Melpomena na wakacjach

(festiwalszekspirowski.pl)
(festiwalszekspirowski.pl)
Kiedyś uważano, że lipiec i sierpień w kulturze to sezon ogórkowy. To z jednej strony prawda – zdecydowana większość teatrów nie gra, a i do kin wchodzi nie za wiele filmów, dystrybutorzy czekają, aż publiczność wróci z wakacji. Z drugiej jednak strony – nie tylko w Warszawie, także w Trójmieście czy Krakowie, spędzający lato w mieście mają taki wybór, o jakim kilka lat temu nawet nie myśleliśmy.

I ciekawe, że mimo lejącego się żaru z nieba, na “Weekendzie z R” w Ochu był prawie komplet! Także Polonia gra przez całe wakacje, teatry fundacji Krystyny Jandy grają także bezpłatne spektakle plenerowe – na Ochocie i na Placu Konstytucji, cieszą się one ogromnym zainteresowaniem.

Zwracam Waszą uwagę także na wydarzenia lokalne, których w wakacje jest zatrzęsienie i które są bardzo interesujące. W ten (28-29.07) i w kolejny weekend na Podlasiu trwa Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep, na który przygotowano ponad 20 miniaturowych spektakli, można będzie je zobaczyć w rozmaitych przestrzeniach podlaskich wiosek, także w Bielsku Podlaskim i Hajnówce. Atmosfera niezwykła, jakby piknikowa, rodzinna, bez spinki, bez krawata a do tego z fantastycznymi miniaturami, które w walizkach przyjechały na Podlasie z całego świata. I zostajemy w okolicach Białegostoku – LasFest 2018 – Edycja Dzika to pierwsza odsłona międzynarodowego festiwalu teatralnego, który odbędzie się w Solnikach w Puszczy Knyszyńskiej. Od 9 sierpnia przez tydzień – spektakle, koncerty, teatr poszukujący, prezentacje muzyczne, spotkania, to wszystko w niezwykłym miejscu. Warto się zainteresować!

'Weekend z R' w reż. Krystyny Jandy (scenaatm.pl)
‘Weekend z R’ w reż. Krystyny Jandy (scenaatm.pl)

Do 5 sierpnia Trwa Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, podczas którego można zobaczyć dwa polskie wystawienia Szekspira zrealizowane poza krajem (“Sen Nocy Letniej” w reż. Eweliny Marciniak z Freiburga i “Miarka za miarkę” Jana Klaty z Pragi). W sumie do zobaczenia kilkadziesiąt spektakli, szekspirowskich i „okołoszekspirowskich”, m.in. olśniewający „Hamlet – komentarz” z teatru Pieśń Kozła z Wrocławia. Fantastyczny sposób na letnie wieczory w Trójmieście, prawda? Pozostając na Wybrzeżu – w Gdyni do 5 sierpnia – Pociąg do Miasta. Spektakle pokazywane będą w różnych gdyńskich przestrzeniach, w sumie 13 przedstawień o szeroko rozumianej współczesności, większość zrealizowana przez Teatr Gdynia Główna, gościnnie sceny off-owe z Warszawy, Wrocławia i Poznania, wszystko pod hasłem „Stacja Niepodległa”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.

Letni Ogród Teatralny - 'Kolacja dla głupca' w reż. Pawła Okońskiego (2018.letniogrodteatralny.pl)
Letni Ogród Teatralny – ‘Kolacja dla głupca’ w reż. Pawła Okońskiego (2018.letniogrodteatralny.pl)

W Katowicach – Letni Ogród Teatralny, po raz dwudziesty. W weekendy widzowie mogą spędzić zaiste chilloutowo czas na lekkich, letnich, niezobowiązujących spektaklach, zaproszonych przez organizatora, katowicki teatr Korez. Przygotowano także spektakle dla dzieciaków, zwracam uwagę na koncert piosenek Zygmunta Koniecznego z Teatru Ludowego w Krakowie, śląscy widzowie zobaczą to przedstawienie 19 sierpnia.  Swoją publiczność (niekoniecznie 55+) ma również Festiwal Kiepury w Krynicy, program – jak co roku nieprawdopodobnie bogaty, wśród gości m.in. Piotr Rubik, festiwal startuje 11 sierpnia. Ponadto w Łodzi – festiwal Czterech Kultur, w Zielonej Górze – Winobranie, a w Warszawie – już na zakończenie wakacji fantastyczny Festiwal Singera.

Niech ktoś powie, że w wakacje się nudzi!

More from Rafał Turowski

TEATR PRZYJEMNY I NIEPRZYJEMNY

Znów zaglądam do Łodzi (Łódź to mój konik), tym razem zwracam Waszą...
Czytaj wiecej