwszy od rewolucyjnego Priusa z 1997 roku, poprzez wyposażone w silnik elektryczny zasilany ogniwami paliwowymi Mirai, aż po ostatnie badania nad technologiami wodorowymi, Toyota wciąż udowadnia, że praca nad udoskonalaniem modelu zrównoważonego transportu jest dla niej priorytetem.

W przyszłości koncern planuje produkcję „pełnej gamy samochodów przyjaznych środowisku”. W nowej ofercie znaleźć się mają auta wodorowe, w pełni elektryczne oraz hybrydy.

Źródła: www.toyotanews.pl 

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Toyota Aygo 2018: maluch z werwą na targach w Genewie

Toyota Aygo w obecnej odsłonie zadebiutowała w 2014 roku. W 2017 była...
Czytaj wiecej