TANIE WAKACJE 2019 (WG LONELY PLANET)

źródło, fot.:Health Fitness Revolution
Wracamy do Lonely Planet i zestawienia przygotowanego przez autorów wydawnictwa, tym razem zaglądając do listy Best Value. Są na niej takie miejsca świata, które – z różnych powodów warto zwiedzić w 2019 roku bez nadwerężana portfela, takie, w których za nasze ciężko zarobione pieniądze otrzymamy najwięcej, oczywiście w pewnym uproszczeniu mówiąc.
 1. DOLINA NILU, EGIPT

Miejsca niezmiernie ciekawe, kolebka naszej cywilizacji, zabytki światowej klasy, Luxor, Asuan itd. Do tego Egipt jest faktycznie tani, nasz MSZ odradza jednak wyjazdy indywidualne do Egiptu, brytyjski Foreign Office co prawda tę część Egiptu uznaje za bezpieczną, ale radzi również zachowanie wszelkiej ostrożności, zwracając uwagę na zagrożenie terrorystyczne. Z całą sympatią do Egiptu – wydaje się ta rekomendacja jeszcze zbyt wczesna.

źródło, fot.:Trailfinders
Egipt źródło, fot.:Trailfinders

2.ŁÓDŹ, POLSKA

Sic! Fantastyczne wyróżnienie i szansa dla Łodzi, jednego z najciekawszych miast naszego kontynentu, tak w Polsce przez turystów niedocenianego. Zaledwie godzina drogi z Warszawy, a czekają świetne imprezy, znakomite muzea, rewelacyjne knajpy i jedyna w swoim rodzaju w Europie Piotrkowska. Tak blisko, a tak daleko…

 1. PARK NARODOWY WIELKICH GÓR SMOCZYCH, USA

Leżący na pograniczu Karoliny Północnej i Tenneseee park narodowy co roku odwiedza 10 milionów gości. Wstęp wolny, fantastyczny szlak pieszy po szczytach Chimney i w ogóle – jedno z najlepszych w Stanach miejsc do wędrówek czy nawet włóczęg. I podobno mają w przyszłym roku znieść dla nas wizy…

źródło, fot.:Lonely Planet
Góry źródło, fot.:Lonely Planet
 1. MALEDIWY

Na Malediwy można przyjechać na własną rękę, byłem, polecam. Jeśli niepotrzebne Wam luksusy, a wystarczy czyste łóżko w prowadzonym przez miejscowych hostelu na jednej z wysepek, to zapłacicie za te wakacje ¼ ceny, jaką żąda biuro podróży. Drogi na Malediwach jest transport lotniczy, reszta – naprawdę na każdą kieszeń.

 1. HOUSTON, USA

  50.rocznica postawienia stopy na księżycu będzie w dość drogim Houston celebrowana z pompą, Museum District przygotowuje specjalne oferty darowych wejść, na EaDo do zwiedzania i fotografowana fantastyczne murale, a jadać nie musimy w 5-gwiadkowych restauracjach, z jakich Houston słynie, jest tu także – piszą autorzy LP – znakomita kuchnia chińska, na kieszeń turysty z plecakiem.

  źródło, fot.:VideoBlocks
  Houston USA źródło, fot.:VideoBlocks
 2. ARGENTYNA

Argentyna ostatnio podrożała, ale… jeśli płacimy a noclegi kartą kredytową wydaną poza Argentyną, otrzymujemy zwrot vatu. Warto się wybrać, nie tylko z okazji zaćmienia słońca, ale również, żeby spróbować podbijającego świat wina i zadurzyć się w boskim Buenos, które nigdy nie zasypia.

 1. BANGLADESZ

Najdłuższa plaża w Azji w Cox Bazaar, tygrysy w Parku Narodowym Sundarban, zabytki z listy Unesco, ruiny w Paharpur… Ósmy najbardziej zaludniony kraj świata zawsze był przyjazny dla portfela, niestety, nie jest miejscem bardzo spokojnym, kilka miesięcy temu miały tu miejsce dość bezkompromisowo stłumione przez władze demonstracje, przed podróżą również sprawdzamy zatem stan bezpieczeństwa.

Bangladesz źródło, fot.:last minute
Bangladesz źródło, fot.:last minute
 1. ALBANIA

Już nie taka tania, jak jeszcze 5 lat temu, przed odkryciem przez koncerny turystyczne, ale wciąż – jak na Europę – przystępna cenowo. Z szaloną, pełną knajp, pomalowaną w pastele stolicą, fantastycznymi plażami i cudownie gościnnymi mieszkańcami. Właśnie uświadomiłem sobie, że byłem w Albanii już 5 razy. Niech zacznie coś taniego latać, pojadę znów!

 1. EKWADOR

Ameryka Południowa w pigułce. I Andy, i lasy tropikalne i Pacyfik i Galapagos. Transport tani, państwo niewielkie, więc wszędzie można się dostać w ciągu 12 godzin, a najlepsze na kontynencie plaże znajdują się nieco na północ od Guyaquil. Tanio.

Ekwador źródło, fot.:British Council
Ekwador źródło, fot.:British Council
 1. SŁOWENIA

Europa w pigułce – jak twierdzą autorzy LP. I fantastyczne restauracje i plaże i wysokie góry i miasteczka w nich schowane, świetne wino i łatwy oraz tani transport. Nie wydała mi się Słowenia jakoś bardzo tania, kiedy byłem tam ostatnio, ale było to dawno, więc może coś się zmieniło. W każdym razie Ljubljana jest niezmiernie pięknym miastem!

 

More from Rafał Turowski

Hanya Yanagihara – MAŁE ŻYCIE

Nie wiem, czy Małe Życie jest arcydziełem, ale bez wątpienia jest świetnie...
Czytaj wiecej