Technologia dźwięku w nowym Lexusie ES robi wrażenie!

Technologia dźwięku firmy Mark Levinson w nowym Lexusie ES robi wrażenie!
Technologia dźwięku firmy Mark Levinson w nowym Lexusie ES robi wrażenie!
Nowy Lexus ES reprezentuje sobą wszystko, do czego dąży japońska marka. Dotąd niedostępny na europejskim rynku model kusi, jak może, by podbić serca Europejczyków tak, jak zrobił to w przypadku Amerykanów. Sedana klasy premium wyposażono między innymi w inteligentne systemy bezpieczeństwa, ale wśród wartych uwagi elementów jest też wykorzystana w nim wyjątkowa technologia dźwięku.

Pamiętacie reklamy Lexusa z lat 90., gdzie w genialny sposób podkreślano niebywałą jakość japońskiej marki? Poza oczywistą precyzją wykonania i niezwykle płynną jazdą chwalono się wówczas także wyciszeniem wnętrza. Pomyślcie, jak ten element można było dopracować przez kolejne dwadzieścia pięć lat! Japończycy słyną ze stałego dążenia do doskonałości. Droga, jaką przeszły samochody tej firmy, mówi sama za siebie. Oczywiście obecne czasy wymagają od producentów czegoś więcej, dlatego nowy Lexus ES po raz kolejny zaskakuje. Nie tylko okazał się najbezpieczniejszym samochodem w swojej klasie czy doczekał się pierwszej w historii reklamy napisanej przez AI. Wykorzystana w jego świetnie wytłumionym wnętrzu technologia dźwięku sprawia, że nieraz po dojechaniu do celu spędzimy jeszcze dłuższą chwilę na słuchaniu muzyki.

Wszystko za sprawą systemu nagłośnienia wysokiej klasy, jakie w nowym ES zamontowano. Niesamowicie ciche wnętrze i opracowane specjalnie dla tego modelu Premium Surround Sound firmy Mark Levinson dają niesamowite efekty. Co więcej, technologia dźwięku oparta na nowej koncepcji PurePlay jest pierwszym rozwiązanie tego typu w dorobku słynnego przedsiębiorstwa. Nie oznacza to jednak, że Lexus podjął w tej kwestii ryzyko. Mark Levinson to uznany producent, z którym japoński koncern współpracuje od dawna. Między innymi dlatego kooperacja układa się tak dobrze!

Technologia dźwięku firmy Mark Levinson w nowym Lexusie ES (rozmieszczenie głośników), fot. Lexus
Technologia dźwięku firmy Mark Levinson w nowym Lexusie ES (rozmieszczenie głośników), fot. Lexus

Wyjątkowe w branży samochodowej przywiązanie do podwykonawcy pozwala na pełne zaufanie. W zamian technologia dźwięku w Lexusach jest na najwyższym poziomie, ponieważ systemu nagłośnienia projektowane są z precyzyjnym uwzględnieniem niuansów wnętrz każdego z modeli. Specjaliści firmy Mark Levinson swoimi doświadczeniami z zakresu akustyki dzielą się już na etapie planowania koncepcji auta!

Wyjątkowe auto, wyjątkowa technologia dźwięku

Lexus ES VII generacji jest wyjątkowym samochodem. Sedan klasy premium nie jest flagowcem japońskiej marki, ale dobitnie pokazuje, że firma przykłada się do każdego projektu. Co więcej, po niemal trzydziestu latach najpopularniejszy model Lexusa w USA ma okazję podbić także serca Europejczyków, dlatego nie dziwi ta dbałość o detale. Obok najbardziej zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, które czynią ES najbezpieczniejszym autem w swojej klasie, postawiono na najwyższą jakość wykonania. Świadczy o tym między innymi nowa technologia dźwięku, którą Mark Levinson stworzyło na tę okazję.

Technologia dźwięku firmy Mark Levinson w nowym Lexusie ES, fot. Lexus
Technologia dźwięku firmy Mark Levinson w nowym Lexusie ES, fot. Lexus

System nagłośnienia powstawał równolegle z samochodem, ale jego jakość to tylko połowa sukcesu. Krystalicznie czysty dźwięk wynika bowiem również z odpowiedniego rozmieszczenia podzespołów i świetnej akustyki Lexusa. Jak osiągnięto taki efekt? Za tylnymi siedzeniami znajduje się największy zamontowany dotąd w samochodzie produkcyjnym Lexusa, 265-milimetrowy subwoofer. Z kolei w przednich drzwiach zamontowano dwa 9-calowe eliptyczne głośniki niskotonowe. Całość uzupełnia czternaście głośników 90 mm zamontowanych w punktach dookoła kabiny, które dosłownie otaczają kierowcę i pasażerów dźwiękiem.

Technologia dźwięku, którą firma Mark Levinson wykorzystała w swoim systemie, została świetnie zoptymalizowana. Jej jakość dodatkowo poprawia zaadaptowanie a nowym ES technologii Quantum Logic Surround i ClariFi 2.0. Pierwsza jest w stanie otoczyć osoby w kabinie dźwiękiem w ten sposób, by poczuły się jak na sali koncertowej. Druga natomiast w inteligenty sposób analizuje zapis dźwięku i wzbogaca brzmienie o elementy, które zostały usunięte lub zniekształcone podczas kompresji plików. A wszystko to przy niewielkim zużyciu energii. Projekt wieńczy natomiast wizualna maestria wykonania. Osłony głośników mają wyraźne struktury i oryginalny wzór, inspirowany naturą, świetnie komponując się z designem Lexusa.

Technologia dźwięku firmy Mark Levinson w nowym Lexusie ES, fot. Lexus
Technologia dźwięku firmy Mark Levinson w nowym Lexusie ES, fot. Lexus
Autor artykułu
More from Damian Halik

Lexus szósty rok z rzędu bije rekordy w Europie!

Miniony rok był dla Lexusa bardzo ważny – marka od dobrych kilku...
Czytaj wiecej